Bystrzyca Kłodzka. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Bystrzyca Kłodzka Baszta Kłodzka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Bystrzyca Kłodzka  to piękna, zaciszna miejscowość historyczna, leżąca na Dolnym Śląsku, w sercu Kotliny Kłodzkiej, niedaleko Lądka Zdroju, Kłodzka i Polanicy Zdrój, około 15 km od granicy z Czechami. Bystrzyca mianuje się Miastem Królewskim, warto więc tu zajrzeć podczas wizyty w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej.

Historia Bystrzycy

Ziemia Bystrzycka leżąca przy ważnym trakcie wiodącym z północy na południe była zamieszkana od najdawniejszych czasów. Szlaki przetarte przez Celtów, były także wykorzystywane przez starożytnych Rzymian, którzy poprzez Przełęcz Międzyleską podążali nad Bałtyk po cenny bursztyn. Na terenach tych odnaleziono też ślady osadnictwa łużyckiego.

Bystrzyca Kłodzka - Wieża Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka - Wieża Kłodzka

Tak właśnie powstała osada, która na przełomie XIII i XIV wieku stała się Miastem Królewskim, z prawami miejskimi. Wtedy to zaczęły powstawać pierwsze zabytki miasta i  piękne obwarowania, które zachowały się do dziś, mimo wojen i pożarów.

Zabytki w Bystrzycy Kłodzkiej

- Kościół Św. Michała Archanioła, ul. Kościelna - pierwsza znacząca budowla, która powstała w Bystrzycy, kryjąca elementy od XIII-XX wieku

Rynek w Bystrzycy
Rynek w Bystrzycy

- Średniowieczne obwarowania Bystrzycy, ul. Okrzei, ul. Rycerska - mury miejskie powstały w XIV wieku i do dzisiaj zachowały się znaczące elementy tych dawnych obwarowań, stanowiące dziś niemałą atrakcję. Są to Wieża Rycerska, Brama Kłodzka (udostępniona do zwiedzania) i Brama Wodna, początkowo zwana Dolną

- Pręgierz w Bystrzycy, Mały Rynek - oryginalny zabytkowy pręgierz stojący niegdyś na głównym Rynku, dziś zdobi znajdujący się obok Mały Rynek. To przy nim wykonywano kary na przestępcach

Ratusz w Bystrzycy
Kolumna Trójcy Świętej Bystrzyca Kłodzka
Brama Wodna

- Ratusz w Bystrzycy, Rynek - najbardziej okazała budowla na głównym placu Bystrzycy, stojąca w samym jego środku

- Kolumna Trójcy Świętej, Rynek - zabytkowa kolumna znacząca dla mieszkańców

- Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy, Mały Rynek - ciekawe muzuem, jedyne w Polsce poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia, znajduje się w zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego

Noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pręgież w Bystrzycy na Małym Rynku
Baszta Rycerska i Muzeum Filumenistyczne
Mury Bystrzycy
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Ratusz Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka kościół
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka
(4.3 głosów: 44)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie