Wieża Piastowska w Opolu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-12
Wieża Piastowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Wieża Piastowska to niekwestionowany symbol Opola - najstarsza strażnica w mieście, już od 700 lat górująca ponad Wyspą Pasieką. Wieża Piastowska to zarazem jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej nie tylko na Opolszczyźnie, ale w całej Polsce. Wybudowano ją w XIII wieku, obok bramy wjazdowej na romański zamek piastowski, który niestety nie dotrwał do naszych czasów. Zamek zbudował książę Kazimierz na miejscu wcześniejszego grodu i była to wówczas jedna z najstarszych murowanych twierdz na Śląsku. Budowla przechodziła burzliwe dzieje i nie zachowała się, ale Wieża Piastowska stoi tu nadal i jest cenną pamiątką minionej przeszłości. Na wieży powstał punkt widokowy z cudną panoramą Opola - m.in. z katedrą, ratuszem oraz opolską Wenecją.

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

Wieża ma 42 metry wysokości, powstała jeszcze w średniowieczu i stanowiła centralny punkt gotyckiego zamku Piastów. Gdybyśmy cofnęli się o 100 lat wstecz, zobaczylibyśmy go jeszcze, bo stał w całkiem dobrym stanie przy wieży, ale Niemcy w 1928 roku, kiedy Opole było jeszcze niemieckim miastem, postanowili go wyburzyć jako przestarzałą budowlę i w jego miejscu wystawili nowoczesny jak na owe czasy budynek będący dziś siedzibą Urzędu Wojewódzkiego. Na szczęście mieszkańcy przystąpili do protestów i zachowano wtedy chociaż wieżę zamkową. Okazało się, że i tak ucierpiała, bo po wyburzeniu zamku i naruszeniu fundamentów, wieża niebezpiecznie pochyliła się. Do jej podtrzymania użyto cegieł z rozebranego zamku. Wieża dawniej służyła jako ostateczny punkt obrony, ale i więzienie. Jak chciałeś z niego wyjść, musiał się znaleźć ktoś, kto zapłacił za ciebie solą. Worek soli ważyć miał tyle, co więzień. Dziś to krzywa wieża, ale pięknie zrewitalizowana i udostępniona dla turystów. Żeby dostać się na jej szczyt, pokonać musisz ponad 160 schodów, a po drodze zobaczysz dawną broń, "gadającego" księcia Bolka i usłyszysz jego opowieść o napadzie na wieżę

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

Staw Zamkowy

Staw Zamkowy, znany także jako Staw Barlickiego, to miejsce o bogatej historii i niezwykłym uroku. Jego początki sięgają czasów likwidacji fosy przy dawnym zamku Piastowskim, kiedy to teren ten przekształcono w malowniczy staw.

W okresie międzywojennym Staw Zamkowy nabrał nowego znaczenia, stając się profesjonalnym lodowiskiem miejskim. Wyposażone w sztuczne oświetlenie, urządzenia do nawadniania oraz szatnie, przyciągało miłośników jazdy figurowej na lodzie. To tutaj, w 1934 roku, odbyły się prestiżowe mistrzostwa Niemiec w tej dyscyplinie, a zwyciężczynią została Maxie Herber, która później zdobyła medal olimpijski.

Dziś Staw Zamkowy to nie tylko miejsce sportowych zmagań, ale także atrakcyjny punkt wypoczynku i rekreacji. W latach 70. XX wieku został przekształcony w fontannę, która stanowi ozdobę opolskiego parku. Po kolejnych modernizacjach i renowacjach, staw zyskał jeszcze większy urok, dzięki dodatkowi grających fontann, nowych balustrad i ławek.

Przy brzegach Stawu Zamkowego stoi również historyczny Domek Lodowy, który obecnie pełni funkcję kawiarni o nazwie Piramida. To miejsce, gdzie można delektować się kawą lub innymi napojami, ciesząc się pięknem otaczającej przyrody i spokojem tego malowniczego zakątka Opola. Staw Zamkowy to nie tylko fragment historii miasta, ale także integralna część jego dzisiejszego krajobrazu, przyciągająca mieszkańców i turystów swoim niepowtarzalnym urokiem.

Staw zamkowy w Opolu
Staw zamkowy w Opolu

Domek lodowy

Domek Lodowy to malowniczy budynek, który stanowi integralną część historii Stawu Zamkowego w Opolu. Wybudowany w 1909 roku w stylu łużyckim, Domek Lodowy służył jako siedziba Towarzystwa Łyżwiarskiego, które powstało rok wcześniej. Inicjatorem budowy był opolski fotograf Max Glauer, który zainspirował mieszkańców do współfinansowania tego projektu.

Początkowo Domek Lodowy pełnił funkcję zarówno siedziby towarzystwa, jak i kawiarni, oferując mieszkańcom Opola oraz turystom przyjemne miejsce do spotkań nad Stawem Zamkowym. Obok budynku znajdowała się także przystań dla łódek, co dodatkowo urozmaicało możliwości rekreacji.

Lata 30. XX wieku przyniosły ważne zmiany. Na Stawie Zamkowym powstało profesjonalne lodowisko, które stało się miejscem ważnych wydarzeń sportowych. W 1934 roku na lodowisku odbyły się mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie, co podkreślało prestiż tego miejsca. Mistrzostwa wygrała Maxie Herber, która dwa lata później zdobyła medal olimpijski.

Po II wojnie światowej Domek Lodowy przeszedł w ręce PTTK i służył jako schronisko młodzieżowe. W późniejszych latach funkcjonowała tu kawiarnia "Piastowska", a obecnie miejsce to znane jest jako kawiarnia Piramida. Mimo upływu lat Domek Lodowy zachował swój urok i nadal przyciąga mieszkańców oraz turystów, oferując im przyjemne miejsce do spędzania czasu nad Stawem Zamkowym.

Muzeum Piosenki Polskiej

Tuż przy Wieży Piastowskiej w Opolu znajduje się słynny amfiteatr opolski i Muzeum Piosenki Polskiej oraz ładny staw zamkowy z multimedialną fontanną. To tutaj co roku odbywa się Festiwal Piosenki Polskiej, pokazywany od lat w polskiej telewizji, stąd panorama Wieży jest znana chyba każdemu Polakowi.

Opole z wieży
Opole z wieży

Informacje praktyczne

pn-pt 09.00–17.00, sb-nd 11.00–16.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny (min. 4 osoby) każda osoba po 5 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 50% opłaty od biletu regularnego
Obiekt niedostępny dla wózków

Wieża Piastowska
ul. Piastowska 14, Opole
tel. 77/ 441-50-20
https://mosir.opole.pl/obiekty/wieza-piastowska/

Noclegi w Opolszczyźnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Opole z wieży
Opole z wieży
Opole
(4.4 głosów: 55)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie