Jagodna w Górach Bystrzyckich. Korona Gór Polski. Wieża widokowa i szlak ze schroniska
Jagodna 977 m n.p.m. to szczyt w Górach Bystrzyckich, położony niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia. Pomimo tego, że nie jest najwyższa w paśmie, należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi wieża widokowa. Najłatwiejszy szlak wiedzie na nią spod schroniska pttk Jagodna na Przełęczy Spalona. To niebieskie szlakówki. Samo schronisko natomiast zaprasza na pyszne, legendarne wręcz racuchy i smaczne ziemniaczki zwane tu Przekąską Pilarza. Gorąca czekolada też jest nie byle jaka!
Jagodna idealnie nadaje się na górską wędrówkę z dziećmi. Choć podejście nie należy do bardzo krótkich, jest to łatwy do zdobycia szczyt. Jeden z łatwiejszych w całej Koronie. Nie jest zbyt wysoki, ale wyrasta ponad okoliczne lasy i wzniesienia, oferując ładne widoki na malownicze krajobrazy Gór Bystrzyckich z metalowej wieży. Jeśli chcesz się oderwać się od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w naturalnym pięknie, spędzając przyjemne chwile, to dobrze trafiłeś!
Jagodna atrakcyjna latem i zimą
W sezonie letnim góra przyciąga turystów różnymi atrakcjami, takimi jak spacery po malowniczych ścieżkach, obserwacje przyrodnicze czy pikniki na łonie natury. Przyjemnie też jeździ się tu na rowerze. Na szczycie czeka Pętla Singletrack Jagodna, która ma 15 km długości. To wyjątkowa przygoda, której doświadczyliśmy, bo kilka lat temu przemierzaliśmy kilka tutejszych tras enduro.
Natomiast zimą teren ten przekształca się w raj dla miłośników narciarstwa biegowego oraz śnieżnych spacerów, np. na sankach. Wypożyczalnię sprzętu narciarskiego znajdziesz przy schronisku.
Jagodna najwyższa czy nie?
Czy to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych? Obok Jagodnej znajdujemy nieco wyższy punkt. Zaledwie o 8 metrów. Jest to Jagodna Północna (985 m n.p.m.), która czasem mylnie bywa nazywana Sasanką, bo Sasanka (964,9 m n.p.m.) to osobny, niższy szczyt.
Rozwiązaniem tej zagadki jest podwójny wierzchołek. To podobna sytuacja, jak w Górach Świętokrzyskich z Łysicą i nieco wyższą Agatą. W obu tych przypadkach to niższe, ale bardziej popularne szczyty, należą do Korony. Na ten wyższy nie prowadzi tutaj żaden oficjalny szlak turystyczny, a jedynie wydeptana ścieżka.
Szlaki na Jagodną
Do podnóża góry dojedziesz Autostradą Sudecką. To droga nr 389. Przez szczyt przebiega tylko szlak niebieski, który możesz obrać na 2 sposoby:
- niebieski szlak z Przełęczy Spalona, trasa liczy 4,3 km, jest szutrowa, bardzo łatwa, łagodna, nadaje się nawet na wózek. Zimą to nartostrada
- niebieski szlak z Przełęczy nad Porębą, trasa liczy 3,5 km, ale jest nieco bardziej stroma
Nasza trasa szlakiem niebieskim na Jagodną z Przełęczy Spalona
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu, przy klimatycznym schronisku turystycznym. Na szczyt prowadzi stąd niebieski szlak. Jest on bardzo wygodny, o małym nachyleniu, szutrowy, więc nawet z wózkiem można tutaj spacerować. Zimą jest to trasa narciarstwa biegowego, co warto mieć na uwadze i trzymać się z boku. Niestety na całej trasie mgła nie odpuszczała, a pod koniec zaczęło sypać śniegiem. Ale muszę przyznać, że wtedy zrobiło się magicznie. Takie ferie to rozumiem! Na górę szliśmy nieco ponad godzinę, to 4,3 km w jedną stronę. Trasa, poza tym, że ładna, to jest nieco nużąca, bo mało się na niej dzieje. Za to jest łatwo i wchodzi się bez wysiłku. Po drodze mija się wspomnianą Sasankę.
Wieża na Jagodnej
Na szczycie, na niższym wierzchołku, stanęła w 2019 roku wieża widokowa o wysokości 23 metrów. Jest stalowa, o okrągłej konstrukcji i wąskich schodach, więc wchodzi się na nią nieco trudniej niż np. na nieodległą wieżę drewnianą na Orlicy - najwyższym szczycie Gór Orlickich. Która, notabene, powstała w ramach tego samego projektu granicznego o nazwie Czesko-Polski Szlak Grzbietowy. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, a jest dostępna przez cały rok. Osoby z lękiem wysokości mogą czuć tutaj lekki dyskomfort, ale nie tak duży, jak na Kłodzkiej Górze.
Dzięki niej można tu podziwiać widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Masyw Śnieżnika. Tak przynajmniej twierdzą Ci, którzy mieli więcej szczęścia do pogody. Nam wejście na konstrukcję utrudniał silny wiatr i opady śniegu. Daliśmy radę, ale w nagrodę z okrągłej platformy widokowej na samej górze, zawieszonej na wysokości 19 metrów ponad ziemią, nie pojawiła nam się żadna piękna panorama, a jedynie białe mleko. Cóż, to element wycieczek w górach, które niosą więcej wrażeń i emocji, niż tylko podziwianie pięknych panoram! Wracaliśmy tą samą drogą.
Zobacz nasz ranking Top 10 wieże widokowe Dolnego Śląska
Schronisko Jagodna
Na Przełęczy stoi schronisko pttk Jagodna. Warto zobaczyć, a przede wszystkim wstąpić do środka. Jest klimatyczne i pozwala odpocząć wśród turystów kochających góry, a dodatkowo smacznie zjeść. Raczyliśmy się pysznymi ziemniaczkami zwanymi Przekąską Pilarza. Koniecznie ich spróbujcie. Z sosem smakują wybornie po górskich trudach, szczególnie zimą. Była też pyszna gorąca czekolada i rozgrzewający grzaniec. Oczywiście była to nagroda za zdobycie szczytu. Miejsce słynie z racuchów, ale Menu jest dużo bogatsze. Pije się z metalowych garnuszków, które od razu skojarzyły się nam z dzieciństwem.
Korona Gór Polski
Korona Gór Polski to zestawienie 28 szczytów, będących najwyższymi (zazwyczaj) wierzchołkami poszczególnych pasm w Polsce. Koronę G. Polski stworzyło w 1997 roku czasopismo "Poznaj swój kraj". Dzisiaj zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.
Jeśli chcesz ją zdobyć, sprawdź ten wykaz, szlaki, mapy i pieczątki. Przyda Ci się do tego nasz przewodnik, który znajdziesz, klikając w niebieską nazwę powyżej.
Pobliski szczyt z Korony to Orlica. Łatwo dostępny wierzchołek, na który wejdziesz szlakiem zielonym z Zieleńca. Niemal na szczycie czeka wieża widokowa.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Jagodna
szlak niebieski
Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Igliczna, odległość: 13.1 km
- Pałac w Żelaźnie, odległość: 16.4 km
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odległość: 19.9 km
- Kopalnia Uranu w Kletnie, odległość: 19.9 km
- Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, odległość: 20.3 km
- Śnieżnik, odległość: 20.7 km
- Twierdza Kłodzka, odległość: 21.7 km
- Zalew w Starej Morawie, odległość: 22.6 km
- Pałac Kamieniec, odległość: 22.6 km
- Pałac Ławica i Folwark Szyfrów, odległość: 25.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!