Baszta w Bolesławcu
Pierwszy zamek drewniano - ziemny w Bolesławcu powstał w II połowie XIII wieku, za czasów Bolesława Pobożnego, ale zachowana do dziś baszta pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku, kiedy to kolejną warownię wybudował Kazimierz Wielki. Był to rzadki przykład obronnego zamku nizinnego na planie nieregularnego wieloboku, usadowionego na sztucznym stożkowatym nasypie wśród rozlewisk dawnego koryta Prosny.
Z murowanego zamku kazimierzowskiego zachowały się dolne partie ceglanych murów obwodowych, kamienne fundamenty wieży bramnej i wolno stojąca, ceglana baszta. Wieża stanęła w głębi dziedzińca, po przeciwnej stronie bramy jako dodatkowe zabezpieczenie. Całość w XX wieku została zabezpieczona jako trwała ruina, stanowiąca element szerszego rezerwatu archeologicznego.
Baszta jest wysoka, bo liczy aż 22 m wysokości, ośmioboczna, o średnicy 8 m. Wejście pierwotnie znajdowało się na wysokości korony murów obwodowych, to w przyziemiu przebito znacznie później. W środku wieży stoją wolnostojące schody prowadzące na poszczególne kondygnacje. Z góry roztacza się ładna panorama na okolicę.
U stóp wzgórza zamkowego zobaczyć można stałą wystawę eksponatów odnalezionych w trakcie prowadzonych tu badań archeologicznych. Nieco dalej, nad samą Prosną jeszcze niedawno przeglądał się w wodach zalewu zabytkowy drewniany młyn wodny, który w 2007 roku doszczętnie spłonął.
Baszta obronna
Wzgórze Zamkowe, ul. Jana Kilińskiego, Bolesławiec
Informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Noclegi w Bolesławcu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Mury miejskie w Byczynie, odległość: 9.6 km
- Brama Polska w Byczynie, odległość: 9.6 km
- Brama Niemiecka w Byczynie, odległość: 9.6 km
- Baszta Piaskowa w Byczynie, odległość: 9.7 km
- Gród Byczyna, odległość: 12.7 km
- Brama Krakowska w Kluczborku, odległość: 25.1 km
- Zamek w Wieluniu, odległość: 27.2 km
- Brama Krakowska w Wieluniu, odległość: 27.3 km
- Mury obronne w Wieluniu, odległość: 27.3 km
- Szlak Jury Wieluńskiej, odległość: 30 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!