Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie - najpiękniejszy kościół obronny na Mazurach
Ciekawym zabytkiem Kętrzyna jest kościół Św. Jerzego, stojący na wzgórzu, w południowo - zachodniej części miasta. Ta gotycka, ceglana świątynia została wzniesiona w latach 1359-1407 i została włączona w system obwarowań miejskich, których fragmenty nadal ją otaczają.
Bazylika w Kętrzynie stanowi świetny przykład obronnej architektury sakralnej, budowla przypomina raczej potężne zamczysko z czworobocznymi wieżami niż świątynię. Przy okazji jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów tego typu na Mazurach.
Historia bazyliki w Kętrzynie
Pierwotna budowla z XIV wieku była jednonawowa, ale w XV wieku nastąpiła gruntowna przebudowa, kiedy to kościół stał się trzynawową bazyliką stropową. Podwyższono szczyt zachodni i wieżę południowo-zachodnią, a od strony południowej dobudowano kaplicę Św. Jakuba. W 1500 roku powstało prezbiterium z piętrową zakrystią o gwiaździstym sklepieniu. Co ciekawe, prezbiterium jest odchylone skośnie do osi nawy głównej, co stanowi rzadkość nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Ponad 40-metrowa wieża zachodnia świątyni, która niegdyś była wieżą obserwacyjną oraz ponad 30-metrową dzwonnicą, wspaniale komponują się z bryłą kościoła. W przyziemiu wieży zachodniej znajdują się dwie XV-wieczne cele, wiążące się najpewniej z funkcjami obronnymi świątyni.
Wnętrze kościoła Św. Jerzego
We wnętrzach kościoła w Kętrzynie warto zwrócić uwagę na sklepienia kryształowe z 1515 roku oraz XVI-wieczną ambonę w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Ciekawe są też organy z 1721 roku, autorstwa tego samego artysty co organy świętolipskie, przebudowane w 1975 roku. Uwagę przykuwają także płyta nagrobna - epitafium Krzysztofa Schenka von Tautenburg z 1597 roku oraz karcer znajdujący się pod wieżą wysoką.
Bazylika Mniejsza
Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. Dawna kaplica Św. Jakuba po reformacji pełniła funkcję baptysterium, które po II wojnie światowej ukształtowano architektonicznie na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. Z tego miejsca zawsze na początku lipca ruszają piesze pielgrzymki do Wilna.
Atrakcje w okolicy
Z bazyliki blisko na zamek w Kętrzynie, w którym mieści się ciekawe muzeum imienia Wojciecha Kętrzyńskiego, w drugą stronę z kolei można podążyć na jego ławeczkę stojącą przy placu Piłsudskiego. Po drodze warto odbić pod basztę gotycką, z fragmentem średniowiecznych murów obronnych miasta.
Informacje praktyczne
Bazylika jest otwarta w ciągu dnia i można ją zwiedzać bezpłatnie
Kościół Św. Jerzego
ul. Zamkowa 5, Kętrzyn
tel. 89/ 752-45-35
www.bazylika-ketrzyn.olsztyn.opoka.org.pl
Noclegi w Kętrzynie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Kętrzynie, odległość: 0.2 km
- Mury obronne w Kętrzynie, odległość: 0.3 km
- Zamek Reszel, odległość: 15 km
- Zamek Ryn, odległość: 18.9 km
- Twierdza Boyen w Giżycku, odległość: 25 km
- Zamek w Giżycku, odległość: 25.6 km
- Most Obrotowy w Giżycku, odległość: 25.7 km
- Jezioro Mamry, odległość: 26.1 km
- Jezioro Niegocin, odległość: 26.4 km
- Wieża Ciśnień w Giżycku, odległość: 26.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!