Bazylika w Wambierzycach

Anna Piernikarczyk
Wambierzyce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Dolnośląska Jerozolima

W zacisznych Wambierzycach, w Kotlinie Kłodzkiej, na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego nagle oczom turystów ukazuje się zadziwiający widok - potężna bazylika będąca Sanktuarium Maryjnym. Budowla ta stanowiąca niezwykłą perłę wśród okolicznych zabytków, nazywana jest Dolnośląską Jerozolimą.

Ze schodów bazyliki widać stacje Kalwarii porozrzucane po okolicznych polach i całym miasteczku, które wydaje się istnieje tylko z powodu tej świątyni.

Wambierzyce
Wambierzyce

Historia bazyliki

Barokowa bazylika wybudowana została w latach 1715-23. W roku 1936 papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik z 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok i odtąd do Wambierzyc zaczęło przybywać wielu pielgrzymów.

W 1263 roku na wzgórzu powstał drewniany kościół, a w 1512 roku Ludwik von Panwitz postawił tu większą świątynię wybudowaną z cegły. W latach 1695-1711 powstał nowy renesansowy kościół, ale dopiero w latach 1715-23 stanęła w Wambierzycach świątynia, która przetrwała do dziś.

Bazylika w Wambierzycach
Bazylika w Wambierzycach

17 sierpnia 1980 roku papież Jan Paweł II dokonał koronacji figurki Matki Bożej, nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Ruchoma Szopka

Niedaleko od bazyliki mieści się ruchoma szopka - największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce. Jej twórcą był zegarmistrz Longin Wittig, dla którego rzeźbienie małych figurek było zwyczajnie pasją i hobby. Tradycja mówi, że gdy zmarła jego żona, postanowił stworzyć ruchomą szopkę dla swego syna, by w ten sposób go pocieszyć. Zabawka oczywiście spodobała się dziecku, ale Wittig nie poprzestał na tym i zaczął ją systematycznie powiększać. Dzieło w ciągu 28 lat rozrosło się do ogromnych rozmiarów, a efekty jego pracy możemy podziwiać do dzisiaj. Na całą szopkę składa się ponad 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych.

Bazylika w Wambierzycach
Bazylika w Wambierzycach

Kościół Nawiedzenia NMP - Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
i Patronki Ziemi Kłodzkiej
Pl. Najświętszej Marii Panny 11, Wambierzyce
tel. 74/ 871-91-70 - parafia
tel. 74/ 871-91-97 - szopka
www.wambierzyce.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Noclegi w Wambierzycach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Wambierzyce
Wambierzyce
 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.4 głosów: 152)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie