Dolina Eliaszówki

Anna Piernikarczyk
Dolina Eliaszówki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich. Wzorem innych jurajskich dolinek można by przypuszczać, że i tą doliną płynie potok Eliaszówka. I faktycznie dawniej taką nazwę nosił, dziś jednak na nowych mapach częściej Eliaszówkę uznaje się za górny odcinek Krzeszówki.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Nazwa od proroka Eliasza

Ta dawna nazwa jednak brzmi bardzo miło i nawiązuje do Źródła Św. Eliasza, które daje początek potokowi. To Źródło natomiast wzięło nazwę od biblijnego proroka Eliasza, który stał się patronem tutejszych mnichów eremitów czyli pustelników oraz klasztoru w Czernej.

Rezerwat Dolina Eliaszówki

Dolina Eliaszówki objęta jest rezerwatem o tej samej nazwie. Porastają tu lasy, głównie buczyny, ale również grądy i łęgi. Ponadto na uwagę zasługują z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe. Wspomniane Źródło Św. Eliasza, ale i Św. Elizeusza czy Józefa. Rezerwat jest elementem Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Atrakcje Doliny Eliaszówki

A owi mnisi w Czernej mieszkają od wieków i wiele śladów ich działalności zobaczyć tutaj można, w Dolinie Eliaszówki. To główne atrakcje malowniczej, zalesionej dolinki:

Klasztor Karmelitów

Ze słynnym, barokowym kościołem Św. Eliasza. To Sanktuarium MB Szkaplerznej - jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. Erem powstał w XVII wieku jako pustelniczy klasztor, a ufundowała go w 1629 roku Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Jest ona pochowana w Sanktuarium. Obok jest stary cmentarz i Droga Krzyżowa. Świątynię zdobi czarny marmur. Miejscowy, bo wydobywany w pobliskim Dębniku, w dawnym kamieniołomie marmuru dębnickiego. Ołtarz główny kryje zabytkowy obraz Św. Eliasza. W ołtarzu bocznym natomiast widnieje XVIII-wieczny, cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej z Dzieciątkiem. W dłoni Maryja ma szkaplerz karmelitański.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Źródło Św. Eliasza

Źródło w kamiennym sercu znajduje się powyżej sanktuarium i klasztoru Karmelitów Bosych, ale jego woda dostępna jest również na dziedzińcu klasztoru.

Kamienny Diabelski Most 

Do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości, przypominał starożytne akwedukty. Został  postawiony przez mnichów jako Most Anielski, dziś jednak nazywany Diabelskim, bo wiele mrocznych legend przez wieki o nim powstało. Był ewenementem w Polsce, wybudowany z wielkim rozmachem

Ruiny eremów 

Eremy to domki pustelnicze - dawne murowane i drewniane pustelnie, w których mieszkali karmelici. Do dziś zachowały się ślady dziedzictwa tych mnichów osiadłych tu w XVII wieku. Zagubione wśród drzew, coraz bardziej są przez nie pochłaniane. Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie można je podziwiać.

Ruiny bramy Siedleckiej

Kolejny zabytek, który przetrwał w stanie ruiny, zagrabiany przez naturę.

Wodospad koło Diabelskiego Mostu

Malownicza kaskada spadająca stromo spod stóp kamiennego mostu na dno doliny. Tworzy bardzo malowniczy widok i zarazem tajemniczy.

Źródła krasowe

Oprócz źródła Św. Eliasza w dolince znajdziesz inne krasowe wywierzyska, np. Św. Elizeusza czy Józefa

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Szlaki w Eliaszówce

Przez dolinkę biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Dolina Eliaszówki - legenda

Jeśli wierzyć miejscowej legendzie, to pod Diabelskim Mostem w Dolinie Eliaszówki sam diabeł ukrył wielki skarb. Jeśliś śmiały, możesz próbować go szukać. Ale radzę tylko w Wielki Piątek, kiedy demon zajęty jest kuszeniem Jezusa. Bo w przeciwnym razie grozi Ci niechybna śmierć.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne
Parkingi znajdują się pod Sanktuarium i kilka przy drodze prowadzącej z Krzeszowic do klasztoru w Czernej

Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice
czerwony Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd
żółty Szlak Dolinek Jurajskich

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej
(4.6 głosów: 15)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie