Imbramowice, najciekawsze miejsca do zwiedzenia w okolicy
Imbramowice to miejscowość położona nad rzeką Dłubnią, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To gmina Trzyciąż. Historia miejscowości sięga XII wieku. Wtedy pod nazwą Dłubnia należała do kompleksu dóbr ziemskich klasztoru Bożogrobców w niedalekim Miechowie.
Atrakcje w Imbramowicach
Choć to niewielka wioska, to kryje kilka naprawdę ciekawych obiektów do zwiedzenia. Wśród nich znajdziesz zarówno zabytki, jak i atrakcje przyrodnicze. Zobacz nasz przewodnik z najlepszymi atrakcjami Imbramowic!
Klasztor Norbertanek w Imbramowicach
Klasztor powstał w latach 1223-26 jako fundacja biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża i jego wuja komesa Imbrama. Od niego nazwę wzięła miejscowość. Klasztor powstał dla Norbertanek. Dziś prowadzi tu zdobna, barokowa brama, a za nią kryje się barokowy kościół Św. Piotra i Pawła. Stanowi on Sanktuarium Męki Pańskiej. Obiekt szczyci się obrazem na blasze Madonna w girlandzie. Pochodzi z początku XVII wieku i jest autorstwa Jana Brueghla Starszego.
Kościół Św. Benedykta Opata w Imbramowicach
To barokowa świątynia o jednej nawie. Stanęła w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego kościołka drewnianego, sprzed XV wieku. Pierwsza świątynia stanęła tu jeszcze wcześniej, bo w XII wieku. Do wnętrza prowadzą drzwi z kamiennym portalem. Ponad nimi widnieje tablica erekcyjna z datą 1735. W środku znajdziesz 3 barokowe ołtarze. Ten główny pochodzi z XIX wieku i kryje obraz przedstawiający śmierć Św. Benedykta. Ściany pokrywa barokowa polichromia.
Dzwonnica przy kościele św. Benedykta
Wokół kościoła parafialnego wyrasta XVIII-wieczny, kamienny. Wkomponowano w niego niewysoką, kamienną dzwonnicę krytą gontem.
Kapliczka latarnia w Imbramowicach
To unikalna, murowana kapliczka z XVIII wieku. Ta słupowa kaplica przybrała formę latarni. Zbudowana jest z czerwonej cegły i zadziwia swym wyglądem, bo trudno szukać podobnych kapliczek już dziś. We wnętrzu widnieje współczesna figura Matki Bożej, a na szczycie wznosi się krzyż. Stoi dosłownie 200 metrów od klasztoru imbramowickiego.
Izba Regionalna w Imbramowicach
Izba i zarazem punkt informacji turystycznej mieszczą się w tzw. Białym Domku. To budynek z 1750 roku. W XIX stuleciu obiekt ten należał do klasztoru i służył jako przytulisko. Izba prezentuje pamiątki przeszłości - zdjęcia, starodruki, stroje i narzędzia codziennego użytku. Pochodzą one z XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać we wtorek albo po zgłoszeniu telefonicznym.
Kontakt: 518-831-677
Stary Cmentarz w Imbramowicach
Znajdziesz tu mogiłę zbiorową powstańców walczących w powstaniu styczniowym. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1851 roku. Na cmentarz prowadzi klasycystyczna brama. Cmentarz znajduje się poza centrum wsi.
Dolina Dłubni
Dolina potoku Dłubnia leży w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych i Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się na długości około 40 km, ale najciekawszy jest odcinek górny, właśnie w okolicach Imbramowic. Wiedzie tędy szlak niebieski. Dalej Dłubnia płynie do Krakowa, gdzie uchodzi do Wisły.
Źródło Jordan w Ściborzycach
Uznawane za najładniejsze źródło w całej Dolinie Dłubni. Rozlewa się tu zbiornik wody o pięknym, turkusowym kolorze.
Źródło Hydrografów w Imbramowicach
To źródło bije niedaleko centralnej części wsi Imbramowice. Wystarczy podążać niebieskim szlakiem i za mostkiem skręcić w lewo. Źródło i staw również mają tu piękny kolor, a dodatkowo otacza je kolorowe kwiecie. Stoi tu również prywatny dom. Źródło to stanowi jeden z większych i cenniejszych wypływów na terenie jurajskich parków krajobrazowych. Jest to źródło pulsujące, cowidać na dnie misy źródlanej.
Źródło Strusia w Imbramowicach
I tutaj rozlewa się zbiornikiem wodny, bardzo malowniczy i dość dziki. To miejsce również znajdziesz na niebieskim szlaku, ale już za zabudowaniami wsi, przy campingu.
Skała z Krzyżem w Imbramowicach
Ostaniec wznosi się kawałek dalej za Źródłem Strusia, przy samym szlaku. Faktycznie na skale widnieje krzyż, stąd jej nazwa.
Grodzisko pod Glanowem
To ostaniec ze śladami dawnego grodziska z około IX wieku, związanego z formowaniem się państwa Wiślan. Wznosi się nieco przed Glanowem, na niebieskim szlaku wiodącym z Imbramowic, na wysokości Zagórowej. Zachowały się resztki wałów i fos, ale ich wysokość nie przekracza 1,5 m wysokości.
Wąwóz Ostryszni koło Imbramowic
To boczna odnoga Doliny Dłubni w jej górnym biegu. Ciekawe jest tu wschodnie zbocze, mocno zalesione, z grupami ostańców, Chętnie wykorzystują je wspinacze. Ciekawostką jest, że doszło tu do bitwy w czasie powstania styczniowego. Miało to miejsce 15 sierpnia 1863 roku, między powstańcami idącym z Krakowa do Miechowa, a wojskiem rosyjskim.
Szlaki w Imbramowicach
- niebieski szlak z Imbramowic do Glanowa. Jest łatwy i ma długość 6,5 km
- czarny Szlak Imbramowicki z Glanowa do Las Dębowiec. Liczy 17 km długości i wiedzie m.in. dość dzikim Wąwozem Ostryszni
- niebiesko znakowany Szlak Rowerowy Doliną Dłubni. Uznawany za średniotrudny. Ma długość ponad 47 km i prowadzi z Krakowa do Trzyciąża
Parking dla turystów w Imbramowicach
Bezpłatny, duży i wygodny parking znajdziesz pod klasztorem. Stąd możesz ruszyć na niebieski szlak Doliną Dłubni, albo czarnym szlakiem przez Wąwóz Ostryszni.
Nasza pętla przez Dolinę i Wąwóz Ostryszni
Cała pętla liczy 12 km. Prowadzi przez mało popularne tereny. Zaczynamy w Imbramowicach przy klasztorze. Stąd udajemy się niebieskim szlakiem przez wieś. Idziemy w kierunku kościoła Św. Benedykta Opata. Tu zostawiamy powoli zabudowania za sobą i zmierzamy za mostkiem do pierwszego źródła - Hydrografów. To urocze miejsce, położone przy domu prywatnym.
Opuszczamy asfalt i po chwili skręcamy nad Źródło Strusi. To malowniczy zakątek ze stawem i campingiem. Dalej skręcamy nad potok. Tu uwaga, bo szlak prowadzi nas wprost do wody. Odbij kawałeczek w prawo wzdłuż potoku i pojawi się kładka, którą spokojnie przejdziesz na drugi brzeg.
Dalej mijamy Skałę z krzyżem i widokowe wzgórze z ostańcem. Można się na nie wspiąć, ale dalej penetrować go nie można, bo tabliczka informuje, że to teren prywatny. Podchodzimy pod skałę Grodzisko, którą można obejrzeć tak naprawdę z prywatnego podwórka. Przez Glanów wieś musimy przejść asfaltem, bez chodnika, to najgorszy moment szlaku. Nie ma też żadnej kawiarni, a nawet wiaty. Stoi dwór w Glanowie, jednak za wysokim murem ledwo co widać.
W końcu opuszczamy asfalt i odbijamy w lewo do lasu. W nim gubimy szlak. Wszędzie trzeba go dobrze pilnować na trasie, ale tutaj jest najsłabiej oznaczony. Warto się wspierać mapą lub aplikacją mapy.cz. W końcu docieramy do Wąwozu Ostryszni. Tutaj poruszamy się czarnym szlakiem. Jest dziko i gęsty las sprawia, że nawet mrocznie. Sterczą ostańce, wykorzystywane przez wspinaczy. Wychodząc z lasu, przechodzimy polami z widokiem na kościół i zmęczeni docieramy z powrotem pod klasztor.
Mapa z naszą trasą
Informacje praktyczne:
Pętla 12 km
Całkowity czas: 4,5 godziny
Czas marszu: nieco ponad 3 h
Parking: bezpłatny i wygodny przy klasztorze w Imbramowicach
Poniżej zobacz mapkę z zaznaczoną naszą trasą
Film z Doliny Dłubni
Zobacz też nasz film z naszej wyprawy po Dolinie Dłubni. Polecamy!
Noclegi w Imbramowicach
Nieco ponad 20 km od Imbramowic, w Jerzmanowicach znajdziesz Chochołowy Dwór. To ciekawy hotel, bardzo dogodnie i malowniczo położony przy starej krakowskiej drodze. Na miejscu czeka wyśmienita restauracja.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Kraków, odległość: 27.1 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 28.2 km
- Olkusz, odległość: 22.3 km
- Ogrodzieniec, odległość: 29.7 km
- Jaworzno, odległość: 43.9 km
- Dąbrowa Górnicza, odległość: 48 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!