Istebna. Atrakcje, które warto zwiedzić
Istebna to niezmiernie ciekawa wioska górska położona w województwie śląskim, na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, u stóp szczytu Złotego Gronia, przy trasie 941, niedaleko Koniakowa, Jaworzynki i Wisły, z którą łączy ją malownicza trasa przez Przełęcz Kubalonkę. Wraz z Koniakowem i Jaworzynką Istebna tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Dzięki wyjątkowym walorom krajobrazowym, bogatej i nadal żywej kulturze góralskiej, region ten zaliczany jest do najatrakcyjniejszych w Polsce, co mogę osobiście potwierdzić 🙂
Istebna to świetna baza wypadowa w góry Beskidu, zarówno jeśli chodzi o wędrówki piesze po wielokilometrowych szlakach turystycznych jak i rowerowe po świetnie przygotowanych trasach. Również samochodem można tu wygodnie podróżować, gdyż przez Istebną prowadzi droga z Milówki do Wisły i dalej do Szczyrku. Tym sposobem z przepięknego, zacisznego zakątka można szybko dostać się do popularnych kurortów.
Atrakcje w Istebnej
Sama Istebna oferuje piękną, zabytkową architekturę, niejednokrotnie wykorzystaną jako muzea czy izby pamięci, żywą kulturę beskidzką widoczną tu na każdym kroku, a ponadto pobyt turystom umilają liczne folkowe i nie tylko imprezy plenerowe, m.in: Dni Istebnej, Bike Maraton czy Spotkania Gajdoszy. Dodatkową ciekawostką gminy Istebna jest obecność we wsi Jaworzynka tzw. Trójstyku - miejsca, w którym schodzą się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.
- Chata Kawuloka w Istebnej, Istebna Wojtosze 824 - zbudowana została w 1863 roku. To wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy autentycznej, drewnianej zabudowy góralskiej. Jan Kawulok, znany twórca i wirtuoz gry na instrumentach pasterskich, pozostawił po sobie nie tylko cenną spuściznę muzyczną, ale także to piękne miejsce pełne kultywowanej tradycji i folkloru. Chata leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, co podkreśla jej kulturowe znaczenie. Obecnie Chata Kawuloka funkcjonuje jako muzeum, które prezentuje bogatą kolekcję zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. gajdy, róg pasterski, okarynę, fujarę i piszczołki. Każdy z tych przedmiotów opowiada swoją historię, a przewodnik wprowadza odwiedzających w klimat dawnej epoki poprzez ciekawe i barwne opowieści.
- Warsztat malarza i grafika Jana Wałacha, Istebna Andziołówka
- Warsztat Beaty Legierskiej, Istebna Andziołówka 791 - prezentacja Koronki Koniakowskiej
- Góralska Izba Jakuba Gazurka, Istebna Gliniane - malarstwo i rzeźba
- Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, Istebna Wilcze 340
- Kuligi w Istebnej - we wszystkich miejscowościach trójwsi organizowane są kuligi i inne zimowe imprezy
- Mini zoo na Zagroniu - w kompleks Zagroń możliwe jest odwiedzenie mini zoo, m.in z danielami, fajna atrakcja dla dzieci
- Kościół w Istebnej, stojący w centrum miejscowości
- Kościółek drewniany na Stecówce
- Bacówka na Stecówce
Narciarstwo w Istebnej
- Wyciąg Narciarski Zagroń, Zaolzie 1588 - kompleks Zagroń oferuje narciarzom i snowboardzistom 3 wyciągi - krzesełkowy (840 m), talerzykowy i taśmowy dla najmłodszych. Przy wyciągach są przepiękne trasy zjazdowe - oświetlone i ratrakowane oraz sztucznie naśnieżane. Działa tu szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
- Wyciąg narciarski Złoty Groń, Istebna Zaolzie - Złoty Groń oferuje wyciąg krzesełkowy 6-osobowy o długości 800 m i przepustowości 2400 os/h, wyciąg talerzykowy o długości 290 m oraz bezpłatny wyciąg Przedszkola Narciarskiego. Trasy są oświetlone i naśnieżane. Ponadto jest tutaj Dziecięcy Park Narciarski, Szkoła Narciarska SITN-PZN i Szkoła Snowboardu pod patronatem SITS-PZS.
Noclegi w Istebnej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Żywiec, odległość: 26 km
- Wisła, odległość: 10.4 km
- Bielsko-Biała, odległość: 30.4 km
- Brenna, odległość: 17.4 km
- Koniaków, odległość: 4.3 km
- Zwardoń, odległość: 8.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!