Wieża w Siedlęcinie. Największa średniowieczna wieża mieszkalna w Polsce

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-13
Wieża w Siedlęcinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Wieża książęca w Siedlęcinie to niesamowity obiekt. Dawniej była znana jako wieża rycerska, dziś określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej. Ale ma klimat! Koniecznie odwiedź to miejsce, bo skrywa niespodzianki, jak np. średniowieczne freski!

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

Zwiedzanie wieży w Siedlęcinie

Wieża dostępna jest dla turystów po wykupieniu biletu. Bardzo polecamy ją zwiedzić, bo jest niesamowita. Mimo wielu przeróbek, wieża w Siedlęcinie zachowała pierwotny wygląd. Ostały się kondygnacje, gotycki portal wejściowy, okna z fragmentami kamiennych zdobień oraz wykusze latrynowe. 

Niesamowite są tu stropy. Liczą ponad 700 lat i są najstarsze w Polsce! Robią ogromne wrażenie. Na samej górze natomiast można podziwiać wyjątkową konstrukcję drewnianej więźby dachowej.

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

 

Freski z legendą o sir Lancelocie

Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji, czyli drugim piętrze. Tutaj w Wielkiej Sali zachwycają średniowieczne freski, opowiadające legendę sir Lancelota - najsłynniejszego rycerza Okrągłego Stołu. To podobno jedyne zachowane na miejscu freski o tej tematyce na świecie. Malowidło prawi o tragicznej miłości Lancelota do królowej Ginewry. To cykl malowideł w technice al secco. Pochodzą z lat 1320-40. Są unikalne z wielu powodów, ale również z uwagi na fakt, że przedstawiają świecką treść. 

W niszy jednego z okien znajdują się malowane tarcze herbowe rodziny von Redern i von Zedlitz z około 1369 roku, a na ścianie obok dwie sylwetki rycerzy konnych. Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Uwielbiamy miejsca, gdzie aż tak dosadnie czuć atmosferę minionych wieków.

Wieża w Siedlęcinie, freski
Wieża w Siedlęcinie, freski
Wieża Siedlęcin, freski
Wieża Siedlęcin, freski
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

 

Imprezy przy wieży

Przy wieży widoczna jest stara fosa wodna i ślady po murze, jaki otaczał niegdyś mały dziedziniec. Do budowli przyklejona jest dwukondygnacyjna oficyna mieszkalna, w której dziś mieści się kasa oraz sklepik z pamiątkami. Za parkingiem zobaczysz zabudowania folwarczne. 

Na terenie obiektu organizowane są różne imprezy i warsztaty, a także gry terenowe i questy. Niesamowitym przeżyciem są tu koncerty muzyki dawnej. W soboty natomiast odbywa się unikalny Targ Pod Wieżą (10.00-13.00), który nie tylko oferuje ciekawe produkty regionalne, ale stanowi fajną okazję do spotkań z przyjaciółmi.

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

Lokalizacja wieży i parking w Siedlęcinie

Wieża znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej, niedaleko Jeleniej Góry, pośrodku wsi Siedlęcin. W dolinie Bobru, niedaleko słynnego mostu na Bobrze, który miał wysadzić w powietrze Tom Cruise. To jeden z bardziej unikatowych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów oraz Szlaku Zamków Piastowskich. Na miejscu czeka bezpłatny parking.

Zabudowania folwarczne
Zabudowania folwarczne

Historia wieży

Budowę gotyckiej wieży w Siedlęcinie rozpoczęto na początku XIV wieku. Na zlecenie księcia jaworskiego, Henryka I. Miało to miejsce w latach 1313-15. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje. Dwie dolne stanowiły pomieszczenia gospodarcze, zaś trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Jest zbudowana z kamienia, na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 x 14,5 m. Po Henryku właścicielem wieży był jego bratanek - książę Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa Agnieszka sprzedała ją dworzaninowi Jenchinowi von Redern.

Późniejsza przebudowa wieży miała miejsce w 1575 roku, po pożarze górnych pięter. Wtedy nadbudowano kondygnację z krenelażem i przykryto czterospadowym dachem. Dalsza rozbudowa wieży nastąpiła pod koniec XVIII wieku. Wówczas dobudowano do niej oficynę. W tym czasie właścicielem był ród von Schaffgotsch. W latach 1881-84 przeprowadzono konserwację wieży oraz dachu. Kolejny remont miał miejsce w latach 1880-90. W rękach Schaffgotschów obiekt pozostawał do 1945 roku.

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

Kraina Wygasłych Wulkanów

Wieża Siedlęcin to jeden z elementów i atrakcji Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Otrzymał on status Światowego Geoparku UNESCO i obejmuje części Dolnego Śląska pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Na terenie tym występują skały pochodzenia wulkanicznego. Współcześnie nie ma w Polsce aktywnych wulkanów. Ostatnie erupcje wulkaniczne na ziemiach polskich zdarzyły się kilka milionów lat temu, ale geologiczne ślady wulkanizmu są tu bardzo bogate. Przekonaj się sam!

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie

Nasz film

Zapraszamy też na nasz film z Krainy Wygasłych Wulkanów. Wieża oczywiście w nim też się znalazła.

Informacje praktyczne

Wieża Książęca
ul. Długa 21, Siedlęcin
Wieża czynna jest codziennie od kwietnia do listopada
Aktualne godziny i cennik biletów: https://wiezasiedlecin.pl/

Noclegi w Jeleniej Górze

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
Wieża w Siedlęcinie
(4.6 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie