Imbramowice, najciekawsze miejsca do zwiedzenia w okolicy

Anna Piernikarczyk
Imbramowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Imbramowice to miejscowość położona nad rzeką Dłubnią, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To gmina Trzyciąż. Historia miejscowości sięga XII wieku. Wtedy pod nazwą Dłubnia należała do kompleksu dóbr ziemskich klasztoru Bożogrobców w niedalekim Miechowie.

Imbramowice źródło Hydrografów
Imbramowice źródło Hydrografów

Atrakcje w Imbramowicach

Choć to niewielka wioska, to kryje kilka naprawdę ciekawych obiektów do zwiedzenia. Wśród nich znajdziesz zarówno zabytki, jak i atrakcje przyrodnicze. Zobacz nasz przewodnik z najlepszymi atrakcjami Imbramowic!

Klasztor Norbertanek w Imbramowicach

Klasztor powstał w latach 1223-26 jako fundacja biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża i jego wuja komesa Imbrama. Od niego nazwę wzięła miejscowość. Klasztor powstał dla Norbertanek. Dziś prowadzi tu zdobna, barokowa brama, a za nią kryje się barokowy kościół Św. Piotra i Pawła. Stanowi on Sanktuarium Męki Pańskiej. Obiekt szczyci się obrazem na blasze Madonna w girlandzie. Pochodzi z początku XVII wieku i jest autorstwa Jana Brueghla Starszego.

Imbramowice klasztor
Imbramowice klasztor
Imbramowice klasztor
Imbramowice klasztor

Kościół Św. Benedykta Opata w Imbramowicach

To barokowa świątynia o jednej nawie. Stanęła w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego kościołka drewnianego, sprzed XV wieku. Pierwsza świątynia stanęła tu jeszcze wcześniej, bo w XII wieku. Do wnętrza prowadzą drzwi z kamiennym portalem. Ponad nimi widnieje tablica erekcyjna z datą 1735. W środku znajdziesz 3 barokowe ołtarze. Ten główny pochodzi z XIX wieku i kryje obraz  przedstawiający śmierć Św. Benedykta. Ściany pokrywa barokowa polichromia.

Imbramowice kościół parafialny
Imbramowice kościół parafialny
Imbramowice kościół parafialny
Imbramowice kościół parafialny

Dzwonnica przy kościele św. Benedykta

Wokół kościoła parafialnego wyrasta XVIII-wieczny, kamienny. Wkomponowano w niego niewysoką, kamienną dzwonnicę krytą gontem.

Imbramowice dzwonnica
Imbramowice dzwonnica

Kapliczka latarnia w Imbramowicach

To unikalna, murowana kapliczka z XVIII wieku. Ta słupowa kaplica przybrała formę latarni. Zbudowana jest z czerwonej cegły i zadziwia swym wyglądem, bo trudno szukać podobnych kapliczek już dziś. We wnętrzu widnieje współczesna figura Matki Bożej, a na szczycie wznosi się krzyż. Stoi dosłownie 200 metrów od klasztoru imbramowickiego.

Imbramowice kapliczka latarnia
Imbramowice kapliczka latarnia

Izba Regionalna w Imbramowicach

Izba i zarazem punkt informacji turystycznej mieszczą się w tzw. Białym Domku. To budynek z 1750 roku. W XIX stuleciu obiekt ten należał do klasztoru i służył jako przytulisko. Izba prezentuje pamiątki przeszłości - zdjęcia, starodruki, stroje i narzędzia codziennego użytku. Pochodzą one z XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać we wtorek albo po zgłoszeniu telefonicznym.

Kontakt: 518-831-677

Imbramowice Izba
Imbramowice Izba

Stary Cmentarz w Imbramowicach

Znajdziesz tu mogiłę zbiorową powstańców walczących w powstaniu styczniowym. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1851 roku. Na cmentarz prowadzi klasycystyczna brama. Cmentarz znajduje się poza centrum wsi.

Dolina Dłubni

Dolina potoku Dłubnia leży w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych i Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się na długości około 40 km, ale najciekawszy jest odcinek górny, właśnie w okolicach Imbramowic. Wiedzie tędy szlak niebieski. Dalej Dłubnia płynie do Krakowa, gdzie uchodzi do Wisły.

Imbramowice - Dolina Dłubni
Imbramowice - Dolina Dłubni

Źródło Jordan w Ściborzycach

Uznawane za najładniejsze źródło w całej Dolinie Dłubni. Rozlewa się tu zbiornik wody o pięknym, turkusowym kolorze.

Źródło Hydrografów w Imbramowicach

To źródło bije niedaleko centralnej części wsi Imbramowice. Wystarczy podążać niebieskim szlakiem i za mostkiem skręcić w lewo. Źródło i staw również mają tu piękny kolor, a dodatkowo otacza je kolorowe kwiecie. Stoi tu również prywatny dom. Źródło to stanowi jeden z większych i cenniejszych wypływów na terenie jurajskich parków krajobrazowych. Jest to źródło pulsujące, cowidać na dnie misy źródlanej.

Imbramowice źródło Hydrografów
Imbramowice źródło Hydrografów

Źródło Strusia w Imbramowicach

I tutaj rozlewa się zbiornikiem wodny, bardzo malowniczy i dość dziki. To miejsce również znajdziesz na niebieskim szlaku, ale już za zabudowaniami wsi, przy campingu.

Imbramowice - źródło Strusia
Imbramowice - źródło Strusia

Skała z Krzyżem w Imbramowicach

Ostaniec wznosi się kawałek dalej za Źródłem Strusia, przy samym szlaku. Faktycznie na skale widnieje krzyż, stąd jej nazwa.

Imbramowice - Skała z krzyżem
Imbramowice - Skała z krzyżem

Grodzisko pod Glanowem

To ostaniec ze śladami dawnego grodziska z około IX wieku, związanego z formowaniem się państwa Wiślan. Wznosi się nieco przed Glanowem, na niebieskim szlaku wiodącym z Imbramowic, na wysokości Zagórowej. Zachowały się resztki wałów i fos, ale ich wysokość nie przekracza 1,5 m wysokości.

Grodzisko
Grodzisko

Wąwóz Ostryszni koło Imbramowic

To boczna odnoga Doliny Dłubni w jej górnym biegu. Ciekawe jest tu wschodnie zbocze, mocno zalesione, z grupami ostańców, Chętnie wykorzystują je wspinacze. Ciekawostką jest, że doszło tu do bitwy w czasie powstania styczniowego. Miało to miejsce 15 sierpnia 1863 roku, między powstańcami idącym z Krakowa do Miechowa, a wojskiem rosyjskim.

Imbramowice - Wąwóz Ostryszni
Imbramowice - Wąwóz Ostryszni

Szlaki w Imbramowicach

  • niebieski szlak z Imbramowic do Glanowa. Jest łatwy i ma długość 6,5 km
  • czarny Szlak Imbramowicki z Glanowa do Las Dębowiec. Liczy 17 km długości i wiedzie m.in. dość dzikim Wąwozem Ostryszni
  • niebiesko znakowany Szlak Rowerowy Doliną Dłubni. Uznawany za średniotrudny. Ma długość ponad 47 km i prowadzi z Krakowa do Trzyciąża
szlak niebieski w Dolinie Dłubni
szlak niebieski w Dolinie Dłubni

Parking dla turystów w Imbramowicach

Bezpłatny, duży i wygodny parking znajdziesz pod klasztorem. Stąd możesz ruszyć na niebieski szlak Doliną Dłubni, albo czarnym szlakiem przez Wąwóz Ostryszni.

Nasza pętla przez Dolinę i Wąwóz Ostryszni

Cała pętla liczy 12 km. Prowadzi przez mało popularne tereny. Zaczynamy w Imbramowicach przy klasztorze. Stąd udajemy się niebieskim szlakiem przez wieś. Idziemy w kierunku kościoła Św. Benedykta Opata. Tu zostawiamy powoli zabudowania za sobą i zmierzamy za mostkiem do pierwszego źródła - Hydrografów. To urocze miejsce, położone przy domu prywatnym.

Opuszczamy asfalt i po chwili skręcamy nad Źródło Strusi. To malowniczy zakątek ze stawem i campingiem. Dalej skręcamy nad potok. Tu uwaga, bo szlak prowadzi nas wprost do wody. Odbij kawałeczek w prawo wzdłuż potoku i pojawi się kładka, którą spokojnie przejdziesz na drugi brzeg.

Źródło Hydrografów
Źródło Hydrografów

Dalej mijamy Skałę z krzyżem i widokowe wzgórze z ostańcem. Można się na nie wspiąć, ale dalej penetrować go nie można, bo tabliczka informuje, że to teren prywatny. Podchodzimy pod skałę Grodzisko, którą można obejrzeć tak naprawdę z prywatnego podwórka. Przez Glanów wieś musimy przejść asfaltem, bez chodnika, to najgorszy moment szlaku. Nie ma też żadnej kawiarni, a nawet wiaty. Stoi dwór w Glanowie, jednak za wysokim murem ledwo co widać.

W końcu opuszczamy asfalt i odbijamy w lewo do lasu. W nim gubimy szlak. Wszędzie trzeba go dobrze pilnować na trasie, ale tutaj jest najsłabiej oznaczony. Warto się wspierać mapą lub aplikacją mapy.cz. W końcu docieramy do Wąwozu Ostryszni. Tutaj poruszamy się czarnym szlakiem. Jest dziko i gęsty las sprawia, że nawet mrocznie. Sterczą ostańce, wykorzystywane przez wspinaczy. Wychodząc z lasu, przechodzimy polami z widokiem na kościół i zmęczeni docieramy z powrotem pod klasztor.

Dolina Dłubni
Dolina Dłubni
Wąwóz Ostryszni
Wąwóz Ostryszni

Mapa z naszą trasą

Informacje praktyczne:
Pętla 12 km
Całkowity czas: 4,5 godziny
Czas marszu: nieco ponad 3 h
Parking: bezpłatny i wygodny przy klasztorze w Imbramowicach
Poniżej zobacz mapkę z zaznaczoną naszą trasą

Film z Doliny Dłubni

Zobacz też nasz film z naszej wyprawy po Dolinie Dłubni. Polecamy!

Noclegi w Imbramowicach

Nieco ponad 20 km od Imbramowic, w Jerzmanowicach znajdziesz Chochołowy Dwór. To ciekawy hotel, bardzo dogodnie i malowniczo położony przy starej krakowskiej drodze. Na miejscu czeka wyśmienita restauracja.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Potok Dłubnia
Dolina Dłubni
(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie