Kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu

Anna Piernikarczyk
romański kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5


Romański kościół Wniebowzięcia NMP w Gieczu powstał najprawdopodobniej pod koniec XI wieku, w centrum osady, która istniała w tym miejscu już od końca VIII wieku. Była to wówczas niewielka, jednonawowa świątynia o prostokątnej nawie i przylegającej do niej od wschodu apsydzie. Nawa miała wymiary około 5 x 4 m. W tym kształcie kościółek przetrwał jeden wiek, bo już na przełomie XII i XIII stulecia został rozbudowany na starych fundamentach.

To dzisiejszy kościół, zbudowany z kostki granitowej, prawie dwukrotnie większy od pierwszej świątyni. Co wielce wymowne, mur świątyni ma grubość 110 centymetrów! Nadal jest ona jednonawowa, lecz jej architekturę wzbogacono o krótkie przęsło prezbiterialne zakończone od wschodu półkolistą apsydą. Wewnątrz tej apsydy zachowały się relikty mensy ołtarzowej wykonanej z ciosów kamiennych. We wschodniej ściance tej mensy odkryto niewielki otwór, który, jak się przypuszcza, miał służyć jako relikwiarz. W późniejszym czasie do wezwania Wniebowzięcia NMP dodano patrona w osobie Św. Mikołaja i takie podwójne wezwanie kościółek nosi do dziś.

Obecnie w podziemiach romańskiego kościółka można zobaczyć relikty wcześniejszej, kamiennej świątyni z XI wieku. Co ciekawe, osada z tym kościółkiem, choć być może jeszcze wtedy bez budowli sakralnej, zyskała w XI wieku połączenie z grodem stojącym po drugiej stronie jeziora. Połączeniem był most, o szerokości 6 m i długości około 180 m, który stanowił bardzo ważny i chroniony odcinek na długim szlaku handlowym.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja
Giecz

Noclegi w Gieczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie