Wieża widokowa w Krynicy Zdroju
Wieża widokowa w Krynicy Zdroju ze ścieżką w koronach drzew to pierwsza taka atrakcja w Polsce! Powstała w 2019 roku i jest unikatowa. To wspaniały obiekt, jakiego brakowało w Polsce, od kilku już bowiem lat podobne wieże widokowe powstawały u naszych południowych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji i to tam ruszali polscy turyści chcący zakosztować adrenaliny i cudnych widokowych wrażeń na wieżach widokowych. Teraz jest to możliwe również w Polsce, ponieważ w Krynicy stanęła pierwsza taka wieża widokowa w Polsce! Ta unikalna konstrukcja drewniana znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, na wysokości około 890 m n.p.m., na stoku Drabiakówki, wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Od samego początku wieża widokowa w Krynicy przyciąga wielu turystów z całej Polski.
Wieża widokowa dostępna dla wózków
Wieża w Krynicy ma wysokość 49,5 m, ścieżka natomiast wije się w górę ponad drzewami na długości 1030 metrów. Atrakcja jest całoroczna i dostępna praktycznie dla każdego! Cała konstrukcja, zarówno wieża widokowa, jak i ścieżka, nie ma ani jednego schodka, toteż jest dostępna nawet dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób niepełnosprawnych. Pod wieżę natomiast mogą oni podjechać nowoczesnym wyciągiem kanapowym - 6-osobową kolejką krzesełkową, którą można przewieźć również wózki - dziecięce i dla osób niepełnosprawnych. Kolejka wyposażona jest w w osłony przeciwwiatrowe.
Wieża w Krynicy dobra dla osób z lękiem wysokości
Często słyszę i czytam wypowiedzi innych w stylu "ta wieża widokowa w Krynicy to nie dla mnie, bo jest taka wysoka, a ja mam lęk wysokości, w życiu na nią nie wejdę". Uspokoję przynajmniej te osoby, które nie mają bardzo silnego lęku wysokości! Fakt, że ścieżka i sama wieża nie mają schodków to wielki plus nie tylko dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami, ale właśnie dla osób z lękiem wysokości. Wejście w ten sposób jest bezpieczne, bardzo wygodne i dużo łatwiejsze, ponieważ nie ma tutaj żadnych wolnych i przezroczystych przestrzeni i nie widać przepaści pod nogami. Ponadto jako, że nie ma schodów, to idąc szeroką i łagodnie pnącą się w górę ścieżką nie trzeba patrzeć pod nogi. Gwarantuję więc, że osoby z lekkim lub średnim lękiem wysokości czują się tutaj całkiem dobrze, sprawdziłam na sobie 🙂 Jest dużo lepiej niż nawet na sporo niższych wieżach, ale ze schodami, często wąskimi i stromymi.
Najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce
Wieża widokowa w Krynicy to zarazem najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce (do 2021 roku) i pierwszy taki projekt w naszym kraju, który od samego początku stał się mega atrakcją. W przeciwieństwie do projektów zagranicznych, wieża w Krynicy jest w całości wykonana z drewna, z robinii akacjowej, dzięki czemu jest niezwykle estetyczna, a przy tym bezpieczna i solidna. Ścieżkę podpiera 18 wież wsporczych i 87 słupów. Wzbogacona jest także o konstrukcję metalową, niezależną od tej drewnianej. Zarówno wieża widokowa w Krynicy, jak i spacer ścieżką pozwalają podziwiać niesamowite widoki na okoliczne szczyty, w tym na Jaworzynę Krynicką - najpopularniejszy szczyt Beskidu Sądeckiego. Spacer ścieżką na wieżę dostarcza wielu wrażeń, w tym estetycznych, bo widoki są piękne i są siłą napędową dla pokonania trasy, która mija bardzo szybko i wcale się nie dłuży.
Wieża w Krynicy - ciekawostki
Spacerując ścieżką w koronach drzew przy wieży widokowej w Krynicy poznasz okoliczną przyrodę i historię regionu, dzięki bardzo ciekawym, autorskim instalacjom edukacyjnym:
Hotel dla psów pod wieżą
Ciekawostką jest też hotel dla piesków czyli klatki stojące przy wejściu na wieżę, gdzie można zostawić na czas spaceru swojego czworonożnego przyjaciela 🙂 To świetne rozwiązanie, które warto wprowadzić w wielu innych miejscach, bowiem jako właścicielka psa sama wiem, że bywa to problem, kiedy atrakcja nie jest dostępna dla zwierząt i jest to bariera dla zabrania ze sobą czworonożnego towarzysza w podróży.
Rowerki dla dzieci na wieży
Dla dzieci przygotowano natomiast specjalne wózki przypominające małe rowerki, dzięki którym można spokojnie wybrać się na wieżę z małymi dziećmi i nie będą one narzekać na ból nóżek 🙂 Rowerki można pchać, co przydaje się w przypadku mniejszych dzieci, a ponadto mają wbudowane torby, gdzie można przechować niezbędne rzeczy dla dziecka w czasie spaceru na wieżę.
Zjeżdżalnia z wieży
Dodatkową frajdą na wieży w Krynicy jest fakt, że z góry wieży można zjechać specjalną zjeżdżalnią - rurą, o długości 60 m! To wersja dla odważnych, ale i wielka radocha 🙂
Budowa Roku 2020
W 2020 roku unikatowa wieża widokowa w Krynicy Zdroju została doceniona w prestiżowym konkursie architektonicznym "Budowa Roku", którego organizatorami są Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Krynicka perełka architektoniczna zdobyła główną nagrodę w kategorii "Budowa Roku"!
Jak dostać się na wieżę w Krynicy?
- Na wieżę widokową można dojść pieszo przygotowaną ścieżką spacerową wiodącą spod wyciągu, to łatwa i niedaleka trasa, tylko pierwszy fragment jest bardziej stromy
- Kto nie lubi lub nie może chodzić po górach, może wybrać nowoczesny wyciąg krzesełkowy, to 6-osobowa kanapa, która przewozi nie tylko ludzi, ale również wózki dziecięce, rowery oraz wózki dla osób niepełnosprawnych
- Jest jeszcze możliwość podejścia pieszo stokiem pod wyciągiem, ale to dość niewygodna opcja, mało komfortowa, bo stok jest dość stromy a nie prowadzi tędy żaden szlak. Jest to natomiast szybsza alternatywa dla pieszej ścieżki.
Czy warto wybrać się na wieżę widokową w Krynicy?
Jeśli pytasz czy warto, to ja odpowiadam, że tak, warto odwiedzić wieżę w Krynicy. To prawda, że atrakcja nie jest tania, ale to może być fajna rodzinna wyprawa na cały dzień, z pięknymi widokami na góry, w bliskim otoczeniu przyrody. Nie tylko Ty, ale i dzieci wyciszą się tutaj i odpoczną od technologii i miasta. Niejednokrotnie w restauracjach czy parkach rozrywki zostawiamy porównywalną kwotę, a to jednak wspaniała podróż w góry, zupełnie inna aktywność niż miejskie atrakcje, z cudownymi widokami i ciekawostkami na trasie. Zdecydowanie uważam, że warto zaplanować wycieczkę na wieżę widokową w Krynicy Zdroju!
Gdzie spać w Krynicy?
Jeśli planujesz całodniową wyprawę na wieżę widokową w Krynicy, a ponadto chcesz zobaczyć jeszcze inne atrakcje Krynicy, wszak tych nie brakuje i polecam Ci poznać ten piękny, górski kurort, to mogę polecić Ci nocleg przy samej wieży, a raczej przy dolnej stacji wyciągu. To Pensjonat Słotwiny Arena (ul. Słotwińska 51A) z pokojami gościnnymi i restauracją, gdzie można zjeść też pyszną pizzę oraz smaczne śniadanko. My tak zrobiliśmy, a z okien pokoju mogliśmy podziwiać wieżę widokową 🙂 Pensjonat jest przyjazny dla dzieci i oczywiście narciarzy. Dla gości Pensjonatu parking jest bezpłatny. Szczegółowe informacje o Pensjonacie Słotwiny Arena znajdziesz tutaj. Inne noclegi w Krynicy zamówić możesz poniżej.
- Pierwsza taka konstrukcja w Polsce
- Wieża oferuje piękne widoki
- Dostępność przez cały rok
- Dostępność dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych
- Ciekawe instalacje sprawiające, że dzieci się nie nudzą na trasie
- Dostępne rowerki/wózki dla dzieci
- Hotel dla piesków
- Bezpłatny parking
- Dość wysoka cena
Wieża Sky Walk w Świeradowie Zdroju
Już teraz wiadomo, że wieża widokowa w Krynicy nie pozostanie długo jedyną i najwyższą tego typu atrakcją w Polsce, bo już buduje się wieża Sky Walk ze ścieżką w chmurach w Świeradowie Zdroju na Dolnym Śląsku, mająca 60 metrów wysokości, bardzo podobna do tej dostępnej u naszych południowych sąsiadów, w Dolni Moravie w Czechach.
Informacje praktyczne
Wieża widokowa i ścieżka: codziennie 9.00-18.00
Bilety: normalny 49 zł, ulgowy 42 zł
Z wyciągiem w obie strony: 69 zł i 55 zł
Zjeżdżalnia - 1 zjazd 9 zł
Rodzinny 2 dzieci + 2 dorosłych z kolejką: 199 zł
Dzieci do 3 lat: bezpłatnie
Parking: od 2021 roku bezpłatny przy dolnej stacji wyciągu
Wieża widokowa w Krynicy
Ścieżka w koronach drzew
ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój
tel. 512-409-801
www.wiezawidokowa.pl
Noclegi w Krynicy Zdrój
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jaworzyna Krynicka, odległość: 2.6 km
- Fontanna Setka w Krynicy, odległość: 2.7 km
- Kolej na Górę Parkową w Krynicy, odległość: 2.8 km
- Mofeta w Muszynie, odległość: 5 km
- Bacówka nad Wierchomlą, odległość: 5.6 km
- Rynek w Starym Sączu, odległość: 25.6 km
- Leśne Molo w Starym Sączu, odległość: 26.1 km
- Rynek w Nowym Sączu, odległość: 27.4 km
- Wąwóz Homole w Pieninach, odległość: 27.5 km
- Drewniany kościół w Sękowej, odległość: 29.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!