Gwarki w Tarnowskich Górach

Anna Piernikarczyk
Pochód gwarkowski, król Jan III Sobieski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Dni Gwarków czyli popularne Gwarki to impreza, która przyniosła szczególną sławę i rozgłos miastu Tarnowskie Góry oraz Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Gwarki organizowane są w drugi weekend września, już od 1957 roku. Ma już więc ponad 60 lat tradycji!

Początek Pochodu Historycznego
Początek Pochodu Historycznego

Kto to Gwarek?

Ale zacznijmy od początku, kto to Gwarek? To dawny górnik, który wydobywał z kopalni cenny kruszec. A skąd nazwa Tarnowskie Góry? Bo ten cenny kruszec jako pierwszy wydobył przypadkiem chłop Rybka w Tarnowicach, a owe kopalnie nazywano gorami. Czyli nazwa tak naprawdę oznacza kopalnie pod Tarnowicami. Owe Tarnowice to teraz dzielnica Tarnowskich Gór - słynnego dziś miasta, które na górnictwie ród cynku i ołowiu z domieszką srebra wyrosło. Tak pokrótce opowiedziałam Ci największe sekrety naszego miasta 🙂 Stad Gwarki to kulturalna impreza obchodzona wedle starych tradycji górniczych. Od początku zyskała ogromne uznanie jako święto związane ze śląskimi obyczajami i zwyczajami górniczego regionu tarnogórskiego.

Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarek w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach

Koncerty na Gwarkach

Na Gwarki przybywają mieszkańcy całego Górnego Śląska. I nic w tym dziwnego, impreza organizowana jest z dużą pompą, z udziałem gwiazd polskiej estrady. Kilka dni koncertów na rynku gromadzą tłumy. Co najlepsze, koncerty są dostępne bezpłatnie! A tylko podczas ostatnich Gwarków zagrali tu: Smolasty, Skaldowie, Ostrowska, Mrozu czy Lady Pank. Są też koncerty lokalnych artystów, orkiestr i występy kabaretów.

Gwarki, Mrozu
Gwarki, Mrozu

Koncertom towarzyszy stale pokaz rękodzieła na Placu Wolności przy deptaku i karuzele przy ulicy Strzeleckiej, wszystko w obrębie Starego Miasta. Gastronomia również wychodzi do ludzi na te kilka dni, w ogóle cały teren starego miasta podczas weekendu z Gwarkami zmienia się w wielki jarmark.

Gwarki, Lady Pank
Gwarki, Lady Pank

Pochód historyczny

A czy wiecie, że jeszcze jedna rzecz przyciąga równie dużo osób na Gwarki i nie nudzi się mimo upływu lat? To historyczny pochód, maszerujący przez miasto o godzinie 11.00 w niedzielę. Jego trasa to około 2 km, od jednostki wojskowej przy ulicy Opatowickiej, przez ulicę Opolską, Sobieskiego i Piłsudskiego na Plac Wolności, gdzie się kończy. Na całej trasie stoją rzędy widzów. Podczas pochodu  zobaczysz ponad 100 postaci, których historia w jakiś sposób splotła się z Tarnowskimi Górami. Pochód otwiera Legendarny duch Skarbnik, a za nim wspomniany już chłop Rybka i rycerz Adam de Tarnowice - średniowieczny właściciel dóbr, gdzie później owy kruszec chłop odnalazł. Jest też książę Jan II Dobry - założyciel miasta, kilku przedstawicieli możnego rodu Henckel von Donnersmarck, którzy tymi ziemiami władali przed II wojną światową. Znacie ich z innych moich opowieści, o pałacu w Nakle Śląskim czy parku w Świerklańcu, gdzie zachował się pałac Kawalera, ale nie przetrwał słynny Mały Wersal, który Guido wybudował dla Blanki. I ona pojawia się w pochodzie.

Gwarki w Tarnowskich Górach, chłop Rybka
Gwarki w Tarnowskich Górach, chłop Rybka
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach, Marysieńka
Gwarki w Tarnowskich Górach, Marysieńka
Gwarki w Tarnowskich Górach, Blanka de Paiva
Gwarki w Tarnowskich Górach, Blanka de Paiva

Jeśli staniesz przy jednym z punktów komentatorskich, np. na Placu Wolności czy koło sądu na ul Opolskiej, to wysłuchasz opowieści o tych wszystkich postaciach i historii miasta. Pojawiają się też wojska, ułani i oczywiście król Jan III Sobieski. On dumnie kroczy na koniu, zaś za nim w karocy jedzie Marysieńka. To w Tarnowskich Górach żegnał się z nią swego czasu 🙂 Za nim niedaleko na beczce z winem jedzie Sedlaczek - słynny, historyczny restaurator i winiarz w mieście. Restauracja o tej nazwie nadal zaprasza gości na tarnogórskim rynku. W pochodzie pojawiają się też sławni goście odwiedzający miasto, jak Goethe, Ignacy Krasicki, Humboldt, a nawet Azjata - wysłannik sułtana Aziz-Aly. Na końcu pojawiają się regionalne bractwa kurkowe, zespoły taneczne i folkowe, orkiestry i młodzież szkolna. Nie brakuje też zabytkowych samochodów.

Gwarki w Tarnowskich Górach, Sedlaczek
Gwarki w Tarnowskich Górach, Sedlaczek
Gwarki w Tarnowskich Górach, Ułani
Gwarki w Tarnowskich Górach, Ułani
Gwarki w Tarnowskich Górach, Grupa Tess
Gwarki w Tarnowskich Górach, Grupa Tess

Pochód to charakterystyczny element Dni Gwarków. Ten barwny korowód jest totalnie unikalny, nie widziałam podobnego nigdzie indziej. Jest on stylizowany na modę dawnych średniowiecznych igrców.

Gwarki kończą się wieczornym niedzielnym koncertem, podczas którego odbywa się pokaz sztucznych ogni. Już dziś zaplanuj drugi weekend września i przyjedź do Tarnowskich Gór na Gwarki!

Gwarki, pokaz sztucznych ogni
Gwarki, pokaz sztucznych ogni

Informacje praktyczne

Drugi weekend września
Niedziela, godzina 11.00

Dni Gwarków
Ulica Opatowicka, Opolska, Sobieskiego, Piłudskiego, Tarnowskie Góry

Noclegi w Tarnowskich Górach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pochód gwarkowski
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach, Ordunek Gorny
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach, Guido Henckel von Donnersmarck
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki
Gwarki
Gwarki, Skaldowie
Hotel Opera w centrum
Mural w Tarnowskich Górach
mural w bramie
(4.2 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie