Hel atrakcje. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Helu, początku Polski!
- Hel symbolizuje początek Polski
- Najpopularniejszą atrakcją jest tu Fokarium, będące ośrodkiem naukowym
- Warto też odwiedzić Muzeum Rybołówstwa w starym kościele, z wieży którego pięknie widać plażę
- W lesie niedaleko plaży czeka dostępna odpłatnie latarnia morska
- Dla miłośników militariów poleca się Muzeum Obrony Helu z kilkoma oddzielnymi obiektami
- Płatny parking czeka przy dworcu PKP, spacerkiem dojdziesz stąd w kilka minut do centrum
- Pociąg jest alternatywą dla samochodu, bo latem na drodze dojazdowej mogą tworzyć się korki, szczególnie gdy wracasz wieczorem
- Przez całą mierzeję aż na Hel wiedzie też trasa rowerowa
Czy to najpiękniejszy fragment Polski? Na pewno niesamowity!
Hel to bardzo popularny i lubiany kurort turystyczny nad Bałtykiem. Leży na samej północy Polski, w województwie pomorskim, na malowniczej i zadziwiającej Mierzei Helskiej. Na samym jej krańcu. Dlatego Hel bywa nazywany początkiem Polski!
Usytuowanie Helu na cyplu Półwyspu Helskiego jest naprawdę wyjątkowe. Wody Bałtyku otaczają go z trzech stron, dając tym samym niesamowite wrażenie. Ponadto dogodne warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiły, że Hel szybko stał się znanym ośrodkiem wypoczynkowym, licznie przyciągającym letników.
Atrakcje w Helu, co warto zobaczyć na krańcu półwyspu helskiego?
Początek Polski, czyli Hel, jest bardzo atrakcyjny. Niemal na każdym kroku znajdziesz tu coś ciekawego, a już usytuowanie sprawia, że miejsce jest wyjątkowe. Zresztą cała Mierzeja Helska jest niezmiernie ciekawa pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. W przeszłości Hel miał też duże znaczenie strategiczne, stanowił bazę morską floty wojennej, z rozbudowanym systemem stanowisk obrony artyleryjskiej. Do dzisiaj zachowały się fragmenty Rejonu Umocnionego Hel, a na nadbrzeżu stoi najstarszy zachowany polski okręt, słynny “Batory”. Podpowiemy, co szczególnie warto tu zobaczyć, oto najlepsze atrakcje Helu!
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu to najpopularniejsza atrakcja miasta. Dlatego przed nim w sezonie zwykle ustawia się długa kolejka. I my taką napotkaliśmy, ale trzeba przyznać, że posuwa się szybko i nie musieliśmy czekać zbyt długo. Bilety kupuje się na miejscu, w biletomacie, płacąc kartą.
Fokarium to część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to placówka naukowa, a nie rozrywkowa, ale jest wyznaczonych kilka godzin pokazowego karmienia. Wtedy zobaczysz, jak foki bawią się, wykonując polecenia opiekunów. W zamian dostają nagrodę w postaci rybek. To dobra okazja na oględziny zwierzęcia pod kątem medycznym.
Głównym celem ośrodka jest opieka i pomoc fokom szarym. Gatunkowi, który kiedyś bardzo licznie występował w wodach Bałtyku, ale polowania dość mocno go wytrzebiły. Nawet w fokarium możemy im zagrozić. Gdy umarła zaledwie 3-kletnia foka Krysia, okazało się, że w żołądku miała 697 monet, które ludzie wrzucali do basenów!!! Musisz liczyć się z tym, że w sezonie jest tutaj dużo turystów. To ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci i dorosłych. Jeżeli oczekujesz bardziej atrakcyjnej i zabawowej formy, to polecamy Sea Park w Sarbsku, w którym żyją również uchatki.
Adres: ul. Morska 2
Muzeum Rybołówstwa w Helu w dawnym kościele
Muzeum Rybołówstwa zaprasza do starego kościoła ewangelickiego Św. Piotra i Pawła, tuż przy porcie. To Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Bryłę świątyni podzielono na 3 kondygnacje, a na nich przybliżono życie słowiańskiego ludu nadmorskiego, czyli Kaszubów. Oryginalne łodzie oraz historyczne elementy ich wyposażenia są pięknie eksponowane w ogromnych pomieszczeniach rozświetlonych światłem wpadającym przez okna dawnej świątyni.
Na wieży, która niegdyś pełniła rolę latarni morskiej, udostępniono punkt widokowy na tętniącą życiem plażę.
Adres: ul. Bulwar Nadmorski
Pomnik Neptuna w Helu
Pomiędzy muzeum a Bulwarem Nadmorskim roztacza się główny plac miasta, ze sceną, ciekawie ułożonymi ławkami w kształcie statku oraz pomnikiem Neptuna. Stoi on pośrodku placu, lśni bielą i przyciąga uwagę gabarytami. Pierwowzorem dla stworzenia tego dumnego Neptuna był posąg stojący w Bolonii. Ale to helski jest największym kamiennym przedstawieniem tego mitologicznego bóstwa.
Adres: ul. Bulwar Nadmorski
Pomnik Początek Polski, czyli Kopiec Kaszubów na cyplu
Kopiec Kaszubów to kamienny obelisk, który symbolizuje początek Polski. Stoi na helskim Cyplu i ma około 3 metry wysokości. Tworzy go kilkanaście głazów, ułożonych na sobie. Obok niego rozpoczyna się kładka okalająca cypel.
Adres: Promenda przy plaży
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu - atrakcje militarne
Fortyfikacje Półwyspu Helskiego to jeden z ciekawszych zespołów umocnień w Polsce, ciągnący się od Kuźnic aż po Cypel. Muzeum ma siedzibę w dwóch największych obiektach: wieży kierowania ogniem i w stanowisku artyleryjskim potężnej baterii Schleswig-Holstein. Pozostałości helskich fortyfikacji, które powstawały tu po przyłączeniu ich do II RP, widać niemal na każdym kroku. Bunkry, stanowiska strzeleckie i stare działa porozrzucane są po tutejszym, bardzo ładnym zresztą lesie, tworząc niebieski szlak helskich fortyfikacji.
Adres: ul. Helska 16
Latarnia Morska w Helu - punkt widokowy na mierzeję
Znad koron drzew, niedaleko plaży, wystaje ponad 40-metrowa wieża latarni morskiej. Czerwona i bardzo wysoka, robi niemałe wrażenie. To zabytkowy obiekt, udostępniony dla turystów odpłatnie w miesiącach: maj - wrzesień. Nie wspięliśmy się na jej szczyt, bo była dość spora kolejka, a dron Ziemowit pokazał nam Hel z góry.
Adres: ul. Bałtycka
Pozostałe atrakcje w Helu
- Ulica Wiejska - deptak Helu, z ciekawymi zabytkowymi domkami ryglowymi rybaków
- Rzeźba ,Macierzyństwo - stoi przy Bulwarze, przedstawia mamę idącą z dziećmi na plażę. Rzeźbę podarowała miastu Fundacja Seensownie Anna i Rafał Lipińscy, a autorem jest Bartosz Banasik
- Port rybacki w Helu, ul. Bulwar Nadmorski - port i przystań, stąd wyruszają statki w rejsy
- Motylarnia Hel, ul. Kuracyjna, ogród z motylami dla dzieci i dorosłych
- Nadmorski Park Krajobrazowy - obszar chronionego krajobrazu, na jego obszarze zobaczyć można m.in. wszystkie rodzaje wybrzeża morskiego występujące w Polsce, w pobliżu Helu uformował się zespół malowniczych wydm białych i szarych
- Szlak Militarny na Helu
Gdzie zjeść w Helu?
Przy deptaku na kraniec Polski znajdziesz fajną restaurację U Franka Dolasa. Wystrój jest militarny, ma fajny klimat, menu jest ciekawe, a ceny całkiem znośne. Skosztowaliśmy tu bardzo smacznej zupy rybnej, a dodatkowo prawdziwej grochówki wojskowej z kotła. Akurat flądry się skończyły, bo turystów było sporo, w końcu był lipiec, ale za to były pyszne placki ziemniaczane. Dużym plusem zup jest fakt, że są podawane szybko, grochówka była dostępna od ręki, rybna “przyszła” chwilkę później.
Noclegi na Helu
My nie spaliśmy w samym Helu ani na półwyspie, duży wybór na mierzei znajdziesz poniżej na mapie. My spaliśmy w Jastrzębiej Górze, w Ośrodku Sedna. To atrakcyjne miejsce dla rodzin, z dużym, bezpłatnym parkingiem, oddalone od plaży o około 800 metrów. Na terenie ośrodka jest bardzo fajny plac zabaw, basen na powietrzu, a w budynku czeka sala zabaw dla najmłodszych. Noclegi oferowane są w dużym budynku w formie pokoi oraz w domkach letniskowych. Nieco starszego typu, ale zawierają wszystko, co potrzebne, wyposażone kuchnie, czyste łazienki i miejsce do spania. Koło domku przygotowano też miejsce na prywatnego grilla. W ośrodku można wykupić śniadania i obiady. Nie skorzystaliśmy z obiadów, aby nas czasowo nie ograniczały, ale śniadania były przepyszne i bardzo bogate. Polecam gorąco!
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Mierzeja Helska
Kiedyś do Helu musiałbyś dopłynąć. 7 tysięcy lat temu były to pojedyncze wyspy, niepołączone ze sobą. Dopiero później prądy morskie stworzyły z tego stały ląd. Dziś ma on długość około 35 km. Zaczyna się we Władysławowie, a kończy w Helu właśnie. Co ciekawe można spotkać się tezą, że Hel ze stałym lądem połączył się dopiero w XVII wieku. To dlatego, że mapa błędnie przedstawiała fosy wykopane przez człowieka.
Cypel Helski to najszerszy fragment Mierzei, który przyciąga rzesze letników pragnących wypocząć na samiutkim początku Polski. Najwęższy fragment półwyspu znajdziesz między Kuźnicą i Jastarnią, wynosi około 150 m szerokości i skrywa też najwyższy punkt mierzei - Górę Libek. Wydmę, która schodzi na jedną z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem! Po drugiej stronie rozlewa się Zatoka Pucka. To dobra alternatywa dla tłumnego Trójmiasta, z Sopotem, Gdynią i Gdańskiem.
Nasz film o Helu
Zachęcam do naszego filmu.
Historia Helu
Miasto Hel ma średniowieczne korzenie. Była to całkiem znacząca osada, która powstała w IX wieku. Stał tu kościół, ratusz i nawet szpital. O dokładnej jej lokalizacji nie możemy mówić, bo osadę porwało morze. Stary Hel znikł z kart historii w II połowie XVI wieku.
Całkiem możliwe, że Stary Hel jest ukryty pod wojskowym portem. Gdy budowano go bowiem w 30. latach XX wieku, okryto drewniane konstrukcje. Nie przeprowadzono jednak wówczas badań archeologicznych. Podobny los spotkał Starą Łebę, choć ta została zabrana przez ruszające się piaski.
Dziś Hel jest niezwykle popularną miejscowością, gdzie plaża pełna letników dostępna jest z deptaka. Tworzy to zabawowy klimat, który jest spotykany bardzo często nad polskim morzem. Warto jednak choć na chwilę się od tego odseparować, odetchnąć i to najlepiej na łonie przyrody. Helska kosa oferuje wiele takich miejsc.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Gdańsk, odległość: 29.9 km
- Władysławowo, odległość: 32.8 km
- Rewa, odległość: 18.8 km
- Jastrzębia Góra, odległość: 41.1 km
- Krynica Morska, odległość: 48.3 km
- Kaszuby, odległość: 49.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!