Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie to jedna z najpiękniejszych atrakcji Goczałkowic Zdroju i okolic, to ogromny zbiornik wodny, największy w całym województwie śląskim. Tak ogromny, że nazywany bywa Śląskim Morzem. A z tego morza wyłaniają się góry. Wyrastają niczym z tafli wody tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków, jaki mogę sobie wyobrazić. Bo cóż może być piękniejszego niż jezioro i szczyty górskie zarazem? Wraz z pobliskimi stawami zbiornik leży w dolinie Wisły. Otaczają je lasy stanowiące fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej. Koniecznie odwiedź to miejsce będąc w pobliskiej Pszczynie, bardzo lubianej przez turystów.
Jak i po co powstał Zbiornik Goczałkowicki?
Zbiornik Goczałkowicki zbudowany w połowie XX wieku, a dokładniej w 1956 roku, na królowej polskich rzek, to zalew czyli sztuczne jezioro utworzone ręką ludzką, jak całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! W czym to jednak przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię? Jezioro Goczałkowickie stanowi zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę pitną większą część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pełni też funkcje: przeciwpowodziową, technologiczną i oczywiście turystyczną. Ważna jest tu również gospodarka rybacka - pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód. Co roku jezioro jest zarybiane gatunkami drapieżnymi - szczupakiem, sandaczem czy węgorzem. Odławia się natomiast karpiowate, leszcze i drobnicę białą. Prócz ryb nad jeziorem występuje ogromne bogactwo ptactwa wodnego.
Turystyka nad Jeziorem Goczałkowickim
Turyści chętnie przyjeżdżają nad Zalew Goczałkowicki, bo jest on niezwykle malowniczy i pozwala podziwiać niezapomniane zachody słońca. Zwykle turyści skupiają się wokół zapory, gdzie czeka bezpłatny parking i dogodny teren spacerowy po zaporze, dostępnej również dla wózków,. Tutaj szczególnie dobrze prezentują się zachody słońca, toteż o stosownej porze w piękne dni parking wypełnia się po brzegi.
Ja zachęcam Was, by spojrzeć na Śląskie Morze jeszcze z kilku innych punktów widokowych, znacznie bardziej czarujących, gdzie miast betonu zobaczysz przyrodę, dzikie wysepki i usłyszysz rozkrzyczane ptactwo. Częściowo zdołaliśmy podziwiać to z brzegów zalewu, a w dużej mierze pokazał nam to dron Ziemowit. Widoki zapierają dech, szczególnie o wschodzie słońca, który dosłownie magnetyzuje. Przydałaby się nad jeziorem wieża widokowa, by móc na to spojrzeć nieco z góry. Podobno są też plany utworzenia tutaj ścieżki rowerowej, która na pewno byłaby chętnie wykorzystywana przez miłośników dwóch kółek, bo to wymarzone miejsce na rekreację, również rodzinną.
Fajne punkty widokowe nad Zbiornikiem Goczałkowickim
My objechaliśmy to wielkie jezioro niemal dookoła samochodem, a odwiedzone przez nas miejsca zaznaczyliśmy na mapie, by ułatwić Wam dotarcie do nich, to piękne miejscówki, poza zaporą bardzo zaciszne:
- maleńka plaża, do której schodzi się ścieżką w Wiśle Wielkiej, można zaparkować przy tej ścieżce, punkt widokowy jest też obok w Wiśle Wielkiej przy ulicy Zalewowej
- marina z wałem i ławkami przy ulicy Dębowej w Wiśle Wielkiej, na miejscu bezpłatny parking
- niewielkie plaże w Wiśle Małej, nieco na wschód od ulicy Pawiej, gdzie zastał nas wschód słońca
- wał spacerowy w Zarzeczu, dojście kilkaset metrów ulicą Wałową z bezpłatnego parkingu przy Ośrodku Edukacji Kadłubek
- zapora betonowa w Goczałkowicach Zdroju, bezpłatny parking przy ulicy Jeziornej
Zapora w Goczałkowicach
W 2003 roku na Jeziorze Goczałkowickim zmodernizowano koronę zapory. Teraz od tamy w Goczałkowicach można po betonowej koronie zapory spacerować lub przejechać rowerem czy na rolkach aż do niedalekiej miejscowości Zabrzeg. To obecnie ciekawe miejsce rekreacyjne z pięknym widokiem na jezioro i otaczające piękne okoliczności przyrody. To atrakcja nie tylko dla mieszkańców Goczałkowic, ale i turystów z Pszczyny i całej śląskiej aglomeracji! Betonowa część spacerowa zapory ma prawie 3 km długości. Tutaj odbywają się te magiczne zachody słońca.
Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!
Zobacz też Jezioro Goczałkowickie w naszym filmie Zielone Śląskie:
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatne przy ulicy Jeziornej w Goczałkowicach, nad zaporą, przy ul. Dębowej w Wiśle Wielkiej czy w Zarzeczu przy ulicy Wałowej
Jezioro Goczałkowickie
ul. Jeziorna, Goczałkowice Zdrój (zapora dostępna dla turystów)
ul. Dębowa, Wisła Wielka (czeka tu bezpłatny parking i port żeglarski Jacht Klubu PTTK Pszczyna)
ul. Zalewowa, Wisła Wielka (my schodziliśmy też ścieżką obok ulicy Zalewowej)
ul. Wałowa, Zarzecze, przy parkingu jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Kadłubek, stąd kilkaset metrów pieszo ścieżką na wał z ładnym widokiem na jezioro
Noclegi w Goczałkowicach Zdrój
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 1.7 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 4.6 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 9.8 km
- Obóz Birkenau, odległość: 20.7 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 21.7 km
- Pojezierze Palowickie, odległość: 22.1 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 25.4 km
- Stary Groń w Beskidzie Śląskim, odległość: 27.1 km
- Kotarz w Beskidzie Śląskim, odległość: 27.6 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 28.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!