Zamek w Oporowie

Anna Piernikarczyk
Zamek w Oporowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek Oporów - późnogotycka perełka

Zamek w Oporowie to taka późnogotycka perełka na ziemi łódzkiej. Miejscowość historycznie związana jest z ziemią łęczycką, a sam zamek powstał w XV wieku na wyspie otoczonej fosą, na odnodze rzeki Słudwi jako siedziba Oporowskich. Zabudowa warowni skupiona jest wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Całość połączonych jest murem obronnym. Dzisiaj w dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Budowlę otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku. Zamek w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok.

zamek Oporów
zamek Oporów

Muzeum na zamku w Oporowie

Wnętrza zamku w Oporowie są dość mroczne, jak przystało na gotycką budowlę. Muzeum istnieje tu już od 1949 roku. Przechadzając się po zamkowych salach zobaczysz dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego. Przedstawiają one kulturę szlachecką z różnych epok, od XVI do początku XX wieku. Spacer nie jest zbyt długi, bo też budowla nie poraża swym ogromem, ale to ciekawa przechadzka i jakby wejście do innego świata, świata z przeszłości. 

Wśród zbiorów znajdziesz i te związane ściśle z historią zamku w Oporowie, a wśród nich najważniejsze są chyba portrety rodziny Sołłohubów z XVIII wieku. Zaciekawić też mogą pistolety pojedynkowe czy angielskie naczynia fajansowe. Cały zamek wraz z dziedzińcem zwiedzisz w około 30-40 minut.

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Historia zamku w Oporowie

Oporów po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach historycznych w XIV wieku jako własność rodu Oporowskich herbu Sulima. Swoją rezydencję czyli zamek Oporów zbudował tu około połowy XV wieku arcybiskup Władysław Oporowski - syn Mikołaja wojewody łęczyckiego i właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-53. Właściwie dzieło rozpoczął już jego ojciec, Mikołaj właśnie, ale przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu dokończyć tego, co zaczął.

Na początku XVII stulecia Oporów dostał się w ręce Tarnowskich herbu Rola, w kolejnym wieku majątek zyskała wspomniana już rodzina Sołłohubów, której portrety odnajdziemy w zamku. Później jeszcze kilka kolejnych rodzin przekazywało sobie zamek, które dokonały kilka zmian, np. powstał w tym czasie neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem, jednak budowla zachowała do dzisiaj tak naprawdę niemal niezmienioną bryłę. Zachowały się też gotyckie portale okna oraz polichromowane, drewniane stropy. Piękne, stare stropy zawsze mnie urzekają i tutaj również zwróciłam na nie uwagę.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Oporowie

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Park przy zamku w Oporowie

Zabytkowy park krajobrazowy w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok od rana do wieczora. Powstał on w XIX wieku, ale da się tutaj zauważyć wcześniejsze założenie XVII-wiecznego ogrodu. Ten malowniczy ogród powstał jeszcze za czasów Tarnowskich. Na terenie parku stoi tzw. "Domek Neogotycki", w którym dostępne są pokoje gościnne z ciekawym wystrojem "z epoki". Jeśli ktoś lubi takie wnętrza, to może spędzić tutaj wyjątkową noc. W romantycznym parku w Oporowie możesz spędzić nawet dłuższą chwilę niż w zamku, bo czekają tu mosty i alejki oraz ciekawe gatunki drzew. A to wszystko zwiedza się bezpłatnie, tylko wejście do Muzeum jest odpłatne, ale niedrogie.

Park i Zamek w Oporowie
Park i Zamek w Oporowie
zamek Oporów
zamek Oporów

Filmowy zamek w Oporowie

Nie tylko ja uważam, że zamek w Oporowie to prawdziwa perełka, wystarczy powiedzieć, że w miejscu tym kręcono kadry do wielu filmów i seriali. Zamek stał się siedzibą mafii z serialu "Ekstradycja", ale kręcono tu również sceny do kostiumowego serialu komediowego "Rycerze i rabusie" czy głośnego w ostatnich latach serialu historycznego "Korona królów".

Zamek w Oporowie - legenda o Białej Damie

Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem, gdyby nie miał swej Białej Damy. Również i Oporów nie jest wyjątkiem w tym względzie i swą legendę o Białej Damie ma. A jest nią kasztelanka Barbara Tarnowska - jedna z dawnych właścicielek zamku, jeszcze z XVII wieku. Jej służący chciał się nawrócić przed śmiercią na katolicyzm, lecz gdy ten leżał na łożu śmierci i czekał na kapłana, owa Barbara kazała pobić dotkliwie kapłana, który zmierzał do sługi i miał go pobłogosławić. Do błogosławieństwa nie doszło, choć nawrócony pewnie swe łaski w niebie uzyskał. Natomiast Barbara Tarnowska za życia kary nie przyjęła, bo Paulini nie wygrali z nią procesu, jednak po śmierci musiała odczuć swój zły czyn, skoro do dzisiaj jej duch krąży i błądzi po Zamku w Oporowie.

zamek w Oporowie
zamek w Oporowie
Zalety
  • bardzo ładna budowla
  • bardzo dobrze zachowana
  • oryginalne wnętrza
  • cisza i spokój
  • bezpłatne zwiedzanie parku
Wady
  • brak gastronomii na miejscu

Informacje praktyczne

Muzeum czynne codziennie 10.00-16.00
V-IX w weekendy 10.00-17.30
Bilety: normalny 11 zł, ulgowy 7 zł
W poniedziałki wstęp bezpłatny
Muzeum posiada pokoje gościnne w tzw. Domku Neogotyckim
Park czynny codziennie 8.00-17.00
V-IX 8.00-20.00
Park dostępny jest bezpłatnie

Muzeum Zamek w Oporowie
Oporów 34, Oporów
tel. 24/ 285-91-22, 
www.zamekoporow.pl

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
zamek Oporów
Zamek w Oporowie
zamek Oporów
zamek Oporów
zamek Oporów
zamek w Oporowie
(4.4 głosów: 58)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie