Golub-Dobrzyń. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Golub Dobrzyń
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Golub-Dobrzyń to piękne miasteczko malowniczo położone w województwie kujawsko-pomorskim, w pradolinie rzeki Drwęcy, około 35 km od Torunia. Ośrodek ten formalnie powstał w 1951 roku jako połączenie dwóch oddzielnych miast - Golubia położonego na dawnej ziemi chełmińskiej, w zakolu Drwęcy po jej prawej stronie oraz Dobrzynia - niegdyś przedmieścia Golubia, znajdującego się na drugim brzegu rzeki na ziemi dobrzyńskiej.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Atrakcje w Golubiu-Dobrzyniu

Dawne miejscowości historyczne - Golub i Dobrzyń zachowały gotyckie zabytki. Warto tutaj zawitać zmierzając na północ Polski. Zobacz atrakcje dostępne w mieście!

1. Zamek Golub Dobrzyń

Wśród ciekawych zabytków Golubia-Dobrzynia na plan pierwszy wysuwa się oczywiście dobrze zachowana, potężna golubska warownia, górująca ponad miastem. To dawny zamek krzyżacki wybudowany w latach 1296-1306. Dziś ta 700-letnia, gotycko-renesansowa rezydencja jest udostępniona do zwiedzania dla turystów przez cały rok. A ponadto oferuje pokoje gościnne.

 
Zamek Golubski, ul. PTTK 13, Golub-Dobrzyń
http://www.zamekgolub.pl/
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń - końskie schody
Zamek Golub Dobrzyń - końskie schody

 

 

2. Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu

Kościół w Golubiu to potężna, gotycka świątynia, stojąca nieopodal golubskiego rynku. Kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, a wzniesiony został z cegły z użyciem zendrówki. Już wcześniej istniał tu drewniany kościół, który zniszczyły najazdy Prusów. 

Pierwotnie murowana świątynia obejmowała tylko dzisiejsze prezbiterium. Powstało ono w 1293 roku i obecnie stanowi najpiękniejszą część całego kościoła. Zachowało wciąż motywy gotyckie, zarówno w murach, jak i sklepieniach. Niestety nie mogliśmy zajrzeć do wnętrza, bo kościół był zamknięty.

 
Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Kościelna, Golub
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

3. Kościół Św. Katarzyny w Dobrzyniu

Kościół Św. Katarzyny powstał w latach 1823-27. To klasycystyczna świątynia z jedną nawą. Początkowo funkcjonowała bez wieży, dobudowano ją dopiero w 1886 roku.

 
Kościół Św. Katarzyny, Plac Tysiąclecia 14, Dobrzyń

4. Dom Pod Kapturem (Pod Cieniami) w Golubiu

Na Rynku golubskim zobaczyć można niecodzienny już dziś przykład architektury drewnianej - domek podcieniowy. Dziś to już ostatni taki dom z kilku do niedawna zachowanych na golubskiej Starówce. Pochodzi z II połowy XVIII wieku. Zbudowany w konstrukcji zrębowej z 3-słupowym podcieniem, kryje też murowaną piwnicę, do której schodzi się schodami z zewnątrz, z podcienia. Powstał jako karczma i zajazd, przy wjeździe do miasta.

 
Dom Pod Kapturem, Rynek, Golub
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

5. Mury miejskie w Golubiu

Podczas spaceru po mieście z pewnością natrafisz też na fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych, za szkołą zobaczyć można wciśniętą w inne zabudowania basztę.

 
Mury miejskie, u. Brodnicka, Golub
Golub Dobrzyń baszta
Golub Dobrzyń baszta

6. Rzeka Drwęca

Malowniczy i cenny przyrodniczo obszar doliny Drwęcy, a więc i samo miasto, stanowią obszar chronionego krajobrazu. Rzeka Drwęca to największy w Polsce ichtiologiczny rezerwat przyrody chroniący ryby z rodziny łososiowatych. Pradolina rzeki Drwęcy natomiast pełni rolę szlaku komunikacyjnego dla rozprzestrzeniania się roślin i wędrówek zwierząt pomiędzy doliną Wisły a Pojezierzem Mazurskim. Rzeka dobrze nadaje się na spływy kajakowe. Okolica obfituje w lasy, stawy i jeziora, a krajobraz urozmaicają dodatkowo jary i wąwozy. Tym sposobem Golub-Dobrzyń oferuje wspaniały wypoczynek, zarówno miejski, jak i na łonie natury.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Mapa atrakcji Golubia Dobrzynia

Poniżej masz mapkę z zaznaczonymi atrakcjami Golubia Dobrzynia, żeby ułatwić Ci zaplanowanie pobytu w tym ładnym mieście.

Historia Golubia Dobrzynia

Pierwsza wzmianka o wsi Golub pochodzi z 1258 roku, a w latach 1296-1306 Krzyżacy zbudowali tu na wzniesieniu potężny zamek golubski, a wokół niego założyli miasto na prawie chełmińskim. Na przeciwległym brzegu Drwęcy od średniowiecza istniała osada nazywana Przedmieściem Golubskim, w 1789 roku otrzymała ona prawa miejskie i nazwę Dobrzyń. Choć plany połączenia tych dwóch miasteczek istniały już na początku XX wieku, ostatecznie połączyły się w maju 1951 roku.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Nasz film

Po naszym łazikowaniu po Golubiu powstał film, w którym dzielimy się wrażeniami z wizyty w zamku i na urokliwym rynku. Zapraszamy!

Noclegi w Gołubiu-Dobrzyniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Eksponaty muzeum zamkowego
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń zamek
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Zamek w Golubiu
(4.4 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie