Zamek w Krasiczynie - podkarpacka perła renesansu

Anna Piernikarczyk
Krasiczyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek w Krasiczynie to wspaniały kompleks, będący niezwykle cennym zabytkiem o znaczeniu światowym. Historia zamku i miejscowości nierozerwalnie łączy się od XVI wieku, kiedy to Krasiccy wybudowali tu piękną rezydencję często nazywaną Perłą Renesansu. Krasiczyński zamek to jeden ze wspanialszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Głównymi budowniczymi byli Stanisław i Marcin Krasicki.

Nic więc dziwnego, że z wszystkich miejsc, jakie odwiedziliśmy podczas wycieczki na Podkarpaciu, najbardziej zauroczyła nas właśnie ta warownia. 

Zwiedzanie zamku w Krasiczynie

Mieliśmy szczęście zwiedzać go bardzo dokładnie. Choć nie szczyci się wspaniałymi wnętrzami, to właśnie takie zamki lubię, z tajemnicą i surowe.

Z zewnątrz zamek w Krasiczynie przez kilkadziesiąt ostatnich lat był odnawiany, w efekcie czego prezentuje się wspaniale. Dziedziniec mnie zachwycił. Może każdy wie, że zamek otaczają 4 baszty, ale pewnie nie każdy wie, dlaczego każda jest inna. Każda bowiem powstała dla kogo innego. Dziś dla turystów podczas zwiedzania niedostępna jest tylko jedna baszta - królewska. Mieszczą się w niej hotel i biura. Baszty wybudował wspomniany już Marcin Krasicki.

Krasiczyn
Krasiczyn

Baszty na zamku w Krasiczynie

Budowla powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Jej powstawanie rozpoczął Stanisław Krasicki, ale znaczącej rozbudowy rezydencji dokonał Marcin Krasicki. W jej narożach wówczas stanęły cztery baszty, których nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich.

Baszta Boska

Tutaj zachwyca odrestaurowana niemałym kosztem kaplica porównywana z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Wspaniała jest ta kaplica, misternie zdobiona, ze złoconym ołtarzem. Mieści się tutaj sarkofag Zosi Sapieżanki - córki Leona Sapiehy, która przeżyła zaledwie 16 wiosen. Ponoć jej duch pojawia się na zamku. To biała dama. Przecież każdy szanujący się zamek musi taką mieć. 

Z rodziny tej pochodził kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił na księdza naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. Co ciekawe, a zarazem tragiczne, Książę Leon - dziadek kardynała Adama Sapiehy, miał 9-cioro dzieci. Tylko Adam Stanisław dożył dorosłości (ojciec kardynała). Pozostałe dzieci zmarły w wieku od 1 do 20 lat, większość poniżej 8 roku życia. Ponoć było tak dlatego, że małżeństwo to było związane rodzinnie. A nie od dziś wiadomo, że wówczas geny są słabsze i bardziej podatne na choroby.

Właśnie pod kaplicą, w piwnicach zamkowych mieści się krypta Sapiehów. Tak faktycznie ciała zgromadzone są w kilku zaledwie trumnach, z czym znów wiąże się tragiczna opowieść. Podczas II wojny światowej Rosjanie, a właściwie skośnoocy dzicy ze wschodu zniszczyli dotychczasowe groby Sapiehów. Jakby tego było mało, rozczłonkowali ich ciała i porzucili pośrodku krypty.

Nie był to ich jedyny rozbój w tym miejscu. W cudnym zamku, gdzie na podłogach leżały perskie dywany, było ogrzewanie, wspaniałe meble i łoża, zniszczyli posadzki, nawlekli słomy i na niej spali. Widać luksus ich przerósł.

Baszta Szlachecka

Później zwiedzaliśmy Basztę Szlachecką (Rycerską), łącznie z wejściem na jej szczyt. 

Baszta Papieska

W Baszcie Papieskiej, której attyka odwzorowuje koronę papieża Klemensa XVIII, zobaczyć można salę Kardynała i trofea myśliwskie Leona Sapiehy. Jeździł on polować do... Afryki! Kryła ona dawniej komnaty dla dostojników kościelnych. W podziemiach tej baszty urządzono lochy.

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn zamek
Krasiczyn zamek

Dziedziniec zamku w Krasiczynie

Najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, który urzeka swą urodą. Centralne ściany rezydencji zdobi efektowna, ażurowa attyka, natomiast zamkowy dziedziniec otaczają arkadowe podcienia. Ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa. Zarówno wieża, jak i inne fragmenty zamku są udostępnione dla turystów, a ponadto w części królewskiej mieści się luksusowy Hotel Zamkowy oraz Restauracja.

Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej
Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej
Krasiczyn
Krasiczyn

Cały kompleks krasiczyńskiego zamku otacza piękny, zabytkowy park, powstały w dzisiejszej formie za czasów Sapiehów.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Krasiczynie

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn park zamkowy
Krasiczyn park zamkowy

Informacje praktyczne

Park: codziennie 6.00-22.00
Zamek: IV-X codziennie 9.00-16.00 (wejście o pełnych godzinach po wykupieniu minimum 5 biletów
XI-III zwiedzanie wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z minimum jednodniowym wyprzedzeniem
Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne
Czas zwiedzania około 50 minut
Zwiedzanie zamku wyłącznie z przewodnikiem
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://www.krasiczyn.com.pl/

Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
tel. 16/ 671-83-12

Noclegi w Krasiczynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn kaplica zamkowa
Krasiczyn krypty
Krasiczyn zamek krypty
Krasiczyn zamek
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
(4.6 głosów: 98)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie