Zamek w Kętrzynie. Zamek prokuratora krzyżackiego, zwiedzanie, godziny otwarcia i bilety
Zamek w Kętrzynie to murowany zamek powstały dla Krzyżaków przed 1374 rokiem, po nadaniu osadzie praw miejskich, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Spalony w 1945 roku zamek dziś jest odbudowany z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego kształtu. W swych wnętrzach mieści Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Bibliotekę.
Historia zamku w Kętrzynie
Kętrzyn na Mazurach od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik to Rastembork, ale po wojnie funkcjonował bardzo krótko, aż miasto w 1946 roku zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur. Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur w I połowie XIV wieku, a istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.
W zamku i przylegającej do niego części miasta nazywanej Nowym Miastem istniały m.in. piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia oraz browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia, a także więzienie. Po 1525 roku kętrzyński zamek stał się siedzibą starostwa książęcego. W XVIII i XIX wieku zamek wraz z leżącym tuż obok folwarkiem był siedzibą domeny królewskiej. Podczas II wojny światowej zamek spłonął. Po odbudowie z lat 1962-67 budowla odzyskała gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów, skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym.
Zwiedzanie zamku
Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Na mnie wielkie wrażenie na kętrzyńskim zamku zrobiła wystawa gotyckiej rzeźby sakralnej, głównie z XV wieku. Unikatem są tu również pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta. W pobliskiej baszcie natomiast poznasz realia średniowiecznej kuchni, a nawet kilka przepisów na dania tamtych czasów. W system obwarowań miejskich włączono też pobliski gotycki kościół Św. Jerzego, łączący dawniej funkcje sakralne i obronne.
Informacje praktyczne
Zamek
Cały rok wt-nd 9.00-16.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Zamek i Baszta: 18/13 zł
Baszta: Ekspozycja ,,W średniowiecznej kuchni” wt-nd 10.00-17.00, bilet 5 zł
Rezerwacja zwiedzania grup 89/ 752-32-82
Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania
Projekcje multimedialne makiety w zamku dostępne tylko po uprzedniej rezerwacji telefonicznej 89/ 752-32-82
Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i inne informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie zamku: www.muzeum.ketrzyn.pl
Zamek - Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
pl. Zamkowy 1, Kętrzyn
tel. 89/ 752-32-82
Noclegi w Mazurach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Mury obronne w Kętrzynie, odległość: 0.1 km
- Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie, odległość: 0.2 km
- Zamek Reszel, odległość: 15.2 km
- Zamek Ryn, odległość: 18.7 km
- Twierdza Boyen w Giżycku, odległość: 24.8 km
- Zamek w Giżycku, odległość: 25.4 km
- Most Obrotowy w Giżycku, odległość: 25.4 km
- Jezioro Mamry, odległość: 25.9 km
- Jezioro Niegocin, odległość: 26.2 km
- Wieża Ciśnień w Giżycku, odległość: 26.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!