Bibiela. Atrakcje, które warto zwiedzić

Bibiela to maleńka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, leżąca na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Miejscowość na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie nieciekawa, ale pośród lasów kryje ciekawe atrakcje. Bibiela to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, po leśnych duktach, wśród przyrody, z dala od zgiełku dużych miast.
Leśniczówka w Bibieli
Nieco przed centrum miejscowości Bibiela, w przysiółku Imielów stoi w lesie zabytkowa Leśniczówka, do której z drogi trzeba przejść pieszo około 150 m. Budynek jest obecnie własnością prywatną, otoczoną ogrodzeniem i można go oglądać tylko z odległości kilkudziesięciu metrów. Jest to dawna Leśniczówka rodu Henckel von Donnersmarck, zbudowana około 1890 roku. Słynny śląski ród posiadał okoliczne lasy, majątek w Świerklańcu, fabrykę papieru w Kaletach, którą w wodę zaopatrywał staw Zielona i Pałac Myśliwski w Kaletach Zielone, służący podczas polowań. Również i ta drewniana efektowna Leśniczówka w Bibieli stanowiła ostoję podczas myśliwskich wypraw. W latach 70. XX wieku Leśniczówka stała się azylem dla Edwarda Gierka, który pośród lasu miał tu swój basen i ogród. Stąd budynek bywa nazywany Gierkówką. Później Leśniczówka służyła samotnym matkom, była własnością Nadleśnictwa, a obecnie pozostaje w rękach prywatnych, otoczona płotem, chroniącym intymności właściciela.

Zatopiona Kopalnia Bibiela i kolorowe jeziorka
Zatopiona Kopalnia to niecodzienna atrakcja, zagubiła się w lasach na północny zachód od Bibieli, gdzieś pomiędzy ulicami Szyndros i Stuletnia Droga, na tzw. Pasiekach. Prowadzą tu pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin do Kopalni. Trasa ma 13 km długości, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Samochód można zostawić też w okolicach Bibieli i stamtąd ostatnie 2 km pokonać na rowerze lub pieszo. Zaś od Miasteczka Śląskiego do Kopalni prowadzi z ulicy Szyndros żółty szlak rowerowy Leśno Rajza, duktem leśnym to jest ponad 3 km na teren kopalni Bibiela. Dojazd samochodem zabroniony i niewskazany, gdyż leśnicy bardzo niechętnie widzą tu zmotoryzowanych turystów. Okolica jest podmokła i bywa bagnista, warto trzymać się wytyczonej trasy.

Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki to tajemnicze i wspaniałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy eksplorator żądny przygód. Niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku prężnie działała tu kopalnia rud żelaza Bibiela, która korzystała z 4 szybów i zatrudniała aż 700 pracowników. Trwało to około 30 lat i pewnego dnia nagle kopalnia zakończyła swą działalność, by do dzisiaj pozostawać jedynie mglistą pamiątką tamtych czasów. A wszystko zakończyło się w feralnym dniu 17 czerwca 1917 roku, kiedy to woda, będąca już wcześniej problemem, jak to zwykle ma miejsce w podziemnych wyrobiskach, nagle zalała wszystkie korytarze, maszyny górnicze, a nawet drogę dojazdową. Próbowano później jeszcze osuszyć kopalnię, ale bezskutecznie. W jednym dniu pracę straciło 700 górników.

Dzisiaj jest to miejsce dość odludne, choć piękne i warte odwiedzenia - małe, kolorowe jeziorka otoczone bujną przyrodą, która wdziera się na stare fragmenty murów kopalnianych dając niesamowity widok. Znakowana trasa kolorem pomarańczowym pozwala odnaleźć w środku lasu to miejsce tętniące niegdyś życiem, wydarte przyrodzie, dziś ponownie pochłonięte przez naturę.

Noclegi w Bibieli
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Wadowice, odległość: 21.6 km
- Lanckorona, odległość: 13.1 km
- Kalwaria Zebrzydowska, odległość: 15.2 km
- Beskid Żywiecki, odległość: 13.9 km
- Jeleśnia, odległość: 27.1 km
- Zawoja, odległość: 12 km