Kalety. Atrakcje, które warto zwiedzić
Kalety to niewielka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, położona na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego, przy trasie nr 908, nad rzeką Mała Panew. Kalety o ciekawej historii kryją kilka zabytków architektury, ale to, co przyciąga tutaj turystów, to atrakcje przyrodnicze, których tutaj nie brakuje. Właśnie dlatego miejsce to nazywane jest Leśnym Zakątkiem Śląska.
Atrakcje w Kaletach
1. Zalew Zielona w Kaletach
Wspaniałe miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców oraz turystów z dalszych okolic, znajdujące się w Kaletach Zielonej (na wschód od centrum miejscowości). Zbiornik powstał na rzece Mała Panew i składa się z dwóch stawów, po tym jak zalano dawne wyrobiska rud żelaza. Dziś jest to typowo rekreacyjny Zalew, z ośrodkiem wypoczynkowym i campingiem. Są plaże, wypożyczalnia sprzętu wodnego, można też wędkować i spotkać dzikie ptactwo wodne. Wokół Zalewu przebiega ścieżka dydaktyczna Zielona Pętla, z której można podziwiać wszystkie atrakcje jeziora. Na wyspie małego stawu stanął zabytkowy wiatrak, charakterystyczna budowla i symbol tego miejsca.
2. Zielona Pętla w Kaletach
Kolorem zielonym znakowany jest szlak prowadzący wokół Zalewu Zielona okrążający oba stawy. Łączna długość trasy to 9 km i służy ona latem jako trasa rowerowa, zimą jako trasa narciarstwa biegowego, a przez cały rok korzystają z niej miłośnicy nordic walking. Ciekawostką na trasie mogą być żeremie bobrowe, gdyż zwierzęta te zadomowiły się tu na dobre. Na szlaku jest też paśnik dla dzikiej zwierzyny, a na stawach nie brakuje łabędzi i innych ptaków wodnych.
3. Leśna Ścieżka Dydaktyczna w Kaletach
ul. ks. Rogowskiego 62 - ścieżka rozpoczyna się przy szkółce leśnej w Jedrysku - dzielnicy Kalet. Ścieżka ma 4,5 km długości, można ją pokonywać pieszo, ale równie dobrze służy jako trasa rowerowa. Na trasie jest 12 przystanków tematycznych, które przybliżają życie i walory lasu.
4. Łąka kosaćcowa w Kaletach
Znajduje się w środku lasu, pomiędzy Kaletami Miotkiem a Kaletami centrum, mniej więcej w połowie tej drogi. Należy skręcić w leśną drogę, przy której najlepiej zostawić samochód i dalej iść pieszo. To raptem kilkaset metrów i pojawia się po prawej stronie urokliwa łąka z niebieskim, a może fioletowym kobiercem kwitnących kosaćców. Oczywiście, w porze ich kwitnienia czyli w czerwcu. Wśród kosaćców znajdziesz też inne kwiaty, między innymi niezapominajki 🙂 To urokliwe miejsce, ale warto mieć kalosze, bo łąka jest podmokła
5. Pałac myśliwski w Kaletach Zielonej
Nad Zalewem Zielona stoi zabytkowy pałac - dawna leśniczówka Donnersmarcków służąca im podczas polowań. Pałac stanął w tym miejscu około 1960 roku, za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck, który był również właścicielem słynnej fabryki celulozy i papieru w Kaletach. Podczas wojny zniszczono i rozkradziono wnętrza pałacowe, a po wojnie światowej budynek trafił w państwowe ręce i służył leśnikom, w tym czasie stan pałacu znacznie pogorszył się. Od 2006 roku właścicielem jest firma elgra, ale obecnie poszukuje kupca (2013). Pałac otoczony jest płotem, a jego stan pozostawia wiele do życzenia.
6. Kościół Św. Józefa w Kaletach Jędrysku
ul. Rogowskiego 24 - parafia pochodzi z końca XIX wieku, jednak sam kościół stanął w 1900 roku, a wyposażenie stopniowo powstawało w kolejnych latach, ołtarz główny został tu sprowadzony z kościoła w Dębiu (dzielnica Katowic), a Stacje Drogi Krzyżowej wykonał słynny na Śląsku Stanisław Ligoń.
Noclegi w Kaletach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Górny Śląsk, odległość: 29.5 km
- Bytom, odległość: 22.4 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 41.8 km
- Złoty Potok, odległość: 36.3 km
- Tarnowskie Góry, odległość: 14.3 km
- Zabrze, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!