Wigierski Park Narodowy. Atrakcje, które warto zobaczyć wokół jeziora Wigry
Wigierski Park Narodowy roztacza się kilka kilometrów na wschód od Suwałk. W jego granicach odnaleźć można ponad 40 naturalnych zbiorników wodnych, ale sercem Parku jest rozległe Jezioro Wigry. Niemal cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w dorzeczu rzeki Czarna Hańcza, która stanowi ceniony w Polsce szlak kajakowy.
WPN z siedzibą w Krzywem na Suwalszczyźnie, to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Jego powierzchnia liczy ponad 15.000 ha. Leży on na północno-wschodnim krańcu Polski, a powstał w 1989 roku.
Szlaki i trasy rowerowe w WPN
Wigierski PN jest obszarem udostępnionym dla różnych form turystyki. Wytyczono tu kilka szlaków i ścieżek edukacyjnych pieszych oraz rowerowych, a także wyznaczono zbiorniki i rzeki do uprawiania turystyki wodnej, pomijając sprzęt wodny z silnikiem. Do dyspozycji masz tutaj 160 km tras pieszych i 116 km tras rowerowych. Dodatkowo przy siedzibie Parku powstała ścieżka o długości 1,5 km dla osób ze specjalnymi potrzebami. Prowadzi ona do jeziora Suchar II. Na wodniaków czeka możliwość spływów kajakowych.
Pętla zielonym szlakiem wokół Jeziora Wigry
Jednym z lepszych sposobów na poznanie tego Parku jest pokonanie zielonych znaków, prowadzących wokół największego zbiornika. Liczy on około 46 km i pozwala poznać uroki przyrodnicze tego miejsca. My pokonaliśmy tę trasę rowerami elektrycznymi, wypożyczonymi w Burdeniszkach. Warto przeznaczyć cały dzień na taką eskapadę.
Atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego
Najważniejszą atrakcją WPN są liczne, czyste akweny o różnym kształcie, powierzchni i głębokości. Ale wśród tych oczek wodnych usiane są tu i ówdzie również inne ciekawostki. Zobacz najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć w Parku.
Jezioro Wigry
To największy i zarazem najciekawszy zbiornik okolicy, z wyspami i malowniczymi zatoczkami. Zajmuje głęboką rynnę polodowcową. Co ciekawe, akwen ma kształt litery S. Stąd jego nazwa, bo pochodzi z jaćwińskiego słowa "wingris", co znaczy "kręty", "wijący się".
Klasztor w Wigrach
Założenie opactwa w tym miejscu wiąże się z królem Janem Kazimierzem. Chciał on uprosić Boga, by odwrócił serię klęsk Rzeczpospolitej i ufundował tutaj kamedułom świątynię oraz eremy, czyli miejsce odosobnienia dla zakonników. Ci w zamian mieli się modlić codziennie za ojczyznę. Kasata klasztoru miała miejsce w czasach zaborów, dziś dawne zabudowania są udostępnione do zwiedzania.
Adres: Wigry 11
Muzeum Wigier w Starym Folwarku
Wystawa w muzeum prezentuje walory przyrodnicze i kulturowe tego obszaru. Jest ciekawa i multimedialna, pozwala poznać podwodne życie. Siedzibą placówki jest budynek dawnej Stacji Hydrobiologicznej.
Adres: Stary Folwark 50
Wigierska Kolejka Wąskotorowa
Kolejka Wąskotorowa to ciekawy sposób na poznanie tego regionu. Ciuchcia ma 4 przystanki, na których można wyjść i rozejrzeć się po okolicy: Binduga, Bartny Dół, Powały i Krusznik. Przejażdżka nią to wielka frajda nie tylko dla dzieci.
Wieża widokowa w Kruszniku
W Kruszniku stanęła drewniana wieża widokowa, z której można spojrzeć na największy zbiornik okolicy z góry. Niestety i tutaj nie obejmiesz wzrokiem całego akwenu, a jedynie jego południową część. Wieża pozwala podziwiać również charakterystyczne dla tego miejsca suchary.
Instalacja z krzyżem w Czerwonym Krzyżu
Ten przejmujący krzyż to memoriał po wydarzeniach z II wojny światowej. Wówczas cała tutejsza wioska została spacyfikowana przez Niemców, za pomoc partyzantom. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, wykorzystano wyposażenie zniszczonych domów: autentyczne kamienie żarnowe, sierpy czy kosy. Tak wielki dramat wydarzył się w tak ślicznym miejscu.
Inne atrakcje turystyczne WPN
- Kładki w Cimochowiźnie
- Kładki nad Czarną Hańczą
- Suchary to niewielkie, śródleśne jeziorka dystroficzne
- Platforma widokowa pod klasztorem, która jest zarazem przystanią do rejsów papieskich
- Punkt widokowy w Wigrach, wystarczy przespacerować się kilkaset metrów za przystanią i campingiem U Haliny
Mapa atrakcji
Zamieszczam też mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które wymieniłam w tekście.
Przyroda Wigierskiego Parku Narodowego
W 2002 Wigierski PN wpisano na listę Ramsar. Ma ona na celu promowanie ochrony i zrównoważonego działania na terenach podmokłych.
Rośliny
Ciekawa i rzadka jest flora Parku. Liczne niebieskie oczka otaczają lasy Puszczy Augustowskiej. Cenne są też łąki. Na uwagę zasługuje fakt, że występuje tu ponad 1000 gatunków roślin i aż 20 gatunków storczyków! W zachwyt wprawiają falujące na wietrze turzyce. Szczególnie wtedy, gdy ptaki skrywają się wśród ich pióropuszy.
Zwierzęta
Wśród fauny Parku wyróżnić można w sposób szczególny bobry, licznie zasiedlające Park. Tak popularne i znamienne, że zwierzę to stało się symbolem Parku i znalazło się w jego logo. Unikalne są też na tych terenach jelenie, rysie i wilki oraz kilka par orłów bielików. A w czystych zbiornikach żyją sieje i sielawy i około 30 gatunków innych ryb. A wiesz, że spotkać tu możesz ponad 200 gatunków ptaków?
Wigierski Park Narodowy - Centrum Informacji Turystycznej
Krzywe 82, Suwałki
tel. 87/ 563-25-77, 510 992 672
www.wigry.org.pl
Nasza filmowa relacja
Zapraszamy do naszej filmowej relacji z wyprawy dookoła rowerami. Jest ładnie i z humoerem - polecamy!
Spacerownik po parkach narodowych
W zaplanowaniu wizyty w WPN z pewnością pomoże „Spacerownik”, który możesz pobrać tutaj. Znajdziesz tu wiele ciekawych pomysłów na wycieczki. Spacerownik traktuje też o kilku innych parkach w Polsce, jak Słowiński PN, Biebrzański PN czy Świętokrzyski PN.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną, która wspiera Wigierski PN. W 2022 roku Fundacja PGE wsparła powstanie wystawy stałej zatytułowanej "Geologia i krajobraz Wigierskiego Parku Narodowego" w Muzeum Wigier.
WPN w naszych mediach społecznościowych
Zobacz nasz Post o WPN na Facebooku, który bardzo spodobał się naszym Fanom. Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile na FB i IG !
Noclegi w Wigierskim Parku Narodowym
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!