Giżycko. Atrakcje, które warto zwiedzić
Giżycko leżące w samym sercu Mazur, w centralnej części województwa warmińsko-mazurskim, to jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, chętnie odwiedzany przez wodniaków i nie tylko. Giżycko usytuowane pomiędzy niezwykle malowniczymi i popularnymi jeziorami - Mamry i Niegocin, stanowi niezwykle atrakcyjny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy. Dlatego też Giżycko to swoista stolica Mazur, nazywana polską stolicą żeglarstwa.
I nic w tym dziwnego, bowiem miasto otacza 7 jezior, z których największe to Niegocin i Kisajno. Mniejsze okoliczne zbiorniki to Tajty, Tracz, Wojsak, Duża i Mała Popówka. Powstały przy nich porty, kolorowe mariny i kluby żeglarskie, w których można czarterować jachty. Prowadzi się tu również szkolenia i obozy żeglarskie. Z pewnością każdy wodniak będzie zachwycony pobytem w Giżycku. Również wędkarze nie będą zawiedzeni no i oczywiście miłośnicy plażowania, bo skoro jest tyle jezior, to i piękne plaże się znajdą, a przy nich kąpieliska.
Atrakcje w Giżycku
Poza uciechami wodnymi, Giżycko oferuje też inne atrakcje, jak choćby słynną twierdzę Boyen udostępnioną do zwiedzania czy niecodzienny, wciąż używany most obrotowy. Zobacz najlepsze atrakcje Giżycka i już dzisiaj zaplanuj wizytę w tym cudnie położonym miejscu! Najpierw zobacz wymienione atrakcje w formie listy, a następnie poczytaj o nich więcej poniżej:
1. Ekomarina w Giżycku
Ekomarina powstała w 2010 roku i stanowi doskonałe miejsce dla żeglarzy i turystów. To nowoczesny port pasażerski z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym, zbudowany nad jeziorem Niegocin. To obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Giżycku. Ekomarina powstała w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 metrów od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka. W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami oraz windą dla osób niepełnosprawnych, to doskonały punkt widokowy. W budynku Ekomariny zaprasza turystów smaczna i lubiana Tawerna Marina.
2. Jezioro Niegocin
Malownicze i duże Jezioro Niegocin to jedno z najbardziej popularnych jezior wśród Wielkich Jezior Mazurskich. To trzecie co do wielkości jezioro na Mazurach, z linią brzegową o długości aż 35 kilometrów. Przez Niegocin wiedzie kajakowy Szlak Galindów. To bardzo atrakcyjne jezioro dla wodniaków i letników, powstały tu przystanie, piaszczyste plaże, np. w Wilkasach, strzeżone kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Są też kempingi.
3. Rejsy w Giżycku
Rejsy statkami „białej floty” Żeglugi Mazurskiej to jedna z popularniejszych atrakcji Giżycka i całych Mazur, bo jak tu będąc na Mazurach, w sercu polskiego żeglarstwa, nie zakosztować go i nie wypłynąć w rejs. A do wyboru masz przeróżne rejsy, zarówno wielogodzinne wyprawy do największych ośrodków turystycznych i portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak i znacznie krótsze rejsy spacerowe po ciekawych zakątkach najbliższej okolicy.
W rejs wypłynąć można z portu w Giżycku, np. na południe do Mikołajek, szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, między innymi po po zbudowanych w XVIII wieku kanałach. Można też popłynąć na północ w rejs Giżycko - Węgorzewo, którego szlak biegnie przez malownicze akweny zespołu jeziora Mamry - drugiego pod względem wielkości jeziora w Polsce. Miłośnicy natury i historii mogą wybrać rejs Giżycko - Wyspa Kormoranów. Ten szlak wiedzie akwenami na rezerwatowe Jezioro Dobskie z wyspą Wysoki Ostrów z lęgową kolonią kormoranów i czapli. To zarazem relikt staropruskiego grodziska nawodnego.
4. Plaża w Giżycku
Plaża w Giżycku jest piaszczysta, bezpłatna i połączona z miejskim kąpieliskiem strzeżonym. Położona jest obok molo, nad jeziorem Niegocin, zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta i niedaleko Ekomariny.
5. Molo w Giżycku
Molo położone wysoko, między mariną a plażą miejską uchodzi za jedno z najdłuższych w Polsce. Ma ponad 400 metrów długości i jest bardzo efektowne. Chętnie spacerują nim turyści i mieszkańcy, bo oferuje piękne widoki.
6. Twierdza Boyen w Giżycku
W mieście zachował się wspaniały przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej czyli Twierdza Boyen, dostępna dla turystów. Zbudowana w latach 1843-55 na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu obszar państwa pruskiego.
Ma kształt gwiazdy, której ramiona tworzy sześć bastionów. Teren twierdzy poprzecinany jest licznymi ścieżkami spacerowymi. Każdego lata w amfiteatrze przy bramie Prochowej odbywają się liczne imprezy. Twierdza udostępniona do zwiedzania jest przez cały rok, w wakacje od 9.00 do 19.00. W kaponierze Bramy Giżyckiej mieści się Tawerna Boyen.
7. Wieża ciśnień w Giżycku
Wieża Ciśnień zwana Wodną Wieżą pochodzi z 1900 roku i jest budowlą z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, z ciekawymi sklepieniami zewnętrznymi wokół korony. Zaopatrywała miasto w bieżącą wodę aż do roku 1997. Stoi na wzgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wodociągowej. Cała wieża w Giżycku ma wysokość 25 metrów, szerokość u podstawy 7,20 metra, a korony ponad 9 metrów.
Wejście na górę odbywa się po wewnętrznych krętych schodach lub windą. Po modernizacji wnętrza i dobudowaniu trzech pięter z tarasem widokowym Wieża Górnego (od nazwiska właściciela) stała się niecodzienną atrakcją turystyczną Giżycka, udostępnioną dla turystów. Na szczycie wieży zaprasza kawiarnia. Rozciągają się tu piękne widoki nie tylko na miasto, ale i na Jezioro Niegocin. Na taras widokowy trzeba pokonać 129 schodów, można też wjechać windą. Taras ten mieści się na wysokości 162 metry n.p.m.
8. Zamek krzyżacki w Giżycku
Zamek stoi na Wyspie Giżyckiej, obecnie pięknie odrestaurowany kryje hotel St. Bruno. Nie za wiele ostało się z oryginalnej budowli, którą wystawił tu zakon krzyżacki około 1341 roku jako siedziba prokuratora zakonnego. Budowla powstała nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Z centrum miasta na zamek najkrótsza droga prowadzi poprzez zabytkowy, obrotowy most zwodzony.
Zamek niegdyś składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W połowie XVI wieku zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Po sekularyzacji zakonu miał w nim siedzibę starosta książęcy, a w XIX wieku warownię rozebrano i tak trwała przez lata w ruinie. Dziś znów stanowi ozdobę miasta i sprawia, że Giżycko słynie jako letni kurort.
9. Most obrotowy w Giżycku
Most obrotowy pod zamkiem to bardzo ciekawy obiekt - jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu obsługiwana ręcznie i choć waży ponad 100 ton, może być obracany ręcznie przez jednego operatora. Most zbudowano w II połowie XIX wieku żeby zapewnić dogodne połączenie miasta z Twierdzą Boyen.
Ten niezwykle interesujący i oryginalny obiekt znajduje się na kanale Łuczańskim. Zasadniczą częścią mostu jest ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o nietypowym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to ma miejsce w tradycyjnych tego typu konstrukcjach.
10. Jezioro Upałckie
A jeśli szukasz ciszy i spokoju, to około 5 km na południe od Giżycka, we wsi Upałty, rozlewają się Jeziora Upałckie - Jezioro Upałckie Małe o powierzchni 11 ha oraz nieco bardziej na południe Jezioro Upałckie Wielkie o powierzchni 23 ha. To spokojna okolica, wśród pagórków, w otoczeniu pól i łąk. To świetne zbiorniki do wędkowania, ale też wodnej rekreacji w zaciszu, na łonie natury.
11. Pokazowa Zagroda Żubrów w Wolisku
W Rezerwacie Borki leżącym na wschód od Giżycka można w sezonie odwiedzić zagrodę żubrów. Czynna jest od maja do końca września w godzinach: 9.00-11.00 i 16.00-18.00.
12. Muzeum Indian w Spytkowie koło Giżycka
5 km od Giżycka można odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Indian z tipi - autentycznym namiotem indiańskim. Początkowo wioska indiańska stanęła koło zagrody żubrów w Wolisku, ale od 2006 roku działa jako Muzeum Indian w Spytkowie. To pasja Państwa Zdanowicz.
Gdzie zjeść w Giżycku
Giżycko za pierwszym razem przywitało nas kapryśną pogodą, więc przeczekaliśmy ją w bardzo przytulnej i miłej Tawernie Marina. Piwko w towarzystwie smacznej rybki i pysznych placków weszło niepostrzeżenie 🙂 Jedzenie muszę pochwalić, ale i wystrój knajpy bardzo przypadł mi do gustu. Kanapy sprawiły, że poczuliśmy się jak w domu i deszcz nie był straszny.
Na coś słodkiego natomiast polecam kawiarnię usytuowaną na szczycie Wieży Ciśnień, z cudownym widokiem z tarasu. Konkrety oferuje też niezawodna Tawerna Boyen w Twierdzy.
Noclegi w Giżycku
W Giżycku godny polecenia jest hotel St. Bruno w zamku krzyżackim. Dobre wrażenie zrobiły na nas też Apartamenty Porto w samym centrum. W niedalekich Starych Sadach koło Mikołajek spaliśmy w bardzo fajnym, rodzinnym Hotel Robert's Port.
Noclegi w Giżycku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Mazury, odległość: 27.8 km
- Reszel, odległość: 41 km
- Gołdap, odległość: 49 km
- Ryn, odległość: 18.1 km
- Mikołajki, odległość: 29 km
- Ełk, odległość: 44.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!