Jastrzębia Góra. Atrakcje, które warto zobaczyć w okolicy
- Jastrzębia Góra to najdalej wysunięty punkt Polski na północ, mówi o tym pomnik Gwiazda Północy (między wejściem 23 i 24 na plażę)
- To popularny kurort nadmorski, z pięknym klifowym wybrzeżem. Klif sięga tu około 50 m wysokości
- Najpopularniejsze wejście na plażę ma numer 23. Na piaski prowadzą tu szerokie schody, na plaży stanęła knajpka (toalety toi toi płatne). W tej okolicy jest najwięcej letników na plaży i tym samym najwięcej parawanów.
- Promenada Światowida oferuje tanią i smaczną smażalnię i wędzarnię Przypiecek. Deptak prowadzi do zejścia nr 24, również ze schodami i knajpką.
- Na zachód od wejścia 24 i na wschód od wejścia 21 znajdziesz znacznie bardziej zaciszne plaże.
- Na granicy miejscowości znajdziesz 2 latarnie morskie w Rozewiu, które stoją praktycznie obok siebie
Jastrzębia Góra to popularna nadbałtycka miejscowość, leżąca w województwie pomorskim. Znajdziesz ją na wybrzeżu wschodnim, obok Władysławowa, które rozpoczyna Mierzeję ze słynnym Helem. Jastrzębia Góra od 2000 roku znana jest wszystkim Polakom, szczególnie uczniom, kiedy okrzyknięto ją najdalej na północ wysuniętym punktem Polski. Wcześniej uważano, że to Rozewie stanowi kraniec Polski.
Noclegi w Jastrzębiej Górze
Będąc w Jastrzębiej Górze, spaliśmy w Ośrodku Sedna. To atrakcyjne miejsce dla rodzin. Teren jest ogrodzony, z dużym, bezpłatnym parkingiem, oddalony od plaży o około 800 metrów. Na terenie ośrodka jest bardzo fajny plac zabaw, basen na powietrzu, a w budynku czeka sala zabaw dla najmłodszych. Noclegi oferowane są w dużym budynku w formie pokoi oraz w domkach letniskowych. Nieco starszego typu, ale zawierają wszystko, co potrzebne: wyposażoną kuchnię, czystą łazienkę i miejsce do spania, sofę na dole i 3 łóżka pojedyncze na górze. Koło domku przygotowano też kącik na prywatnego grilla. W ośrodku można wykupić śniadania i obiady. Nie skorzystaliśmy z obiadów, aby nas czasowo nie ograniczały, ale śniadania były przepyszne i bardzo bogate. Polecam gorąco!
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Atrakcje w Jastrzębiej Górze, co warto zobaczyć w kurorcie?
A miejscowości nie znajdziesz wielu atrakcji turystycznych, bo to piękna, piaszczysta plaża nadmorska stanowi serce i największy atut tego miejsca. Warto jednak zobaczyć kilka ciekawych miejsc w tym kurorcie. Sprawdź najlepsze atrakcje Jastrzębiej Góry!
Obelisk Gwiazda Północy - najdalej na północ wysunięty kraniec Polski
Jastrzębia Góra słynie w całej Polsce z faktu, że jest to najdalej na północ wysunięta miejscowość Polski, o czym informuje obelisk zwany Gwiazdą Północy. Dawniej błędnie uważano, że jest to Przylądek Rozewie, ale od 2000 roku krańcem Polski jest Jastrzębia Góra. Poniżej obelisku, który stoi na wysokim klifie, w dole na plaży góruje ponad piaskiem słup wymalowany w białoczerwone pasy, który symbolizuje północny kraniec Polski. Pozostałe krańce Polski to Opołonek w Bieszczadach, Cedynia na zachodzie i Kolano Bugu na wschodzie. A Ty byłeś już we wszystkich tych punktach? My jeszcze nie.
Adres: Dojście ul. Norwida
Plaża w Jastrzębiej Górze - atrakcja dla dzieci i dorosłych
Piaszczyste plaże nadbałtyckie uważana są za jedne z piękniejszych na świecie. A przynajmniej osobliwe, bo rzadko gdzie indziej spotyka się tak szerokie i piaszczyste plaże. Te w Jastrzębiej Górze ze względu na wysokie klify nie są aż tak szerokie jak i w innych częściach wybrzeża Bałtyku. Ale nadal są przepiękne. Oczywiście nie każdy lubi parawany i gwar, a te w sezonie na pewno są między wejściami 22 a 24. Najpopularniejsze jest wejście 23 na plażę. Prowadzą tu szerokie schody, na plaży jest knajpka oraz płatne toalety toi toi. Jeśli lubisz spokojny wypoczynek, unikaj tego miejsca. Na zachód od wejścia 24 i na wschód od wejścia 21 jest dużo bardziej zacisznie. Tam plaże mają więcej uroku i przyrodniczego wyglądu. My właśnie tam najczęściej przesiadywaliśmy.
Promenada Światowida, deptak Jastrzębiej Góry
Latem w Jastrzębiej Górze najgwarniej jest, prócz plaży, oczywiście na Promenadzie Światowida. To popularny deptak prowadzący wprost na piaski, a w zasadzie do schodów schodzących na plażę (wejście nr 24). Po drodze napotkasz typowe atrakcje nadmorskie, m.in. plac zabaw dla dzieci z dmuchanymi zjeżdżalniami, kolejką elektryczną i innymi atrakcjami dla dzieci. Ale i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Stoją tu kafejki, pamiątki i, jak przystało na morze, smażalnie ryb. Polecamy szczególnie wędzarnię Przypiecek, gdzie na miejscu zjesz też smażone ryby w dobrej cenie. W tej okolicy w sezonie turystów nie brakuje.
Willa Kaszubka w Jastrzębiej Górze
Na ulicy Królewskiej stoją dwa słynne jastrzębskie zabytki, piękne, drewniane wille stojące obok siebie. Ta starsza nosi nazwę Kaszubka. To jedna z trzech najstarszych budowli w tym kurorcie nad Bałtykiem. Powstała w latach 1921-22, a obecnie oferuje pokoje gościnne. Stoi blisko Promenady Światowida, niemal nad samym morzem i zachwyca pięknie malowanymi, kolorowymi okiennicami.
Adres: ul. Kaszubska/ul. Królewska
Plenerowa wystawa drewnianych rzeźb na klifie w Jastrzębiej Górze
Spacerując po jastrzębskim klifie możesz podziwiać ciekawe drewniane figury. Stoją również w innych fragmentach kurortu, ale to te na klifie cieszą się największą popularnością. Powstały podczas plenerów rzeźbiarskich. Zaproszeni artyści mieli wykonywać motywy związane z Kaszubami oraz morzem. Pozostawili ciekawe dzieła, które dodają stylu Jastrzębiej Górze i przykuwają uwagę turystów. Najczęściej odwiedzany jest ptak drapieżny, najpewniej jastrząb. Dojdziesz do niego idąc Promenadą Światowida w kierunku morza. Rzeźba stoi przy głównym punkcie widokowym kurortu.
Od tego miejsca większość rzeźb znajdziesz kierując się na zachód, czyli w lewo ścieżką prowadzącą grzbietem klifu. Rzeźby ustawiono tu aż do Willi Mewa i zejścia na plażę.
Adres: Promenada Światowida, Bulwar Nadmorski (ścieżka na klifie) i inne
Latarnie morskie w Rozewiu - punkty widokowe
Rozewie to taki unikat, bo stoją tu blisko siebie aż dwie latarnie morskie. Patrzą na siebie tak naprawdę. Obie powstały w XIX wieku i przez kilkadziesiąt lat funkcjonowały równocześnie. Kiedy wyremontowano starą, to nowa przestała pełnić swą rolę.
Stara latarnia na Przylądku Rozewie
Wybudowano ją w 1822 roku i jest czynna do dziś. To ona rozświetla niebo po zmroku. Jest udostępniona do zwiedzania. W ramach biletu możesz nie tylko wejść na punkt widokowy, ale też zwiedzić maszynownię ze starą maszyną parową oraz stodołę z wystawą czasową.
W drodze na szczyt starej latarni zobaczysz wystawy związane z Bałtykiem, latarniami i bałtycką żeglugą. A wiesz, że potencjalnie najstarsza na Bałtyku latarnia pochodzi z XI wieku i była usytuowana na wyspie Wolin? Adam z Bremy, niemiecki ówczesny kronikarz, nazwał ją “garnek Wulkana”.
Nowa latarnia na Przylądku Rozewie
W 1875 roku wybudowano nową latarnię, która służyła do czasu, aż wyremontowano starą. Obecnie nowa latarnia również udostępniona jest do zwiedzania, ale obowiązują osobne bilety wstępu do obu zabytków.
Adres: ul. Latarników
Lisi Jar - przyrodnicza ciekawostka
Lisi Jar to dość ciasny wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem między Jastrzębią Górą i Rozewiem aż do wybrzeża Bałtyku. Ma głębokość nawet 50 metrów, a jego zbocza porastają ponad stuletnie buki. Co ciekawe, kiedyś wąwóz miał nawet 10 km długości, ale morze porywało go do siebie i tak ostało się 350 metrów. Lisi Jar stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To ciekawa atrakcja przyrodnicza.
U wlotu do jaru hrabia de Rosset około 1920 roku wybudował pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne. Nosiło nazwę "Nad Lisim Jarem". W pobliżu natomiast postawił obelisk upamiętniający opowieść, wg której Zygmunt III Waza właśnie tutaj wylądował po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji. Jego statek rozbił się w okolicy w 1594 roku. Obelisk stoi po dziś dzień.
Adres: Lisi Jar, dojście ul. Rozewską
Pozostałe atrakcje Jastrzębiej Góry i okolicy
- Motylarnia Rozewie, ul. Latarników 21 - znajduje się przy dojściu do latarni Rozewie. To największa motylarnia w Polsce, a w środku piękne, kolorowe motyle swobodnie latają między turystami. Podobną odwiedziliśmy we Władysławowie
- Domek do góry nogami, ul. Latarników - miejsce, gdzie szaleje błędnik
- Mural Jastrzębia Góra, przy Promenadzie Światowida, obok zejścia 24
- Muzeum Figur Woskowych, Promenada Światowida - zobaczysz tu odwzorowania sław sceny kinowej, politycznej oraz sportowej
- Dom Whisky, Droga Rybacka 60 - atrakcja dla dorosłych, zbudowana na styl szkockich destylarni
- Karwieńskie Błota
- Ptaszarnia Władysławowo - znajdziesz ją w namiocie w porcie, obok Motylarni
- Półwysep Helski - uwielbiana przez turystów mierzeja, z cudnymi, szerokimi plażami, miejscami niemal dzikimi
Bezpłatny parking w Jastrzębiej Górze
Znaleźliśmy fajny parking bezpłatny w centrum kurortu. To rzadkość nad polskim morzem. Znajduje się u zbiegu ulic Puckiej i Obrońców Westerplatte, około 500 metrów od morza i około 300 metrów od Wędzarni Przypiecek. Nie jest bardzo duży pomieści kilkanaście samochodów i zwykle w sezonie są na nim miejsca wolne do godziny 10.00. Potem to już tylko przypadek sprawia, że uda się zaparkować.
Mapa Jastrzębiej Góry
Poniżej wrzucamy mapę z zaznaczonymi atrakcjami i ciekawym jedzeniem i noclegami.
Nasz film
Zapraszam na nasz film o Półwyspie Helskim, w którym zajedziemy do Jastrzębiej Góry.
Gdzie zjeść w Jastrzębiej Górze?
Deptak Jastrzębiej Góry oferuje mnóstwo miejsc, gdzie możesz zjeść. Znajdziesz tu kilka kuchni świata i wszelkie nowinki gastronomiczne, ale polecamy oczywiście ryby, bo nad morzem to one zwykle cieszą się największą popularnością i zasługują na naszą uwagę. Szczególnym miejscem jest Wędzarnia Przypiecek ze smażalnią. Znajduje się na Promenadzie Światowida i oferuje świetne ceny wielu gatunków ryb. Każdego dnia w sezonie możesz tu kupić jeszcze ciepłe ryby wędzone, zjeść na miejscu lub wziąć ze sobą nawet w dalszą podróż, w próżniowym opakowaniu. Na miejscu jest też smażalnia, w której czekają świeże ryby również w bardzo przystępnej cenie. Stoliki pod parasolami, stojące w bliskiej odległości od morza, tworzą ciekawy klimat. Jako klient skorzystasz tutaj bezpłatnie z toalety, co nie jest standardem nad polskim morzem.
A gdy już będziesz najedzony konkretami, to polecamy bardzo smaczną kawiarnię Zielona Weranda i mieści się w centrum, przy ulicy Rozewskiej. Jest bardzo klimatyczna i śliczna, a ceny, jak na to miejsce, są całkiem przyzwoite. Podobne, jak w naszych Tarnowskich Górach. Kawiarnia oferuje smaczne kawy, pyszne ciasta, lody i różne szpinakowe napoje, jeśli tylko masz moc oparcia się słodyczom! Tu również czeka bezpłatna toaleta dla gości kawiarni. W centrum jedliśmy też czeburek, znany nam z Podlasia. Bardzo smaczny, ale trochę drogi w porównaniu do innych dań serwowanych w miejscowości.
Skąd nazwa Jastrzębia Góra?
Swą nazwę Jastrzębia Góra zawdzięcza wysokiemu klifowi, osiągającemu na Kępie Swarzewskiej prawie 70 m n.p.m. i krążącym nad nim drapieżnym ptakom. To piękne, klifowe wybrzeże nadaje miejscowości niesamowitego uroku i choć plaże nie są tu tak szerokie jak w innych częściach wybrzeża bałtyckiego, widoki rozpościerające się z klifu są fantastyczne. A plażom też niczego nie brakuje!
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Hel, odległość: 41.1 km
- Władysławowo, odległość: 8.5 km
- Lębork, odległość: 47.6 km
- Łeba, odległość: 48 km
- Rewa, odległość: 26 km
- Zatoka Pucka, odległość: 26 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!