Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek w Ujeździe śląskim stoi w centrum tej niewielkiej miejscowości w woj. opolskim, niedaleko Pławniowic, obok kościoła parafialnego Św. Andrzeja. To trwale zachowane, malownicze ruiny okazałego niegdyś zamku biskupów wrocławskich.
Historia zamku w opolskim Ujeździe
Początki zamku w Ujeździe sięgają XIII wieku, kiedy stanął tu pierwszy zamek, ufortyfikowany z fosą, basztami i murami obronnymi. Niestety w XIV wieku, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III, osiadły tu biskup musiał zlikwidować warowne elementy budowli. Pałac pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 roku, po tym czasie zamek pozostawał w rękach prywatnych i wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku w opolskim Ujeździe, od 1843 roku była rodzina książęca Hohenlohe, której potomkowie nadal żyją w Niemczech. Fragmenty herbu rodowego znajdują się nad bramą wjazdową.
Kres świetności zamku biskupiego nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto. Wtedy to zarówno renesansowy zamek, jak i większa część Ujazdu została spalona i zniszczona. Z rezydencji pozostały jedynie resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny przez lata jeszcze bardziej niszczały i były w złym stanie, aż niestety zaczęły grozić zawaleniem.
Rewitalizacja zamku od 2016 roku
Na szczęście zamek w Ujeździe udało się uratować. Od 2016 roku była tu prowadzona rewitalizacja, polegająca na remoncie ruin, ich trwałym zabezpieczeniu i odgruzowaniu piwnic zamkowych. Ponadto w latach późniejszych dodatkowo powstała ciekawa platforma widokowa przytwierdzona do zamkowych murów, a także zadbano o obejście zamku. Ustawiono też szereg tablic informacyjnych. Zamurowana niegdyś brama, dziś zaprasza w progi zamku.
Polecam nasz ranking: Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd
Noclegi w
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 8.8 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 9.1 km
- Jezioro Pławniowice, odległość: 10.3 km
- Pałac w Sławikowie, odległość: 24.7 km
- Palmiarnia w Gliwicach, odległość: 24.9 km
- Rezerwat Łężczok w Raciborzu, odległość: 28.2 km
- Zamek w Krapkowicach, odległość: 28.5 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 29.3 km
- Kolejkowo Gliwice, odległość: 29.4 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!