Białowieża. Atrakcje, które warto zwiedzić
Białowieża to niezmiernie ciekawa miejscowość położona w województwie podlaskim, na wschodnim krańcu Polski, przy trasie nr 689, nad rzeką Narewką, w samym sercu unikalnej Puszczy Białowieskiej. Ta zagubiona wśród starych lasów osada, choć leży na uboczu, znana jest w całym kraju i bardzo chętnie odwiedzają ją turyści nie tylko z Polski!
Białowieski Park Narodowy
Niesamowitą atrakcją Białowieży jest Białowieski Park Narodowy, obejmujący dzikie, niemal pierwotne fragmenty Puszczy, których dotąd człowiek nie zdołał sobie podporządkować, na szczęście. Symbolem Parku jest żubr, który właśnie w tych lasach został uratowany przed całkowitą zagładą. Kiedy ostatni dziko żyjący osobnik żubra na świecie zginął, wówczas sprowadzono do Puszczy żubry z ogrodów zoologicznych. Tak rozpoczęła się ich hodowla. Dziś żyje ich tu całkiem sporo, bo około 700 osobników, a część z nich można oglądać w specjalnym Rezerwacie Żubrów, znajdującym się nieco poza centrum Białowieży.
Rezerwat Żubrów
W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.
Park Pałacowy
Prócz Rezerwatu dla zainteresowanych dziewiczą przyrodą Puszczy powstało nowoczesne Muzeum, usytuowane w zabytkowym Parku Pałacowym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku, wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Stoją tu zabytki z tamtego okresu oraz nowopowstałe atrakcje dla dzieci. To malownicze miejsce ze stawami, przy których stanął też najstarszy zabytek Parku - obelisk upamiętniający straszne polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku, kiedy to zginęło ponad 40 żubrów!
Dla łazików największą atrakcją Białowieży jest możliwość przemierzania szlaków i ścieżek poprowadzonych poprzez wspaniałą krainę puszczańską, obfitującą w niezwykłe bogactwo fauny i flory.
Szlak Dębów Królewskich
Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych, co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnaleźć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!
Tego dnia zobaczyliśmy jeszcze wieże widokową, która pozwala obserwować orlika krzykliwego, niestety tych kilka minut nie wystarczyło, żeby go zaobserwować 🙂 Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zobaczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.
Dziedzictwo Unesco
Najcenniesze fragmenty Puszczy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco, a od 1992 roku powstał tu jeden z trzech w Europie transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego. Białowieża to wymarzone miejsce na wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku i skażonych cywilizacją ośrodków miejskich.
Noclegi w Białowieży
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Suwałki, odległość: 20.5 km
- Wigierski Park Narodowy, odległość: 29.6 km
- Gołdap, odległość: 29.5 km
- Dubeninki, odległość: 14.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!