Koszęcin. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Koszęcin kaplica zamkowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Koszęcin to ciekawa miejscowość zabytkowa, leżąca w województwie śląskim, niedaleko Lublińca, pomiędzy Tarnowskimi Górami i Częstochową, przy trasie nr 907. Otoczona jest lasami, toteż stwarza super okazję obcowania z przyrodą. Historia Koszęcina jest bardzo długa, zaczyna się w 1277 roku, przynajmniej ta pisana. Potem o Koszęcinie pisał Józef Lompa - górnośląski działacz i poeta. W XX wieku nawet czyniono starania o prawa miejskie, jednak nie przyniosło to spodziewanego efektu. Skąd nazwa Koszęcin ? Ponoć od wyplatanych tu koszy z wikliny, co czynili tu ludzie od prawieków, ze względu na położenie wśród lasów i torfowisk.

Zabytki i atrakcje w Koszęcinie

- Pałac w Koszęcinie, ul. Zamkowa - w centrum miejscowosci znajduje się klasycystyczny pałac, dawniej zamek z XVII wieku, otoczony ładnym zabytkowym parkiem. Pałac jest dziś siedzibą słynnego w Polsce Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, obecnie na ukończeniu jest remont pałacu, zaś w jego pobliżu ładnie zagospodarowano teren, powstał skwer z ławeczkami i fontanną z rzeźbą w kształcie fortepianu. Przy pałacu znajduje się też kaplica zamkowa - pierwszy kościół w Koszęcinie, z 1609 roku, korzystali z niej katolicy, mimo, że właścicielami pałacu byli protestanci

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac

- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Powstańców Śląskich 15 - piękna, okazała budowla neogotycka z 1908 roku z ciekawym wnętrzem i pięknymi witrażami efektownie barwiącymi wnętrze świątyni

- Drewniany kościół Św. Trójcy w Koszęcinie, ul. Św. Trójcy 3 - zabytkowa piękna świątynia z 1724 roku, która stanęła na miejscu poprzedniego kościoła z XVI wieku. Wnętrze zachwyca zabytkowym wystrojem, podziwiać tu można m.in. cenny obraz z XVI wieku.

Koszęcin pałac
Koszęcin pałac

- Cudowne źródełko, ul. Św. Trójcy - w murowanej kapliczce przylegającej do muru obok drewnianego kościoła Św. Trójcy bije historyczne źródełko, uchodzące wg tradycji za uzdrawiające

- Święto Śląska - impreza organizowana co roku na przełomie czerwca i lipca pod koszęcińskim pałacem, z okazji urodzin Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jest to artystyczny piknik, z wystawami, pokazami dawnych technik wytopu żelaza, pokazami walk rycerskich i występami zespołów folkowych i nie tylko

Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin drewniany kościół

Noclegi w Koszęcinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Koszęcin
Koszęcin kościół Św. Trójcy
Koszęcin murowany kościół
Koszęcin
Koszęcin młyn
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Pałac w Koszęcinie
Koszęcin pałac
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
Koszęcin
(4.2 głosów: 23)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie