Centralne Muzeum Włókiennictwa. Biała Fabryka i maleńki skansen.

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-01-25
Biała Fabryka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to najstarsze i największe Muzeum w tej części Europy. Można je zwiedzać nawet 4 godziny, jeśli tylko masz czas i ochotę. Zbiory Muzeum obejmują wszystko, co wiąże się z włókienniczym procesem produkcyjnym, od surowca, poprzez techniki i technologie włókiennicze, do gotowych produktów o różnym stopniu przetworzenia.

Wywodzi się z Działu Tkactwa łódzkiego Muzeum Sztuki utworzonego w 1952 roku. Mieści się w dawnej fabryce. Dawne hale wsparte na rzędach słupów, są wspaniałym tłem dla ekspozycji historycznych narzędzi i maszyn włókienniczych, próbników tkanin przemysłowych, polskiej tkaniny artystycznej, polskich strojów ludowych, XIX i XX-wiecznej odzieży i akcesoriów mody oraz dokumentów i ikonografii włókienniczej.

Możesz tutaj posłuchać huku pracujących krosien. Jest głośno! A to tylko kilka sztuk. Na hali mogło ich pracować nawet 300! Co ciekawe, wiele z oryginalnych maszyn jest ciągle na chodzie. Podobno, gdy Andrzej Wajda pokazywał w latach 70. XX wieku film “Ziemia Obiecana”,  opowiadający o początkach miasta, światowi filmowcy dziwili się, jak wysoki musiał być budżet dzieła, skoro odtworzył tak wiele wiekowych maszyn. Prawda była prosta i wstydliwa zarazem. Po prostu uruchomili krosna pozostawione przez przemysłowców, które wciąż działały w zakładzie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Biała Fabryka w Łodzi

Siedzibą muzeum jest Biała Fabryka Ludwika Geyera. Stoi przy słynnym trakcie miasta. Budowniczy kompleksu, Geyer, był pionierem wśród bawełnianych królów. To on zbudował pierwszy fabryczny komin i zainstalował pierwszą maszynę parową. To okazały, czterokondygnacyjny kompleks klasycystycznych budynków. Jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Fabryka zbudowana w latach 1835-39 mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię bawełny.

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi

Łódzki Park Kultury Miejskiej

Zupełnie inny wydźwięk mają wystawy w niewielkich, drewnianych domach w skansenie. Tutaj zrobiło się sentymentalnie, gdy dostrzegliśmy przedmioty zapamiętane z dzieciństwa. Każdy dom to historia innej rodziny, piękne opowieści w drewnie zaklęte. Wśród nich stoi też drewniany kościół oraz bardzo efektowna willa, również drewniana.

Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: www.muzeumwlokiennictwa.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa - Biała Fabryka
ul. Piotrkowska 282, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Biała Fabryka w Łodzi
Muzeum Włókiennictwa
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Skansen w Łodzi
Skansen
(4.4 głosów: 41)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie