Ciechocinek. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-10
Tężnie w Ciechocinku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych na mapie Polski, leżące w województwie kujawsko-pomorskim, na lewym brzegu Wisły, przy trasie nr 1 biegnącej z południa na północ kraju, niedaleko Torunia. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na klimat tego miejsca i wyjątkowe atrakcje.

Tężnie w Ciechocinku

To, co przyciąga turystów i kuracjuszy do Ciechocinka to przede wszystkim unikatowe w skali Europy, zabytkowe tężnie. W Ciechocinku stoją aż trzy tężnie, ustawione w kształcie podkowy. Dwie pochodzą z I połowy XIX wieku, ostatnia powstała kilkadziesiąt lat później, w połowie XIX stulecia. To największe budowle tego typu w Europie. Są drewniane i mają na celu odparowywanie wody z leczniczej solanki.

tężnie
tężnie

Park Zdrojowy

Wspaniały jest też Park Zdrojowy w Ciechocinku, utrzymany w stylu angielskim, w którym prócz ciekawej i bogatej roślinności odnajdziemy muszlę koncertową, zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych czy słynną fontannę Jaś i Małgosia.

Ze względu na naturalne bogactwo Ciechocinka, jakim są tutejsze solanki i mikroelementy, w mieście powstały liczne sanatoria i ośrodki wypoczynkowo-lecznicze, w których leczy się wiele rodzajów schorzeń. Wszechobecna zieleń dodatkowo uprzyjemnia pobyt w tym wyjątkowym miejscu.

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku, wzniesiony w 1933 roku w stylu klasycystycznym, miał służyć jako letnia rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego, choć sam nigdy w nim nie zamieszkał. Pomysł na jego budowę narodził się po wizycie Mościckiego w Ciechocinku z okazji otwarcia nowego kąpieliska, podczas której mieszkał w Domu Zdrojowym.

Mimo to prezydent nigdy nie powrócił do Ciechocinka. Dworek był używany przez różnych urzędników państwowych, ale często pozostawał pusty. Przez pewien czas był nawet przedszkolem. Dopiero od 2001 roku znów przeszedł w ręce Kancelarii Prezydenta RP, gdzie poddano go renowacji z inicjatywy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Obecnie wnętrza dworku zawierają pamiątki po prezydencie Mościckim oraz wystawy prezentujące działalność prezydentów Polski.

Fontanna Grzybek
Park Zdrojowy w Ciechocinku

Noclegi w Ciechocinku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Ciechocinek
Ciechocinek tężnie
Park Zdrojowy
Pijalnia wód mineralnych Ciechocinek
Tężnie
Ciechocinek
Ciechocinek Jaś i Małgosia
Pijalnia wód w Ciechocinku
Fontanna w Ciechocinku
C.K w Ciechocinku
Hotel Uzdrowiskowy
(4.4 głosów: 145)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie