Dolina Bytomki
Dolina Bytomki to dość rozległy teren na Górnym Śląsku, bowiem rzeka Bytomka ma blisko 20 km długości. Swe źródła ma w mieście Bytom, stąd nazwa i przez Szombierki płynie do Rudy Śląskiej, Zabrza a dalej do Gliwic, gdzie wpada do Kłodnicy. To dorzecze Odry.
Rewitalizacja terenów pokopalnianych
Odcinek Doliny Bytomki pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami w Bytomiu to najbardziej zmieniony przez człowieka odcinek rzeki, na terenach postindustrialnych i pogórniczych. Teren ten w latach 2017-2019 został zrekultywowany i dziś stanowi ciekawe miejsce rekreacji. Ogranicza go, od północy rzeka Bytomka, od południa ulica Ostatnia i ulica Szyby Rycerskie, od zachodu ulica Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu ulica Łagiewnicka.
Rewitalizacja Doliny Bytomki na tym odcinku sprawiła, że pojawili się tutaj turyści spragnieni natury i mocnych wrażeń. Wydaje się, że rekultywacja nie została całkowicie zakończona, bo zaraz obok miejsc dość dobrze przystosowanych do spacerów znajdują się zakątki dzikie i mało dostępne. Fragmentami można przejechać nawet wózkiem, gdzie indziej przyda się porządne obuwie terenowe. Ale to właściwie dodaje smaczku temu miejscu!
Możesz poruszać się tutaj różnymi ścieżkami, mniej lub bardziej utwardzonymi, ale też poza ścieżkami, a nawet po hałdach, które upodobali sobie miłośnicy quadów i motorów. Ścieżek jest tutaj mnóstwo.
Atrakcje w Dolinie Bytomki w Bytomiu
W tej bardziej dzikiej części spotkasz dawne szyby pogórnicze - Ewa i Krystyna, przy hałdach. Ich stan niestety nie jest dobry i aż proszą się o rekultywację. Byłby to wspaniały punkt widokowy na tę część Doliny Bytomki!
Nieco na południowy wschód od szybów na rzece Bytomce zobaczysz Grzmoty Bytomki - unikatowy w tym regonie wodospad, spływający z betonowego zabytku hydrotechniki. Żeby go zobaczyć z bliska, trzeba zejść stromym zboczem w dół.
Dalej na zachód jest już mniej ekstremalnie, od nowo powstałych boisk sportowych ścieżki łagodnie schodzą w okolice dwóch stawów. Przy jednym z nich przez rzekę przerzucono ładny mostek wiszący i poprowadzono urokliwą kładkę drewnianą.
To najbardziej przyjemne miejsce na rodzinne spacery w tej części doliny Bytomki, niedaleko dostępne są też siłownie na powietrzu. To fajne tereny nie tylko na spacer, ale i jazdę rowerem. Całkiem niedaleko dostępne jest również pole golfowe (Armada Golf Club, ul. Golfowa).
Ścieżki od boisk aż po staw z mostkiem dostępne są dla wózków, toteż nie brakuje tu rodzin z dziećmi. Teren jednak jest tak rozległy, że można znaleźć miejsca zaciszne.
Cenna przyrodniczo Dolina Bytomki
Choć to tereny mocno zdegradowane przez człowieka i wody Bytomki w przeszłości nie były zbyt czyste, to po rewitalizacji jakość wód mocno się tu poprawiła, a w niektórych obszarach, gdzie dopływają małe potoki, jest ona wręcz czysta.
Poza hałdami zachowały się tutaj i powstały unikatowe w skali regionu siedliska ze stawami, szuwarami i wilgotnymi łąkami. Żyją w nich ryby, liczne płazy z różnych gatunków oraz gniazdują ptaki. Łatwo spotkać tu łabędzie, mewy, kaczki krzyżówki, łyski czy perkozy. Lęguje tu blisko 100 gatunków ptaków, to jest połowa ornitofauny w Polsce!
Gdzie zaparkować w zrewitalizowanej Dolinie Bytomki
I tutaj już nie jest tak prosto. Najlepszy jest chyba duży parking koło nowych boisk, z dojazdem od ulicy Ostatniej lub Szyby Rycerskie, od strony Łagiewnik. Najbliżej stawów i miejsca rekreacji zostawić można samochód w okolicach ulic: Młyn Szombierski, Kolonia Zgorzelec czy Frycza-Modrzewskiego.
W pobliżu tego fragmentu Doliny Bytomki warto odwiedzić też w Bytomiu (na jego granicy) Staw Ajska oraz Żabie Doły. To również zrekultywowane tereny pogórnicze, które stały się ostoją przyrody i ciekawym miejscem rekreacji!
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne, np. od ul. Ostatniej
Fragmenty doliny przy stawach i boiskach dostępne są dla wózków
Dolina Bytomki
ul. Kolonia Zgorzelec, Bytom
ul. Frycza-Modrzewskiego, Bytom
ul. Ostatnia, Bytom
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 7.5 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 8.7 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 9.3 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 11.5 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 12.3 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 12.9 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 14.6 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 15.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 16 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 21.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!