Gród na Górze Birów
Zrekonstruowany gród na Górze Birów w Podzamczu koło zamku Ogrodzieniec udostępniony jest dla turystów od 2008 roku. To ciekawa atrakcja na Jurze, nawiązująca do czasów średniowiecza. Oryginalny gród spłonął tu na początku XIV wieku i nigdy później nie został odbudowany. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska. Pomysł rekonstrukcji zrodził się w efekcie cennych odkryć archeologicznych poczynionych na Górze Birów, bowiem osadnictwo istniało ponoć w tym miejscu od niepamiętnych czasów (nawet 30 tys. lat temu), o czym dowiadujemy się na podstawie znalezisk w licznych tu jaskiniach.
Wczesnośredniowieczne osadnictwo
Od VIII wieku n.e. istniało osadnictwo słowiańskie na Górze Birów. Wtedy to na szczycie Góry Birów powstała osada, a u jej podnóża - cmentarz kurhanowy. Na przełomie XIII i XIV wieku szczyt Góry Birów został ufortyfikowany - wzniesiono wał kamienno-drewniany oraz kamienny mur z furtą. Wewnątrz grodu istniały drewniane budynki.
Zwiedzanie Grodu na Górze Birów
Zrekonstruowany gród można zwiedzać z przewodnikiem (w tygodniu) lub indywidualnie (w weekendy), w sezonie to miejsce tętni wczesnośredniowiecznym życiem. Jego "mieszkańcy" toczą walki, pokazują rzemiosło i obyczaje naszych praprzodków. Gród jest elementem historycznej ścieżki edukacyjnej. To bardzo ciekawa forma poznawania naszej odległej przeszłości, szczególnie dla dzieci. Bilety do Grodu można nabyć w kasie pod grodem, albo na pobliskim, słynnym Zamku Ogrodzieniec, z którym można wykupić wspólny bilet zwiedzania.
Dojście do grodu na Górze Birów
Do grodu można dojść pieszo aż spod zamku Ogrodzieniec albo podjechać samochodem trasą nr 790 w kierunku na Zarzecze, za znakami kierującymi na Górę Birów skręcić w lewo na bezpłatny parking przy ulicy Partyzantów. Nie można podjechać pod sam gród. Samochód należy zostawić na parkingu i dalej ruszyć pieszo około 500 metrów. Z parkingu można najpierw podejść do mało znanego punktu widokowego. To Suchy Połeć, trochę już zarósł, ale nadal ładnie odsłania Górę Birów. Zdobywając to niewysokie wzgórze, uważaj, by nie wpaść do znajdującego się niemal na ścieżce bunkru. Wracając na parking można już spokojnie ruszyć czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd w stronę grodu, przez piękny las, który jesienią cudnie się wybarwia. Pod grodem czeka ławka i wiata oraz kasa Grodu, gdzie można tez kupić mapy czy pamiątki.
Zobacz też nasz film Złota Jura z Grodem na Górze Birów
Informacje praktyczne
Aktualne godziny zwiedzania oraz cennik biletów znajdziesz tutaj: https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/kategorie/grod-na-gorze-birow
Gród na Górze Birów
dojście ul. Partyzantów, Podzamcze
tel. 695-596-298
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 1.2 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 1.2 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 7 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 9.2 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 14.3 km
- Zamek Bobolice, odległość: 17.1 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 18.5 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 26.7 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 28.3 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 29.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!