Kościół Św. Jadwigi w Zabrzu. Drewniany unikat modernizmu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-07
Kościół Św. Jadwigi w Zabrzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Drewniany kościół Św. Jadwigi powstał w 1929 roku. Ciekawostką jest, że w tym czasie stawiano już murowane świątynie, ale ze względu na występujące w tym rejonie szkody górnicze postanowiono zbudować kościół drewniany. Znajduje się on we wschodniej części Zabrza, w dzielnicy Poremba. Tuż przy drodze Katowice - Gliwice. Zadziwia nietypowym kształtem.

Zabrze
Zabrze

Kościół Św. Jadwigi w unikalnym stylu modernizmu

Drewniany kościół w Zabrzu przedstawia się unikalnie. Reprezentuje ciekawy styl modernizmu z elementami ekspresjonizmu. Zdecydowanie zwraca uwagę niecodzienną formą architektoniczną. Bardzo rzadko spotykaną na Górnym Śląsku. Imponująca jest także jego wielkość. Budowla posadowiona jest na płycie żelbetowej o masie 57 ton, na planie owalnego dwunastoboku z czterema ośmiobocznymi wieżami. Nakryta jest wysokim dachem wielospadowym.

Wnętrze świątyni

We wnętrzu kościoła w Zabrzu umieszczono aż 6 ołtarzy. Ołtarz główny ma formę tryptyku, wykonał go Franz Schink, rzeźbiarz z Bytomia. Na belce tęczowej widnieją rzeźby tworzące Grupę Ukrzyżowania. Na emporze znajdują się organy z 1833 roku zbudowane przez firmę Gebrüder Walter. W tym kościele funkcjonują od 1930 roku, wcześniej znajdowały się w Lutyni niedaleko Wrocławia.

Szlak Architektury Drewnianej

Drewniany kościół Św. Jadwigi w Zabrzu znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Tworzy go wraz z innymi ciekawymi obiektami drewnianymi z regionu. Podążanie tym szlakiem to bardzo dobry pomysł na zgłębienie historii tego zakątka Polski.

Historia drewnianego kościoła w Zabrzu

Inicjatorem budowy kościoła był proboszcz parafii Św. Franciszka w Zabrzu, ks. Józef Bennek. Budowa rozpoczęła się 16 maja 1928 roku, a 8 lipca 1928 roku ks. Józef Bennek wmurował kamień węgielny w krypcie pod prezbiterium. Świątynia powstała szybko, bo w latach 1928-1929. Co ciekawe, pozwolenie na budowę otrzymano dopiero w 1929 roku. Konsekracji kościoła dokonał 30 sierpnia 1932 roku biskup sufragan Walenty Wojciech. Po II wojnie światowej utworzono tu samodzielną parafię Św. Jadwigi w Zabrzu.

W latach 1994-2001 wykonano remont świątyni. Wówczas zamontowano tu 18 nowych witraży i obrazy przedstawiające Matkę Boską Nieustającej Pomocy oraz Jezusa Miłosiernego. 8 czerwca 2008 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Zabrze
Zabrze

Informacje praktyczne

Kościół Św. Jadwigi
ul. Wolności 504, Zabrze
https://jadwiga.zabrze.pl/

Noclegi w Zabrzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zabrze
(4.1 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
Śląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie