Klimczok. Widokowy szczyt ze schroniskiem. Szlak niebieski i zielony ze Szczyrku
Klimczok to bardzo widokowy szczyt o wysokości 1117 m n.p.m. Wyrasta w północnej części Pasma Wiślańskiego, w Beskidzie Śląskim. Dość szybko i łatwo wejdziesz tutaj szlakiem zielonym lub niebieskim ze Szczyrku, podziwiając po drodze cudne panoramy. Pod szczytem zaprasza schronisko, a na wierzchołku poczytasz śmieszne i fajne sentencje.
W siodle pomiędzy Klimczokiem i Magurą znajduje się skrzyżowanie szlaków pieszych do Szczyrku, Bystrej, Brennej, na Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), Przełęcz Karkoszczonkę (729 m n.p.m.), Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) i Błatnią (917 m n.p.m.). Z siodła na Klimczok wjeżdża orczykowy wyciąg narciarski. Przez szczyt biegnie trasa narciarstwa biegowego i zimą narciarzy tu nie brakuje.
Szlaki na Klimczok
- Szlak niebieski ze Szczyrku Centrum, przez Podmagurę do Siodła, około 2 h, potem szlakiem czarnym 5 minut na szczyt, samochodem można spokojnie podjechać pod Sanktuarium na Górce, gdzie w okolicy czeka płatny parking. Można też podjechać nawet wyżej, bo prowadzi tu asfalt, który z czasem zmienia się w płyty i prowadzą one do kolejnego parkingu, ale zimą to już mała ekstremka, raczej na łańcuchach. Spod sanktuarium pieszo niebieskim szlakiem na szczyt Klimczoka jest około 1,5 spaceru, miejscami dość stromo, ale widoki po drodze bardzo ładne
- Szlak zielony ze Szczyrku Biła, około 2 h, to łagodny i widokowy szlak, którym podejdziesz pod schronisko nawet z dziećmi, około 1 h i dalej na siodło, skąd wejdziesz w 5 minut na szczyt szlakiem czarnym
- Szlak czerwony z Szyndzielni, 30 minut, to łatwy sposób na dotarcie na Klimczok, bowiem na Szyndzielnię turystów wywozi kolej linowa.
Nasza pętla: szlak niebieski na Klimczok ze Szczyrku
Szczyrk i Klimczok planowaliśmy jako wyjazd Walentynkowy, ale przede wszystkim z okazji 40-tki Łukasza. Co prawda wyszło kilka dni później, ale pogoda na Klimczoku nam to wynagrodziła. Było pięknie!
Jest kilka opcji szlaków turystycznych na Klimczok. My wybraliśmy szlak niebieski wiodący z centrum Szczyrku przez Sanktuarium na Górce. Właśnie tutaj zostawiliśmy samochód, nieco poniżej świątyni. Przy drodze było idealne miejsce na darmowy parking, za blaszanym garażem, obok płatnego parkingu, który nawet nie był odśnieżony.
Ruszyliśmy w górę i od razu poszło dość ostro. Trzeba przyznać, że niebieski szlak jest bardziej stromy niż np. szlak zielony na Klimczok ze Szczyrku Biła. Polecam Wam zielone znaki, jeśli planujecie wchodzenie z dzieckiem. Na szczęście i na niebieskim co chwilę były też miejsca bardziej płaskie, więc była możliwość wyrównania oddechu. Miałam też inne wytłumaczenie na częste postoje. Zdjęcia ! Było tak cudownie, pogoda nas rozpieszczała, a co za tym idzie widoki również. Asfalt z czasem zmienił się w płyty. Te miejscami były całkowicie zaśnieżone, ale samochody mijały nas jeszcze przez długi czas. Nam pieszo było dobrze, bo choć trzeba było się zmęczyć i spocić, to można było poobcować z cudną przyrodą.
Niedługo przed Siodłem pod Klimczokiem dochodzi się do węzła szlaków. Tu można w prawo odejść zielonym bezpośrednio pod Schronisko Klimczok, albo do góry niebieskimi szlakówkami. My nadal trzymaliśmy się niebieskich znaków. Weszliśmy na siodło bardzo widokowym fragmentem i tu zastała nas zmieniająca się pogoda. Na szczyt naszły chmury i prawie przykryły całe widoki. Dosłownie nagle. To najlepszy dowód, jak szybko zmienia się pogoda w górach. Szczególnie zimą.
Kilka łyków herbatki z termosu i ruszamy na szczyt, to już tylko 5 minut dość ostrego podejścia czarnym szlakiem i mamy go. Klimczok 1117 m n.p.m.! Jest paru ludzi i kilka psów. Są też narciarze. Wcześniej na szlaku ludzi było bardzo malutko. Chodzimy, cieszymy się sukcesem, czytamy świetne teksty na wiacie i czekamy ponownie na słoneczko. Byłam przekonana, że się to znów zaraz rozwieje. Miałam rację, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie i za chwilę znów świeci nam w oczy i razi śnieg niemiłosiernie. Okulary dają radę, ale znów parują podczas chodzenia. I tak źle i tak nie dobrze. Ale nie, nie marudzę, jest cudownie.
Schodzimy na siodło i podchodzimy kawałek pod Schronisko Klimczok, które tak właściwie stoi na stoku Magury. To pięknie położony obiekt, korzystamy z ubikacji. Nie byliśmy głodni, więc nie kupiliśmy żadnego obiadu.
Z powrotem schodzimy zielonym szlakiem, żeby i jego trochę liznąć. Zastanawiamy się, czy zejście ze szczytu będzie równie widokowe, jak niebieskim szlakiem. No i jest, nawet bardziej. Choć nad Skrzycznem, którego widok nam cały czas towarzyszył pod górę, teraz zawisły chmury. Ale i tak widok jest niebiański. Szlak zielony jest łagodny, nawet pod górę podjeżdżał samochód. My szliśmy nim tylko do skrzyżowania z niebieskim i dalej podążyliśmy w dół znów niebieskim, bo pod sanktuarium czekał na nas samochód. Kolejny piękny szczyt Beskidu Śląskiego zdobyty. Obcowanie z górami to jedna z największych przyjemności mojego życia!
Widoki z Klimczoka i szlaków na szczyt
Klimczok to bardzo widokowy szczyt. Nie tylko z samej góry, ale już z wielu miejsc na szlakach dojściowych roztaczają się śliczne panoramy na Beskid Śląski. Bardzo malownicze są szlaki ze Szczyrku - zielony i niebieski. Pięknie widać stąd najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne.
Klimczok, szczyt dobrej energii!
Na szczycie Klimczoka stoi niewielka wiata, na której widoczne są różne ciekawe obrazki i napisy o bardzo pozytywnej energii i wymowie. Sugerują one, że wizyta na Klimczoku ma wiele, wiele zalet. Kobietom znikają worki pod oczami, chłopom udaje się poderwać babkę, mają siłę i płodność byka. Wg jednego napisu nawet otwierają się na Klimczoku Bramy Niebieskie. Koniecznie poczytajcie sobie te hasełka, jak zdobędziecie szczyt, na pewno poprawią Wam humor.
Schronisko PTTK Klimczok
Ze szczytu Klimczoka widać stojące naprzeciw, na stoku Magury, schronisko Klimczok, zwane też Klementynówką. Mieści się tu również stacja ratunkowa Klimczok GOPR. Zarówno schronisko, jak i stacja GOPR-u oferują turystom noclegi. Ponadto zjesz tu ciepły posiłek.
Informacje praktyczne
Szczyt widokowy, zarówno z góry, jak i z wielu miejsc na szlakach
Jadąc ze Szczyrku, parking dostępny jest koło Sanktuarium na Górce w Szczyrku, skąd można wejść na szlak niebieski
Przy samym sanktuarium jest parking bezpłatny ale dla pątników, zaś nieco niżej jest płatny parking
Zimą nie był odśnieżony, toteż zaparkowaliśmy na poboczu, za blaszanym garażem, wersja bezpłatna
Można samochodem jechać jeszcze wyżej, na górny parking (zimą bezpłatny), z którego już nie jest daleko na Siodło
Najłatwiej dostać się na Klimczok z Szyndzielni, na którą wjeżdża kolej linowa
Klimczok
szlak niebieski ze Szczyrku
szlak zielony ze Szczyrku
Noclegi w Beskidzie Śląskim
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 6.6 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 13.2 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 13.7 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 14 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 14.3 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 15.8 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 15.8 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 22.3 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 23.3 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 26.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!