Zieleniec. Atrakcje, które warto zwiedzić
Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju w województwie dolnośląskim, ale nie tak dawno była to samodzielna miejscowość graniczna, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Była to wówczas najwyżej położona miejscowość w Sudetach, o specyficznym mikroklimacie przypominającym ten alpejski, nie spotykanym gdzie indziej w Polsce.
Narciarstwo w Zieleńcu
Właśnie z racji tego mikroklimatu panują tu idealne warunki do uprawiania białego szaleństwa. Od lat Zieleniec to znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe 4-osobowe i jedna 6-osobowa. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Również trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Część stoków jest oświetlonych, dlatego można tu szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę - halfpipe. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Poza tym ulica główna usiana jest wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz szkółkami.
Historia Zieleńca
Choć dzisiaj Zieleniec kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem zjazdowym to początki miejscowości sięgają już XVIII wieku. Kariera turystyczna Zieleńca rozpoczyna się od połowy XIX wieku, kiedy zaczęli się tu pojawiać pierwsi wczasowicze i kuracjusze z Dusznik. Ze słynnych osobistości, które odwiedziły tę niewielką osadę warto wymienić Johna Quincy Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, kompozytora - Fryderyka Chopina oraz Św. Edytę Stein. Wielkim propagatorem czynnego wypoczynku w Zieleńcu był Heinrich Rübartsch, który samodzielnie zbudował 16-metrową wieżę widokową na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) i najprawdopodobniej pierwszy na Ziemi Kłodzkiej pozostawił ślady nart.
Kolarstwo w Zieleńcu
W Zieleńcu każdego roku trenuje kadra polskich kolarzy górskich. To tutaj przygotowywała się Maja Włoszczowska do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła srebrny medal.
Każdego sierpnia w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, który uchodzi za jeden z najcięższych w całym kraju. Mimo to uczestniczy w nim zwykle kilkaset kolarzy. W tym samym miesiącu organizowany jest tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.
Zabytki w Zieleńcu
W centrum Zieleńca stoi piękny, zabytkowy kościół św. Anny, którym opiekują się o.o. Franciszkanie, a niedaleko znajduje się schronisko PTTK "Orlica", które stanowi idealną bazę wypadową w Góry Olickie i Bystrzyckie. Wiedzie tędy Główny Szlak Sudecki.
Noclegi w Zieleńcu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Kotlina Kłodzka, odległość: 22 km
- Jedlina-Zdrój, odległość: 43.9 km
- Lubawka, odległość: 49.4 km
- Paczków, odległość: 46 km
- Zagórze Śląskie, odległość: 46.9 km
- Kletno, odległość: 34.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!