Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce, która znana jest nie tylko w kraju ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych.
Łańcucki zamek otacza zabytkowy, malowniczy park w stylu angielskim, w którym uwagę przykuwają liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle związane kiedyś z codziennym życiem rezydencji, a dziś stanowiące obiekty muzealne, udostępnione dla turystów.
Palazzo in fortezza
Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu, w północnej części miasta. Dzisiejszy zamek wzniesiono na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-42. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza" czyli budynek mieszkalny z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych oraz podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.
Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego - Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową. Była to kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą tutaj "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński" oraz "Apartament Turecki" z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono piękny park krajobrazowy, zachwycający do dziś.
Obecny wygląd zamku
Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów - żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Obecnie zamek wraz z budynkami gospodarczymi i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie, udostępniony dla turystów. W 1995 roku Muzeum - Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO "Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej". Obiekty muzealne kompleksu:
- Muzeum-Zamek - autentyczne wnętrza z XVII-XIX wieku
- Oranżeria - budynek klasycystyczny z lat 1799-1802 z ogrodem zimowym
- Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim
- Ujeżdżalnia z lat 1828-30, obok korty tenisowe z lat 20-tych XX wieku
- Stajnie cugowe z lat 1898-1902
- Wozownia z 1902 roku - kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich oraz zakupionych przez Muzeum
- Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej - ikony i starodruki w dawnych stajniach
- Park krajobrazowy XVIII-XX wiek
- Synagoga z 1761 roku - z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików
- 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta - ekspozycja pamiątek
Muzeum-Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1, Łańcut
tel. 17/ 225-20-08
muzeum@zamek-lancut.pl
www.zamek-lancut.pl
Informacje praktyczne
- poniedziałek: 12:00–16:00
- wtorek: 09:00–16:00
- środa: 09:00–16:00
- czwartek: 09:00–16:00
- piątek: 09:00–16:00
- sobota: 10:00–18:00
- niedziela: 10:00–18:00
Noclegi w Łańcucie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Rynek w Rzeszowie, odległość: 16.8 km
- Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice, odległość: 16.8 km
- Ratusz w Rzeszowie, odległość: 16.8 km
- Kościół Farny w Rzeszowie, odległość: 16.9 km
- Kościół Ducha Świętego w Przeworsku, odległość: 18.3 km
- Pałac w Zarzeczu, odległość: 23.8 km
- Bazylika w Leżajsku, odległość: 25.6 km
- Rynek w Pruchniku, odległość: 27.1 km
- Wąwóz Lelos w Pruchniku, odległość: 28.8 km
- Zamek Dubiecko, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!