Zamek Bobolice - odbudowana warownia na Jurze
Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Jest to prawdziwy unikat w regionie, bo większość warowni pozostaje w ruinie. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.
Zwiedzanie zamku
Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich, która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi.
Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz płatne jest dodatkowo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.
Zobacz wszystkie zamki na Jurze!
Filmowy zamek Bobolice
We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zobaczysz tu komnaty z wystawą zbroi czy mebli. Zza krat podziwiać natomiast możesz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.
Historia zamku Bobolice
Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.
W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.
Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).
Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować. Natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.
Zamek Bobolice - legenda o Białej Damie
Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe. Młodszy Bobol podczas nieobecności Mira uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Do dzisiaj ukazuje się ona na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂
Mirowskie Skałki - Grzęda Mirowska
Według legendy dawniej połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami. Dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd.
Później grzęda przestała w całości być dostępna dla turystów i między zamkami stanęła siatka. Dziś cały teren należy do rodziny Laseckich. Można przejść z zamku do zamku ścieżką o długości około 1,5 km. Trzeba jednak za to zapłacić. Można to zrobić przy zamku w Mirowie albo zamku w Bobolicach.
Opłata nie jest bardzo duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.
Nasz spacer zaznaczony na mapie
Poniżej znajdziesz ciekawą propozycję trasy zaznaczoną na mapie. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.
Nasz film o Bobolicach i Mirowie
Zobacz nasz film o malowniczych zamkach w Bobolicach i Mirowie. Pospacerujemy też Grzędą Mirowską i zajrzymy do Jaskini Stajnia.
Gdzie spać i jeść w okolicy
Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Atrakcje w okolicy
A jeśli już zwiedzisz zamek Bobolice i zamek Mirów, to polecam również w okolicy Skały Rzędkowickie, Górę Zborów, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok czy atrakcyjne Żarki.
Informacje praktyczne
Bilety do zamku: normalny 15 zł, ulgowy 13 zł
Parking: błonia i parking: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.zamekbobolice.pl/
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie
Obok zamku znajduje się restauracja oraz hotel. Całość należy do rodziny Laseckich
Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Góra Zborów, odległość: 5.2 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 8.6 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 10 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 10.1 km
- Pstrągarnia w Złotym Potoku, odległość: 10.2 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 18.3 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 18.3 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 20.9 km
- Zamek w Olsztynie, odległość: 21.6 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 23.3 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!