Góry Pieprzowe w Sandomierzu
Góry Pieprzowe popularnie zwane "Pieprzówkami" to rezerwat geologiczno-przyrodniczy, znajdujący się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, w granicach miasta Sandomierza. To niewielki obszarowo zakątek, ale bardzo malowniczy, z cudnym widokiem na Wisłę i starówkę Sandomierza. Góry Pieprzowe można zwiedzać od strony Willi Dzika Róża (dojazd ulicą Podmiejską), tam można pozostawić samochód i przejść furtką na teren Pieprzówek. Ale chętnym polecam spacerek z Sandomierza wałem Wisły, co zabierze Ci kilkadziesiąt minut czerwonym szlakiem. Tak blisko miasta dostępna jest cudowna enklawa przyrody z unikatami na skalę Europy!
Wzgórza różane
Bardziej adekwatna nazwa tego zakątka to wzgórza różane, bowiem to miejsce porastają masowo dzikie róże. My byliśmy na Pieprzówkach poza okresem ich kwitnienia, jesienią, więc na krzewach były owoce i dzięki nim i tak widok był niesamowity i robił wrażenie, więc mogę sobie wyobrazić, jak cudownie jest tutaj, gdy wszystkie te róże zakwitają. Choć ich kwiatuszki są zdecydowanie mniejsze niż róż szlachetnych, to i tak przy takiej ilości wygląda to zjawiskowo. Kwiatuszki są w barwie białej i jasno różowej, a pojawiają się późną wiosną (w okolicach czerwca). Wtedy warto tutaj zajrzeć, choć bardzo efektownie barwi Pieprzówki również jesień.
Prastare góry
W Górach Pieprzowych odsłaniają się niewyobrażalnie stare skały kambryjskie, liczące setki milionów lat. Warto je zobaczyć, bo to jedyne takie stanowisko w Europie. Na obszarze około 1 km, wzdłuż stromej krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i uskoków. Skały pokrywa dziś miejscami warstwa lessu. Żeby te prastare skały zobaczyć, a nawet dotknąć, trzeba zejść w dół, w stronę rzeki. Kiedyś góry te były wysokie i strzeliste, ale erozja przez miliony lat zrobiła swoje i dziś są to raczej wzgórza, natomiast ścieżki są tak poprowadzone, że to wspinają się ku górze, to schodzą w dół, wiec można się tu mimo wszystko zmęczyć i poczuć jak w górach. Różnica poziomów między lustrem Wisły w dole, a najwyższymi szczytami to około 60 metrów, a trasa przez Pieprzówki ma około 3 km, także odczujesz to na swoich nogach 🙂
Stepowa roślinność
Na lessie wytworzyła się charakterystyczna dla tego podłoża roślinność stepowa, będąca tu pod ochroną, np: wisienka karłowata czy ostnica włosowata. Pieprzówki to także jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego, a porastająca tu dzika róża Rosa Wagae jest ewenementem w skali europejskiej. Fascynujące jest, że tak niewielki obszar kryje tyle unikatów przyrodniczych, tym bardziej warto zawitać w te strony!
Góry Pieprzowe - legenda
Jak myślicie, skąd wzięła się nazwa Gór Pieprzowych? Jeśli wierzyć legendzie, wiele lat temu żyli tu mnisi i na stromych zboczach spadających ku Wiśle uprawiali roślinę z czarnymi i bardzo ostrymi w smaku nasionami. Oczywiście chodziło o pieprz 🙂
Mniej łatwowierni sądzą jednak, że nazwa wzięła się od tutejszych skał, tych prastarych, ciemnych jak ziemia, a pękających w tak specyficzny sposób, że przypominają właśnie ziarenka pieprzu. Ma szczycie Gór Pieprzowych powstała kilka lat temu Winnica Nadwiślańska, gdzie można zaopatrzyć się w smaczne wino.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Góry Pieprzowe
ul. Błonie, ul. Podmiejska, Sandomierz
Czerwony szlak od ul. Błonie
Noclegi w Sandomierzu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Brama Opatowska w Sandomierzu, odległość: 2.5 km
- Rynek w Sandomierzu, odległość: 2.5 km
- Ratusz w Sandomierzu, odległość: 2.5 km
- Katedra w Sandomierzu, odległość: 2.6 km
- Pałac w Czyżowie Szlacheckim, odległość: 15.6 km
- Klasztor w Koprzywnicy, odległość: 17.9 km
- Kościół Św. Jacka w Klimontowie, odległość: 23.9 km
- Zamek w Baranowie Sandomierskim, odległość: 26.9 km
- Brama Warszawska w Opatowie, odległość: 28.7 km
- Kolegiata w Opatowie, odległość: 28.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!