Kalwaria w Kalwarii Zebrzydowskiej
Dróżki Kalwaryjskie
W małopolskiej miejscowości o nazwie Kalwaria Zebrzydowska odwiedzić warto słynną w całej Polsce kalwarię - historyczną Drogę Bolesną z wytyczonymi dróżkami i kaplicami, będącą swoistą kopią świętego miejsca w Jerozolimie. Zebrzydowska kalwaria jest położona obok Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i jest jego integralną częścią. Dróżki kalwaryjskie to około 6 km ścieżek wkomponowanych w piękny, beskidzki krajobraz, a przy nich stanęły barokowe i manierystyczne kapliczki. To nie tylko bardzo popularne miejsce pątnicze w Polsce, skłaniające do refleksji i modlitwy, ale też unikatowy, wspaniały kompleks krajobrazowo-architektoniczny, cenny w skali europejskiej. Dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej ulokowały się na stokach góry Lanckorońskiej (530 m n.p.m.) i góry Żar (527 m n.p.m.), 35 km od Krakowa i 14 km od Wadowic.
Historia Kalwarii
Początki Kalwarii sięgają 1600 roku, kiedy Mikołaj Zebrzydowski - wojewoda krakowski, wzniósł na górze Żarek, w masywie Żaru, pierwszą kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa według modelu jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża, przywiezionego z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę, dworzanina zamku lanckorońskiego. Wkrótce Mikołaj Zebrzydowski postanowił wznieść kaplicę Grobu Chrystusa, również według modelu jerozolimskiej kaplicy Grobu Pańskiego, a później stanęły tu stacje Męki Pańskiej. Kaplice powstały w latach 1605-17, a okoliczne wzgórza, które Zebrzydowskiemu przypominały ukształtowanie Jerozolimy, nazwał tamtymi nazwami - Wzgórze Żarek to Golgota, wzniesienie pod Lanckoroną to Góra Oliwna, pagórek przy Kaplicy Dom Kajfasza to Góra Syjon, wzniesienie pod Ratusz Piłata - Góra Moriah, zaś rzekę Skawinkę nazwano Cedronem.
Misterium Męki Pańskiej
Każdego roku przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów. Najwięcej pątników bywa tu w okresie Wielkanocnym, kiedy podczas Wielkiego Tygodnia odbywa się tutaj, właśnie na kalwaryjskich ścieżkach Misterium Męki Pańskiej. Również w sierpniu podczas święta Maryjnego pielgrzymów nigdy nie brakuje. Pielgrzymował tu często Jan Paweł II, najpierw jako dziecko ze swym ojcem, później jako ksiądz i ostatecznie jako papież Polak, a dziś Święty. To Maryję z Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawił mu ojciec jako Matkę, po przedwczesnej śmierci matki Lolka.
Informacje praktyczne
Kalwaria
ul. Bernardyńska i inne, Kalwaria Zebrzydowska
Noclegi w Kalwarii Zebrzydowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odległość: 0.4 km
- Zamek w Suchej Beskidzkiej, odległość: 13.3 km
- Energylandia, odległość: 24.2 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 27.9 km
- Wawel w Krakowie, odległość: 29 km
- Zamek Królewski na Wawelu, odległość: 29.1 km
- Kazimierz w Krakowie, odległość: 29.5 km
- Sukiennice w Krakowie, odległość: 29.7 km
- Rynek w Krakowie, odległość: 29.7 km
- Kościół Mariacki w Krakowie, odległość: 29.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!