Góra Świętej Doroty - Zagłębiowska Jasna Góra

Anna Piernikarczyk
Góra Dorotka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Góra Świętej Doroty (382 m n.p.m.) to popularna Góra Dorotka w Będzinie. To charakterystyczne wzniesienie widoczne z daleka mieści się na terenie dzielnicy Grodziec. To miejsce kultu idealnie nadaje się na ciekawe spacery. U podnóża, przy parkingu znajduje się punkt widokowy, ale ze szczytu wzniesienia widoków nie uświadczysz ze względu na duże zadrzewienie.

Kościół Św. Doroty
Kościół Św. Doroty

Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty

Ta bajkowa zieleń jesienią wybarwia się dodatkowo na złoto, stąd może inna nazwa wzgórza - Złota Góra. Teren ten tworzy Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty. Spotkasz tu stare, piękne drzewa - dęby, buki, klony czy brzozy brodawkowate. A nawet robinie akacjowe i jesiony.

Góra Dorotka
Góra Dorotka

Kościół Św. Doroty

Na niewielkiej polanie na tym wzgórzu stoi murowany kościół Św. Doroty z 1635 roku. Kiedy powstawał, góra nosiła jeszcze miano Przemienienia Pańskiego. Nazwa Dorotka pojawiła się na cześć Doroty Kęckiej, która ufundowała świątynię. Zbudowano ją z cegły i łamanego kamienia, na planie prostokąta z półkolistą absydą od wschodu. Po przeciwnej, zachodniej stronie wznosi się kwadratowa wieża, pełniąca rolę dzwonnicy. Ma wysokość 20 metrów. Nigdy nie udało nam się wejść do wnętrza kościoła Św. Doroty. Wiemy jednak, że można tu podziwiać 3 ołtarze. Główny Św. Doroty oraz dwa boczne - Przemienienia Pańskiego oraz koronacji NMP.

Przez cały rok, 6 dnia każdego miesiąca, odbywają się w tym kościółku Msze Święte o godzinie 15.00. Poprzedza je Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Kościół Św. Doroty
Kościół Św. Doroty

Grodzisko na Dorotce

Powiesz, a to nie taka stara i zacna ta świątynia. Ale od razu Cię zaciekawię bardziej, bo za czasów epoki żelaza, w kulturze łużyckiej, istniała tu na wzgórzu osada. Było to około IV-III wieku p.n.e. Według legend nawet nie tylko osada, a całe grodzisko. Potwierdzają to dokonane na wzgórzu wykopaliska archeologiczne z 1805 roku. Wówczas wykopano tu ceramikę, wyroby z brązu i inne cenne znaleziska z tego okresu.

Objawienia na Dorotce

Góra Św. Doroty stała się sławna w okolicy od 1865 roku. A stało się to za sprawą objawienia się Matki Boskiej mieszkańcowi niedalekiego Kamienia - dziś dzielnicy Piekar Śląskich. Nazywał się on Marcin Kotuła. W podzięce za cudowne uzdrowienie syna, zawiesił on w tutejszej kaplicy obraz Matki Bożej. W latach 60. XX wieku obraz skradziono, ale do dziś widnieje tu jego kopia. Dlatego dziś to miejsce nazywane bywa też Zagłębiowską Jasną Górą. Biegnie tędy Szlak Św. Jakuba, czyli via Regia, oznaczony charakterystyczną tabliczką z muszlą.

Kościół Św. Doroty
Kościół Św. Doroty

Jak dostać się na Wzgórze Św. Doroty?

Góra wznosi się w Będzinie, w dzielnicy Grodziec. Dojedziesz tu ulicą Chopina aż na sam parking (bezpłatny), przy którym powstał punkt widokowy. Nie jest jakiś może oszałamiający, ale można z niego podziwiać okolicę. Stąd możesz udać się ścieżką z wytyczonym, znakowanym szlakiem na szczyt, co zajmuje dosłownie 5 minut. Z góry widoków nie ma z powodu dużej ilości rosłych drzew.

Widok z Dorotki
Widok z Dorotki

Rewitalizacja wzgórza

Są plany, wg których wzniesienie ma zostać zrewitalizowane. Mają tutaj powstać ławki, oświetlenie, plac zabaw, a nawet wieża widokowa. Zobaczysz z niej Beskidy, a przy dobrej widoczności nawet Tatry! Cały projekt ma nosić miano Zagłębiowski Olimp.

Legenda o Górze Dorotka

Kiedy dawniej budowano kościółek na Dorotce, działy się tu dziwne rzeczy. Co dzień murarze stawiali mur świątyni, nocą zaś ktoś go burzył. Było tak raz, drugi trzeci. Wreszcie postawiono straż nocną, by pilnować muru i sprawdzić, kto go burzy. W ciemnej nocy nikt nic nie widział, tylko hałas straszny było słychać, więc chłopi pouciekali. Rano znów muru nie było. Tylko na porozrzucanych kamieniach odkryto ślady wielkich pazurów. Chyba tylko diabeł mógł je zostawić. Ksiądz z procesją poświęcił więc ponownie górę i znów mur zaczęto stawiać. W nocy zjawił się znów diabeł, by swą robotę zrobić, a udaremnić pracę murarzy, ale oto pojawił się i anioł, który przegnał diabła i świątynię uratował. Od tego czasu już nic złego na Dorotce się nie działo.

Informacje praktyczne

Wzgórze dostępne jest cały rok przez całą dobę
Cały rok, 6 dnia każdego miesiąca, odbywają się w tym kościółku Msze Święte o godzinie 15, poprzedzone Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Góra Dorotka
ul. Fryderyka Chopina, Będzin
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny u podnóża góry, stąd szlakiem zielonym podejdziesz w kilka minut na szczyt wzniesienia. Schodząc ścieżką naprzeciwko napotkasz źródełko z kapliczką.
Kościół należy do parafii Św. Katarzyny w Będzinie
tel. 32/ 267-35-36
http://www.naszkosciol.info/

Noclegi w Będzinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kościół Św. Doroty
Będzin
(4.2 głosów: 34)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie