Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-07-26
Kościół w Nakle Śląskim
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Nakło Śląskie to stara osada, istniejąca jako Nakło najprawdopodobniej już od XIV wieku, ale pierwsza pewna wzmianka pojawiła się w 1532 roku, w aktach Państwowego Archiwum w Tarnowskich Górach. Zmieniali się przez ten czas często właściciele tych ziem, a najbardziej znanymi byli Donnersmarckowie, którzy nabyli te dobra w 1695 roku. Z tym rodem wiąże się powstanie kościoła który jest znacznie młodszy niż sama miejscowość. Jeszcze nie posiadając własnej świątyni, tutejsi wierni należeli do kościoła i parafii w Żyglinie. Kamień węgielny pod budowę świątyni w Nakle Śląskim wmurowano 18 sierpnia 1892 roku. Na jej budowę prawie 90 % pieniędzy ofiarował znany z pobożności i hojności hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck, który już wtedy mieszkał w pobliskim pałacu. Również i wierni przysłużyli się finansami, ale przede wszystkim swoją pracą przy budowie kościoła.

Kościół stoi w tej formie do dziś, nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ma ciekawą architekturę zaprojektowaną w stylu neogotyckim, a powstał z czerwonej cegły i może pomieścić około 1500 wiernych. Uroczystej konsekracji nakielskiej świątyni dokonał 24 października 1894 roku kardynał Jerzy Kopp.

Kościół w Nakle Śląskim
Kościół w Nakle Śląskim

Z parafii w Nakle Śląskim pochodzi kilkunastu kapłanów oraz parę sióstr zakonnych. W październiku 1994 roku parafia świętowała swoje 100 - lecie istnienia.

Przy kościele stoi Mauzoleum Donnersmarcków - rodzinne mauzoleum z 1889 roku zaprojektowane na planie krzyża greckiego. Nad wejściem widnieje kartusz herbowy Donnersmarcków. Pochowani są tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną Marią. W mauzoleum widoczne są również epitafia powstałe dla członków rodziny Donnesmarck, zmarłych po 1945 roku poza granicami kraju.

Mauzoleum w Nakle Śląskim
Mauzoleum w Nakle Śląskim

Również niedaleko kościoła funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Nakle Śląskim, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza. Siostry Boromeuszki zostały tu sprowadzone przez hrabiego Łazarza, fundatora świątyni, zakład od początku opiekował się pokrzywdzonymi dziećmi, najpierw sierotami, później upośledzonymi umysłowo.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Główna 3, Nakło Śląskie
tel. 32/ 284-35-31

Nakło Śląskie
Nakło Śląskie

Noclegi w Nakle Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie