Geopark Północnej Jury to unikalny obszar w Polsce, łączący w sobie bogactwo geologiczne, przyrodnicze oraz kulturowe. Położony jest w malowniczym regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i oferuje cudne krajobrazy, a ponadto liczne atrakcje dla turystów oraz miłośników przyrody i przygody. Zapraszamy do Krainy Białych Skał i atrakcji geologicznych północnej Jury. Zobacz Górę Biakło, czyli Mały Giewont, jeziorko krasowe, Zamek Olsztyn i wiele innych ciekawych miejsc!
Papugarnia Jurajskie Ptaki w Żarkach to ciekawa atrakcja na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Idealna dla małych i dużych miłośników zwierząt. To niewielkie miasto skrywa wiele ciekawostek, a od maja 2023 roku pozwala cieszyć kolorowym i głośnym światem ptaków. Tu życie tętni serduszkami ponad 70 papug. Są ciekawskie, zaczepne i bardzo towarzyskie. Są zainteresowane karmą, ale nie tylko. Siadają na głowach, ramionach, podgryzają guziki, sznurówki i wszystko, czego nie ściągniesz przed wejściem do nich. Niektóre są na tyle grzeczne, by dać im całusa!
Gdy wejdziesz do ciepłego świata papug, przeżyjesz niezapomnianą przygodę, niezależnie od wieku. To pozytywne wrażenia, emocje i zwyczajnie dobra zabawa dla całej rodziny. Ale również dla klasy. Obiekt jest całoroczny, więc nawet zimą zaznasz tu nieco tropików.
Polska może się poszczycić mnogością niezwykle malowniczych, naturalnych obszarów zielonych. Z perspektywy dwóch kółek możemy w pełni odkrywać ich piękno, ciesząc się bliskością przyrody. Koniec lata nie musi oznaczać, że sezon na wycieczki rowerowe dobiegł końca. Coraz więcej osób decyduje się właśnie jesienią na wyprawy rowerowe, aby móc podziwiać piękno zmieniających się sezonów. Dlatego też, pomimo tego, że lato dawno za nami, przychodzimy z kilkoma propozycjami ciekawych tras, które w obecnej porze roku pozwolą w pełni docenić uroki polskiej złotej jesieni.
Wysoka, zwana też Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, należący do Korony Gór Polski. Ma wysokość 1050 m n.p.m. (choć spotyka się też informacje, że 1052 metry nad poziom morza). Nie należy do najprostszych szczytów, za to czaruje pięknymi widokami, również na Tatry. My zdobyliśmy ją zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole, który dodatkowo podbija atrakcyjność tej wędrówki.
Jura Krakowsko Częstochowska to przepiękny region pełen magicznych skałek, tajemniczych jaskiń, ciekawych szlaków i wspaniałych zamków. Rozciąga się od Częstochowy na północy po Kraków na południu. Słynie z orlich gniazd, czyli średniowiecznych warowni, które przysiadły na masywach skalnych, chroniąc w przeszłości dawnych granic.
Trzy Korony (982 m n.p.m.) to drugi najwyższy szczyt Pienin i najwyższy szczyt Pienin Właściwych. Jego uroda zachwyca, zarówno, gdy się go podziwia z dołu, a tym bardziej, gdy staniesz na jego wierzchołku. Widoki z Trzech Koron są niewyobrażalnie piękne. Nic więc dziwnego, że szczyt jest bardzo popularny, uwielbiany przez turystów i w ciepłe weekendy jest tutaj zwyczajnie tłoczno. Na sam wierzchołek z platformą wchodzi się metalową kładką, na którą trzeba wykupić bilet (w sezonie turystycznym). Łatwo tworzą się tutaj kolejki.
Druga połowa roku to idealny czas na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy planujesz wycieczkę rowerową, zdobywanie górskich szczytów, czy spacer po mieście, odpowiednia odzież jest kluczem do komfortu i satysfakcji z podróży. Męskie bluzy idealnie sprawdzą się w chłodniejsze dni i stworzą unikatową kreację na co dzień.
Stolica Majorki nazywa się Palma (Palma de Mallorca), stąd w mieście zobaczysz dużo palm. To efektowne i spore miasto, nazywane jest małą Barceloną. To największe miasto Balearów. Tłoczne, tętniące życiem, ale i miejscami klimatyczne. Łączy bogatą i długą historię z nowoczesnością. Trzeba się tutaj wybrać, zwiedzając Majorkę. Ale naszym zdaniem to nie jest najpiękniejsze miasto, jakie oferuje największa wyspa Hiszpanii. Bardziej urokliwe są Valldemossa, magiczny Fornalutx czy Alcudia.
Zobacz najlepsze atrakcje Majorki!
Hiszpania, Francja, Portugalia… Jest kilka krajów, które aż same cisną się na usta, gdy zastanawiamy się, gdzie wyjechać na wczasy. Państwa te są znane ze swojej atrakcyjności dla turystów. A gdyby tak zrobić coś zupełnie inaczej niż wszyscy? Na świecie jest mnóstwo pięknych zakątków, które mało kto odwiedza. Dowiedzmy się, co to za miejsca.
Marzą Ci się wakacje tam, gdzie nie było jeszcze nikogo z Twoich bliskich i znajomych? Nic dziwnego – te najrzadziej odwiedzane miejsca są też często najbardziej atrakcyjne. Niezbyt popularne kraje oferują nie tylko niezapomniane wrażenia, ale i możliwość uniknięcia tłumów innych turystów – bo choć Paryż i Ateny niezaprzeczalnie mają swój urok, to każdy chciałby czasem pobyć w ciszy i spokoju.
Kraina Wygasłych Wulkanów to niesamowicie unikalny i ciekawy region, stanowiący geologiczny raj o fascynującej przyrodzie i niecodziennych atrakcjach. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Zobacz "Śląską Fudżijamę", prastare skalne organy niczym gigantyczny wachlarz, unikalne freski świeckie czy największą gotycką wieżę mieszkalną w Polsce!
Valldemossa (czyt. Wajdemoza) to piękne i klimatyczne miasteczko leżące w zachodniej części Majorki, hiszpańskiej wyspy. Raptem 17 km od Palmy, stolicy Balearów. Musieliśmy je odwiedzić, bo na każdym wyjeździe za granicą szukamy polskiego wątku. Właśnie tutaj taki odnaleźliśmy, w wątku miłosnym Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand. Już w trakcie dojazdu miejscowość zachwyca, ukazując w pełni swą niesamowitą zabudowę wciśniętą u stóp majestatycznych gór pasma Serra de Tramuntana (Sierra de Tramontana).
Miesiąc temu odwiedziliśmy wieżę w Siedlęcinie. Określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce jedną z największych wież tego typu w Europie. Ale ma klimat! Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Uwielbiamy miejsca, gdzie aż tak dosadnie czuć atmosferę minionych wieków.
Kryje kilka kondygnacji, które dostępne są za biletem. Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji. To średniowieczne freski opowiadające legendę sir Lancelota - rycerza okrągłego stołu. Ponad nimi można jeszcze wejść na strych. Chodząc po tej budowli mieliśmy ciarki, a kiedy słyszymy, że i tu woda się wdarła, to tym większe.
I tutaj prośba moi drodzy, nie zapominajcie o tych miejscach. Wiele obiektów turystycznych ucierpiało w tym miesiącu na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Jak możemy im pomóc? Odwiedzając ich, płacąc za bilety, korzystając z ich oferty i namawiając do wizyty innych. Oczywiście można też dokonywać wpłat. Nie wyobrażam sobie, żeby te regiony miały być uboższe o jakąkolwiek atrakcję, bo to ich siła, piękno i magia. Bądźmy otwarci i współczujący na potrzeby innych!
Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce! Wznosi się w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków. Najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2501 m n.p.m. (spotyka się też wysokość 2503 m n.p.m.). Po polskiej stronie leży tylko jeden, północny wierzchołek Rysów. Jako najwyższa góra w Polsce, oczywiście stanowi diament w Koronie Gór Polski. Dlatego po niego sięgnęliśmy!
Zdecydowaliśmy się na szlak na Rysy od słowackiej strony, bo jest łatwiejszy od polskiego. Zobaczcie nasze wrażenie z wejścia na Rysy, opis szlaku i liczne informacje praktyczne!
Szukasz idealnego miejsca na relaks lub organizację konferencji niedaleko Łodzi? Pofabryczny hotel pod Łodzią to odpowiedź na Twoje potrzeby! Położony w malowniczym otoczeniu, z dala od miejskiego zgiełku, oferuje doskonałe warunki zarówno dla osób szukających spokoju, jak i dla tych, którzy planują spotkania biznesowe.
Zamek w Olsztynie Jurajskim to ruiny dawnej, średniowiecznej budowli. Wznoszą się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd, głównego szlaku na Jurze. Tutejsze zamki bowiem przysiadły na skałach, niczym orle gniazda.
Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! To gotycka budowla należąca do grupy zamków jaskiniowych. Niezwykle malowniczy pejzaż tworzą resztki budowli wraz z otaczającym, jurajskim krajobrazem. Ta panorama szczególnie chwyta za serce widziana z drona!
Lelów to niewielka miejscowość w województwie śląskim, w północno-wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży niedaleko Złotego Potoku, nad rzeką Białką, na skrzyżowaniu tras nr 46 i 794. Dziś Lelów to spokojna, mała miejscowość, a w czasach średniowiecza było to znaczące miasto. Ponadto to jeden z najważniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Posłuchaj chasydzkich opowieści.
Juromania to Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To świetna impreza plenerowa, organizowana na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Choć sama impreza nie ma jeszcze długich tradycji, to mówi o długich i dawnych tradycjach na tym terenie. To wspaniała, barwna i rodzinna impreza, która każdego września przyciąga na cudną Wyżynę wielu turystów. W 2023 roku Juromania odbywała się w 47 lokalizacjach, a w 2024 roku w ponad 50 lokalizacjach. Ostatnia Juromania miała miejsce w dniach 13-15 września 2024!
Planujesz spędzić weekend na biwaku i zastanawiasz się, jakie namiot zapewni Ci wygodną przestrzeń i komfortowy sen w każdych warunkach? Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć namiot turystyczny i czym różni się on od namiotu plażowego!
Zamek Wleń, nazywany też zamkiem Lenno to ruiny cennej budowli, które wznoszą się na potężnej Górze Zamkowej (383 m n.p.m.), ponad Wleniem. Piastowski zamek uchodzi za najstarszy na Śląsku, a pewnie i w całej Polsce. Do dziś zachował gotycką basztę, udostępnioną dla turystów. Z wieży tej roztacza się wspaniały widok na miasto i Sudety Zachodnie ze Śnieżką.
Stacja Muzeum w Warszawie to ciekawe muzeum kolejowe, które siedzibę ma w budynku dawnego dworca Warszawa Główna. To obowiązkowy punkt na industrialnej mapie Mazowsza. Tu przeżyjesz podróż w czasie i dzięki ekspozycjom krok po kroku przymierzysz dzieje kolejnictwa w Polsce i na świecie. Zapraszamy na ulicę Towarową 3 w Warszawie, gdzie odkryjesz wiele ciekawostek i wejdziesz do zabytkowych pociągów. Pociągiem retro natomiast przejedziesz się w oddziale placówki, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to oddział Stacji Muzeum w Warszawie, które ma siedzibę w dawnym dworcu Warszawa Główna. Sochaczewska kolejka wąskotorowa to jedyna w okolicy kolejka, która przetrwała. Nie tylko nie została rozebrana i nadal kursuje na swej dawnej trasie, ale dodatkowo na swym terenie udostępnia ciekawy skansen z jedynym w Polsce tak bogatym taborem wąskotorowym. Mega ciekawostką jest przejażdżka retro pociągiem.
Zakopane, zwane zimową stolicą Polski, przyciąga turystów przez cały rok. Malownicze położenie u stóp Tatr i bogata oferta atrakcji czynią je idealnym miejscem na wypoczynek. Oto krótki przewodnik po najciekawszych miejscach w Zakopanem.
Planując wyjazd pod namiot, warto odpowiednio się przygotować, aby zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z kontaktu z naturą. Czy to Twój pierwszy biwak, czy już masz pewne doświadczenie, wybór sprzętu i akcesoriów ma kluczowe znaczenie. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące wyboru namiotu, ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz innych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy to pierwsza barokowa kaplica grobowa na Śląsku. Wspaniały i kunsztowny pomnik znamienitego rodu, wystawiony po śmierci, przedwcześnie zmarłego, ostatniego przedstawiciela Piastów, Jerzego Wilhelma. To wybitne dzieło sztuki dostępne jest dla turystów w ramach Muzeum Miedzi w Legnicy (bezpłatnie w każdą środę).
Legnica to piękne, średniowieczne miasto na Dolnym Śląsku. Nie jest duże, ale okazałe zabytki nagromadziły się tutaj gęsto i niezwykle urodziwie. Gdyby nie to, że wojska radzieckie po wojnie poturbowały stare miasto i wśród cennych budowli stanęła zabudowa XX wieku, to Legnica zwalałaby z nóg. W panoramie wyrastają wieże zamku i potężnych kościołów! Zauroczył nas ten widok, otulony promieniami chylącego się słońca. Sprawdź, co warto zwiedzić w Legnicy!
Gdzie wybrać się na nietrudny i bardzo przyjemny spływ? Polecamy malowniczą i czystą Liswartę, meandrującą przez północne fragmenty województwa śląskiego. To przepiękne tereny, zielone i spokojne. My spędziliśmy tu piękny weekend w kajakach. Przepłynęliśmy w sumie 33 km, kilka ostatnich już po Warcie, w województwie łódzkim. Zobacz szczegóły spływu Liswartą!
Wisła jest piękną miejscowością turystyczną u podnóża Beskidu Śląskiego. Pełna hoteli, restauracji i gości, którzy przyjeżdżają tutaj przez cały rok. Od wiosny do lata często, aby chodzić po szlakach górskich, a zimą w celu szusowania na nartach po licznych stokach górskich. W Wiśle nie można się nudzić. Nawet jeśli ktoś nie jest amatorem zdobywania szczytów ani narciarstwa też znajdzie w tym mieście coś ciekawego dla siebie. Sprawdźmy, na jakie atrakcje Wisły warto szczególnie zwrócić uwagę.
Jastrzębia Góra to popularna nadbałtycka miejscowość, leżąca w województwie pomorskim. Znajdziesz ją na wybrzeżu wschodnim, obok Władysławowa, które rozpoczyna Mierzeję ze słynnym Helem. Jastrzębia Góra od 2000 roku znana jest wszystkim Polakom, szczególnie uczniom, kiedy okrzyknięto ją najdalej na północ wysuniętym punktem Polski. Wcześniej uważano, że to Rozewie stanowi kraniec Polski.
Fokarium w Helu to najpopularniejsza atrakcja miasta. To część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest więc to placówka naukowa, a nie rozrywkowa, ale jest wyznaczonych kilka godzin pokazowego karmienia. Wtedy zobaczysz, jak foki bawią się i rozbawiają gapiów, wykonując polecenia wydawane przez opiekunów. W zamian dostają nagrodę w postaci rybek. Ma to zarazem na celu oględziny zwierzęcia pod kątem medycznym. Jeśli chcesz je dobrze zobaczyć, to ustaw się wcześniej przy barierce, najlepiej przy środkowym basenie. W fokarium żyje 5 fok pływających w 3 basenach. Zobacz informacje praktyczne!
Czy to najpiękniejszy fragment Polski? Na pewno niesamowity!
Hel to bardzo popularny i lubiany kurort turystyczny nad Bałtykiem. Leży na samej północy Polski, w województwie pomorskim, na malowniczej i zadziwiającej Mierzei Helskiej. Na samym jej krańcu. Dlatego Hel bywa nazywany początkiem Polski!
Usytuowanie Helu na cyplu Półwyspu Helskiego jest naprawdę wyjątkowe. Wody Bałtyku otaczają go z trzech stron, dając tym samym niesamowite wrażenie. Ponadto dogodne warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiły, że Hel szybko stał się znanym ośrodkiem wypoczynkowym, licznie przyciągającym letników.
Rezerwat Beka to jedno z ciekawszych miejsc przyrodniczych w Zatoce Puckiej. Powstał, by chronić słone łąki, czyli tak zwane słonawy. Specyficzne słone środowisko sprawia, że żyją tu wyjątkowe rośliny i zwierzęta. To azyl dla ptaków, ale też napotkaliśmy tutaj koniki polskie. To było bardzo miłe spotkanie. Polecamy Wam to zaciszne i urocze miejsce, gdzie przyroda gra pierwsze skrzypce!
Kliknij po więcej i sprawdź, gdzie znajdziesz ten piękny rezerwat!
Rewa to nadbałtycka wieś kaszubska, leżąca w województwie pomorskim, pomiędzy Puckiem i Rzucewem, a Gdynią. Ta ostatnia oddalona jest o 15 km. W Rewie najbardziej zachwyca tzw. "szperk" czyli Mierzeja Rewska czy Cypel Rewski. Przepiękny o zachodzie słońca, ale wtedy też najbardziej tłoczny. Warto tu zawitać o poranku.
Położenie Rewy na "końcu świata" sprawiało, że od wieków mieszkańcy trudnili się tutaj rybołówstwem przybrzeżnym, uprawianym do dziś. Liczną grupę mieszkańców od zawsze stanowili też marynarze, pływający dawniej statkami handlowymi zwanymi szkutami. Zobacz najlepsze atrakcje Rewy!
Pomiędzy słynnymi kurortami bałtyckimi, jak Władysławowo czy Gdynia, niedaleko Pucka, zagubiła się niewielka miejscowość Sławutowo. Nikt by o niej nie słyszał, gdyby nie wyjątkowa Osada Słowiańska. Miejsce niezwykłe, posadowione na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej. To zrekonstruowana osada średniowieczna z przełomu IX i X wieku, wspaniale przedstawiająca czasy przedchrześcijańskie jeszcze, kiedy Słowianie trwali tu w zgodzie z naturą i swoimi wierzeniami.
Niecodzienny jest klimat tego miejsca. Turyści są tu bardzo mile widziani, a sama osada jest niezwykle ciekawie zrekonstruowana i jeszcze ciekawiej przedstawiana. Odwiedziliśmy ją poznając atrakcje Zatoki Puckiej.
Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie to bardzo ciekawy teren archeologiczny, leżący na samym Cyplu Rzucewskim. Dokładnie tutaj istniała autentyczna osada łowców fok. Funkcjonowała w czasie V-II tys. lat p.n.e., a jej największy rozkwit miał miejsce 5 tysięcy lat temu. To epoka kamienia!
Zrekonstruowano tu kilka elementów tej pradawnej osady, np. chatę słupową, piec garncarski, półziemiankę, grób kurhanowy czy chatę szamana. Żeby zobaczyć wszystkie te obiekty, trzeba przejść kilkaset metrów szlakiem przez las. Niektóre są dostępne wokół chaty kaszubskiej, w której zorganizowano wystawę. Ponad nią powstała platforma widokowa, z której możesz podziwiać panoramę półwyspu.
Cypel Rewski, czyli mierzeja w Rewie, nazywana też przez miejscowych szperkiem, to niesamowicie efektowny kawałek Polski. Zaznasz tu widoków zapierających dech, szczególnie o zachodzie słońca. Tworzy go piaszczysta kosa, wcinająca się w wody Zatoki Puckiej na odległość 1 km. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałtykiem. Czy i Tobie podoba się taki krajobraz?
Jakże przyjemnie się tu spaceruje. Normalnie to miejsce jest całkiem spokojne, ale my byliśmy tu w ścisłym sezonie, w weekend i przed zachodem słońca. Było cudownie, ale ten moment miał jeden spory minus, duże ilości turystów! Ale za to widoki nas rozpieszczały. Jeśli możesz, to wybierz inny termin, a wtedy na pewno będzie spokojniej i przyjemniej i będziesz urzeczony zachodem słońca w tym miejscu!
Zainteresowanie lotami pasażerskimi w Polsce rośnie z roku na rok. Loty do różnych krajów odbywają się codziennie, a większość z nich ma zajęty komplet siedzeń. Bilety na najpopularniejsze trasy należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy chce się lecieć do wybranego miejsca w czasie wakacji, długich weekendów lub świąt. Jeśli chcesz lecieć z Polski za granicę, sprawdź, gdzie znajdują się najważniejsze porty lotnicze w kraju.
Zamek Rzucewo, a właściwie pałac w Rzucewie, to wyjątkowe miejsce w maleńkiej wiosce kaszubskiej, nad spokojnymi wodami Zatoki Puckiej. Tak zaciszne miejsce nad polskim morzem rzadko się zdarza. Oczarowało nas tym samym, bo zaznaliśmy tu wyjątkowo magicznego wypoczynku. To niedaleko Pucka, na północ od Gdyni.
Zamek Rzucewo zamkiem jest tylko z nazwy, ale obiekt jest naprawdę zacny. Obecna budowla powstała jako neogotycki pałac dla rodu von Below w połowie XIX wieku. Od XVI wieku stał tu jednak dwór słynnych w okolicy Wejherów. Z czasem dwór dostał się w ręce samego króla Jana III Sobieskiego, bowiem ofiarowała mu go jego własna siostra. Dziś obiekt mieści hotel i restaurację.
Mogielica o wysokości 1170 m n.p.m. to najwyższy szczyt pasma, nazywany Królową Beskidu Wyspowego. Należy tym samym do grona gór objętych Koroną Gór Polski. Wznosi się ponad ciekawą wioską Słopnice. Już z licznych polan podziwiać można tu wspaniałe, niezwykle szerokie panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, a nawet Tatry. Najpiękniejsza w tym względzie jest Polana Stumorgowa, położona tuż pod szczytem.
Sam szczyt dość szczelnie pokryty jest lasem, dlatego od 2022 roku czeka tu na turystów nowa wieża widokowa, dzięki czemu atrakcyjność tego miejsca znacznie wzrosła. Pomaga w tym szlak zielony, którym z Chyszówek dojdziesz dość szybko i łatwo. Cały marsz tam i z powrotem mieści się w 3 godzinach. Zobacz też nasze wejście połączone z jazdą na rowerze!
Limanowa i jej okolice to bardzo piękne i atrakcyjne tereny, leżące w województwie małopolskim. Sama miejscowość leży w kotlinie u podnóża Łysej Góry (785 m n.p.m.), w przepięknych górach nazywanych Beskidem Wyspowym. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, zaś od wschodu z rzeką Dunajec. Limanowa ma długie dzieje, prawa miejskie otrzymała w 1565 roku, a jeszcze wcześniej jej patronem został Św. Walenty. Cudowne położenie i mnóstwo atrakcji turystycznych zachęcają do wypoczynku w tej okolicy, w otoczeniu gór i niesamowicie efektownego krajobrazu. Zobacz najlepsze atrakcje powiatu limanowskiego.
Trasa Mogielica to idealny pomysł na aktywny dzień w górach, na łonie natury. Może to być fajny czas rodzinny, ale są też fragmenty dla bardziej wymagających miłośników dwóch kółek. Trasa biegnie wokół Mogielicy, najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. Trasa liczy 21 km i wiedzie na wysokości około 800 m n.p.m. Można z niej korzystać cały rok. Latem służy rowerzystom, amatorom pieszych wędrówek i nordick walking. W sezonie zimowym natomiast szlaki i drogi leśne zmieniają się w trasy narciarstwa biegowego, przygotowywane ratrakiem. Na miejscu można wypożyczyć rowery i narty.
Modyń 1029 m n.p.m. to jeden z wyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym. To kobieta, jakże więc miałaby nie oferować pięknych widoków? Jak powiedział jeszcze w XIX wieku Kazimierz Sosnowski, ojciec polskiej turystyki, z Modyni roztacza się "widok nadzwyczaj daleki i okazały na trzy fale gór". Pięknie to ujął, ta ostatnia fala to oczywiście Tatry, które nam się nie pokazały. Zobacz opis czarnego szlaku, którym wchodziliśmy na wieżę widokową na Modyni
Czechy Środkowe, leżące wokół stolicy kraju, Pragi, to przepiękny region pełen kontrastów. Łączy bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecza kulturowe dziedzictwo oraz niesłychanie malownicze krajobrazy. Znajdziesz tu urokliwe miasteczka, majestatyczne zamki, rozległe parki przyrodnicze i wspaniałe zabytki. Zapraszam Cię w podróż przez serce Republiki Czeskiej, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością w najpiękniejszy sposób. Zobacz nasz przewodnik Czechy Środkowe, czyli top 21 - najlepsze atrakcje Czech Środkowych!
Czy ten skansen nam się spodobał? Maleńki, na uboczu, prywatny, dostępny tylko z przewodnikiem. Mogłoby się wydawać, że niczym nas nie zaskoczy, a jednak ujął nas wielce i kupili mnie na różnych frontach. Klimatyczny, pełny kolorowego kwiecia, z zabawnym przewodnikiem, berneńczykiem u stóp, no i na koniec jeszcze to ciasto śliwkowe prosto z pieca... Czy mogło być piękniej?
Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej to rodzinna inicjatywa. Takie lubimy, cenimy i wspieramy! Serdeczni gospodarze stworzyli tu miejsce prześliczne, gdzie poczuliśmy się swojsko, jak w domu. Po drewnianej, zabytkowej zabudowie, oprowadzał nas syn, opowiadając ciekawe historie. Jeśli jeszcze tu nie byłeś, to w niedzielę 28 lipca 2024 skansen zaprasza na festyn Przędzenie w skansenie. Wpadnij, na pewno Ci się spodoba!
Szukasz ślicznego i romantycznego miejsca na randkę o zachodzie słońca? Polecamy Ci Przełęcz Słopnicką w Beskidzie Wyspowym. Nie ma tu komercji, nie ma nawet ludzi. A jeśli randka kojarzy Ci się z kawą czy kolacją, to musisz sobie ją tu przynieść. Miejsce na koc jest! Jest też przecudny widok na Beskidy i Tatry, który topi serce. Nas to miejsce urzekło spokojem i wyjątkową scenerią gór, z bujnymi lasami, kwitnącymi łąkami i łanami zbóż. To była niesamowita chwila wytchnienia po aktywnym dniu na rowerach, z naturą szepczącą nam do ucha swe najpiękniejsze historie.
Polskie góry to wyjątkowe miejsce, które kusi swoją dziką przyrodą i niesamowitymi widokami. Wypoczynek w górach to idealna propozycja dla każdego, kto pragnie oderwać się od miejskiego zgiełku i naładować baterie.
Znajdziemy tu wiele atrakcji, które zapewnią emocje i niezapomniane wspomnienia zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Polskie góry oferują również szeroki wybór komfortowych miejsc noclegowych, które stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy.
Wieczór panieński jest specjalnym wydarzeniem, dlatego warto dołożyć starań, aby na długo zagościł w pamięci. Dobrze jest zaplanować i wnikliwie przemyśleć organizację takiego spotkania. Aby ten wyjątkowy czas pozostawił same pozytywne wrażenia, organizatorka powinna zaprosić grupę bliskich jej osób i zorganizować imprezę w atrakcyjnym miejscu. Gdzie? Pomoże w tym lista najlepszych nadmorskich lokalizacji w Polsce na niezapomniany wieczór panieński!
Od zawsze Warmiacy i Mazurzy potrafili wykorzystać to, co dawały im okoliczne jeziora i lasy. Dlatego tutejsze dania opierają się w dużej mierze na świeżych rybach, ziołach czy owocach leśnych. Znamienna jest też lokalna gęsina i ręcznie robione sery. Najbardziej zaskoczą Cię pewnie w kuchni Mazur Zachodnich ślimaki! Te powracają po latach na tutejsze stoły, a wiemy, że dawniej gościły tu zarówno na biskupich, wytwornych stołach, jak i w biednych chłopskich chatach.
Lubisz skalne miasta? Marzysz o ucieczce z miasta i przygodzie w stylu Indiany Jonesa? Spakuj plecak i wyrusz do Parku Krajobrazowego Kokorinsko. To skalne miasto z pewnością spełni te pragnienia! Położone około 40 km na północ od Pragi i 80 km od granicy z Polską, zachwyca potężnymi skałami z piaskowca, tworząc niesamowity labirynt skalny, o którym w Polsce wciąż mało kto słyszał! Zobacz najlepsze atrakcje skalnego miasta Kokorinsko!
Sieć autostrad we Włoszech, znana jako „Autostrade”, to dobrze rozwinięty system łączący główne miasta i regiony w całym kraju. Oferuje wygodny i efektywny sposób podróżowania, jednak przed wyruszeniem w podróż należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami i przepisami. Zrozumienie systemu Autostrade jest systemem płatnym, co oznacza, że za korzystanie z niego należy uiścić opłatę. Wysokość opłaty drogowej obliczana jest na podstawie przebytej odległości. Po wjechaniu na autostradę otrzymasz bilet z automatu przy punkcie poboru opłat. Pamiętaj, aby zachować ten bilet w bezpiecznym miejscu, ponieważ będzie Ci potrzebny do uiszczenia opłaty drogowej przy wyjeździe.
Czy wiesz, że za naszą południową granicą znajduje się jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie? Park krajobrazowy Czeski Kras leżący 30 km od Pragi, to kraina pełna geologicznych cudów, która zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy przygód! Czy uwierzysz, że kraina ta początki bierze w ciepłym morzu 400 milionów lat temu? Czeski Kras okazał się bardzo bliski memu sercu, wszak to prawie jak nasza Jura!
Zamek Karlstejn jako najwspanialszą rezydencję letnią na świecie kazał wybudować w średniowieczu król Karol IV. To ten sam władca, dla którego powstał słynny most Karola w Pradze. Oba obiekty są słynne na całym świecie i budzą niemałe emocje, a rezydencja w Karlstejn urosła dziś do rangi najwspanialszego zamku w Czechach. Mieści się około 30 km na południowy zachód od Pragi i 8 km na wschód od miasta Beroun, na terenie Czech Środkowych.
Kutna Hora to przepiękne miasto w Czechach Środkowych, o bogatej historii, wspaniałych zabytkach i niezwykle uroczej architekturze. Leży około 70 km od Pragi i zachwyca cudownymi obrazkami i cennymi atrakcjami, które warto zobaczyć i zwiedzić. Jesteśmy oczarowani tym miastem, które wyrosło w średniowieczu na srebrze. Tym przyjemniej je poznawaliśmy i z większym zaciekawieniem, że to partnerskie miasto naszych Tarnowskich Gór. Oba miasta mają bardzo podobne początki i znalazły się na Liście UNESCO!
Bacówka na Rycerzowej jest klimatyczna i urocza sama w sobie, a do tego cudnie umiejscowiona. U podnóża Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Przycupnęła w sielskim, niemal dziewiczym krajobrazie, pozbawionym zabudowy. Wygląda przez to jakby wyciągnięta z bajki. Znajduje się na wysokości 1120 m n.p.m., 35 km na południowy zachód od Żywca i 115 km od Katowic. Oferuje miejsca noclegowe w pokojach 2-5-osobowych oraz wieloosobowych, a ponadto słynie z racuchów z jagodami!
City break to ostatnio wyjątkowo popularna forma krótkiego wyjazdu turystycznego. I trudno się temu dziwić, bo organizacja takiego wypadu jest mało czasochłonna i nie wiąże się z dużymi wydatkami. Na wyjazd typu city break nie trzeba też brać urlopu, co dla wielu osób jest szczególnie istotne. Nie wahaj się zatem i oderwij się od codziennej rutyny, wyjeżdżając na weekend do innego miasta, w którym czeka na Ciebie wiele atrakcji!
Podczas Festiwalu Smaku w Tarnowskich Górach i Piekarach Śląskich mieliśmy przyjemność odwiedzić Restaurację Dworek Donnersmarck w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Józefka. To było bardzo ciekawe przeżycie kulinarne, wyjątkowo smaczne i w pięknych okolicznościach klimatycznego dworku. Polecam zarówno samą Restaurację, jak i to wydarzenie cykliczne, odbywające się w różnych miastach. Dworek Donnersmarck to dawny, historyczny dworek myśliwski, należący niegdyś...
Wakacje nad morzem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną połączyć relaks z mnóstwem atrakcji. Mnogość miejsc noclegowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze wybrany ośrodek zapewni nie tylko relaks i komfort, ale także wiele atrakcji, które umilą czas spędzony na wakacjach. Czym kierować się wybierając resort nad morzem?
Cudny skansen, drewniana zabudowa, czyli sielsko i tak, jak lubię. Ale czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? W Muzeum Wsi Radomskiej, w klimatycznym muzeum na świeżym powietrzu, możesz spacerować wśród tradycyjnej zabudowy ziemi radomskiej i pięknej przyrody, bujnej i bogatej w szczególności latem, z łanami zbóż i bujnym kwieciem. Gorąco polecamy Ci to miejsce, bo jest ciekawe na wiele różnych sposobów!
Organizacja wycieczek szkolnych dla szkół średnich to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia zarówno edukacyjnych, jak i rozrywkowych aspektów wyjazdu. Oto kilka inspirujących propozycji na takie wycieczki.
Czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? Miasto już od początków średniowiecza było niezwykle ważnym punktem na mapie. Tu zaczęła się polska demokracja szlachecka i stąd pochodzą wybitni Polacy. Radom potrafi zaskoczyć! Nie daj sobie wmówić, że to wymarłe i nieatrakcyjne miasto. Nie ufaj memom i przekonaj się, że warto tu przyjechać!
Miasto leży w województwie mazowieckim, nad rzeką Mleczną i Radomką, w widłach Wisły i Pilicy. Jako osada istniało od VIII wieku, a w XIV stuleciu rękę do założenia nowego ośrodka przyłożył sam król Kazimierz Wielki.