Zamek w Chudowie

Anna Piernikarczyk
Zamek w Chudowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Renesansowy zamek w Chudowie, którego fragmenty zachowały się do dnia dzisiejszego, zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec ze studnią umieszczoną w centralnym punkcie. Najbardziej widocznym elementem zamku jest wieża, w której powstało dziś Muzeum.

Czworoboczna wieża zamkowa wznosi się w południowo - zachodniej części budowli. Po obu jej stronach powstały budynki mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży zaś stał tzw. budynek służebny. Zamkowy dziedziniec otaczały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło poprzez most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.

Historia zamku

Renesansowy zamek kamienno-ceglany powstał najprawdopodobniej na miejscu średniowiecznego założenia, a zbudował go Jan Gierałtowski, który w 1532 roku nabył dobra rycerskie Chudów - Paniówki. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 roku, natomiast w latach 1706-67 majątkiem władała rodzina Foglarów. W tym czasie zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku, organizującą wystawne przyjęcia.

W I połowie XIX wieku na zamku osiadł Aleksander von Bally, który znacznie przebudował zamek, niestety nie zachował pierwotnego stylu architektonicznego. Powstały wówczas browar i karczma. W 1875 roku na zamku wybuchł pożar niszcząc część zabudowy, która nie została już odremontowana, a wręcz przeciwnie, zamek częściowo rozebrano, tak, by powstała modna wówczas romantyczna ruina.

Zamek w Chudowie
Zamek w Chudowie

Fundacja Zamek Chudów

Pozostałości warowni niszczały do 1995 roku, kiedy to opiekę nad nią objęła Fundacja "Zamek Chudów", prężnie tu działająca. Od 2000 roku prowadzone są na tym obszarze badania archeologiczne, a ponadto prowadzone są prace nad odbudową zamku. Pięknie odrestaurowana jest wieża zamkowa, udostępniona turystom.

Również otoczenie zamku nabiera kształtu, powstała plenerowa wystawa demonów śląskich, a stojący nieopodal Spichlerz z XVIII wieku stał się stylowym pensjonatem. Od początku maja do końca września w każdy weekend na zamku w Chudowie odbywają się ciekawe imprezy historyczne i nie tylko. Szczególnie warto wybrać się tutaj w połowie sierpnia, kiedy to przed zamkiem wyrastają kramy i kramiki podczas Jarmarku Średniowiecznego.

Oberża Czarny Koń w Chudowie
Chudów
Chudów

Informacje praktyczne

Muzeum Zamku w Chudowie
ul. Podzamcze 6, Paniówki
tel. 32/ 330-13-00
www.zamekchudow.pl

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

głaz narzutowy w Chudowie
głaz narzutowy w Chudowie
 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek w Chudowie
Chudów
Zamek - Muzeum w Chudowie
Chudów
(4.1 głosów: 90)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie