Szczyrk. Atrakcje, szlaki i widokowe szczyty!
Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. W dolinie potoku Żylica i jego dopływów. To idealne miejsce do uprawiania pieszej turystyki górskiej i rowerowych eskapad. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.) czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.). Przez wszystkie prowadzą malownicze szlaki turystyczne.
Już jadąc samochodem do Szczyrku, zakosztujesz górskiej adrenaliny i zobaczysz piękne widoki. Za sprawą Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa w kierunku Wisły. Ponadto Szczyrk to zimowa mekka narciarzy. To tutaj ulokowało się sporo ośrodków i wyciągów. Górą narciarzy jest przede wszystkim Skrzyczne, najwyższy szczyt pasma z Korony Gór Polski!
Szczyrk wraz z Wisłą, Brenną, Ustroniem i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę, promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.
Szczyrk atrakcje
Szczyrk to górski kurort atrakcyjny latem, ale przede wszystkim zimą. Biały puch i dobra infrastruktura narciarska od lat przyciąga tutaj turystów i miłośników białego szaleństwa. W ostatnich latach Szczyrk znacznie chętniej jest też odwiedzany w ciepłych porach roku. Poznaj najlepsze atrakcje Szczyrku! Jeśli interesuje Cię dokładniejszy opis konkretnej atrakcji, kliknij niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji.
Skrzyczne w Szczyrku
Skrzyczne to najpopularniejszy szczyt górujący ponad tą miejscowością. To najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, o wysokości 1257 m n.p.m. Dlatego należy do Korony Gór Polski i jest łakomym kąskiem dla turystów i górołazów. Najszybszy szlak pieszy na Skrzyczne to szlak niebieski z centrum Szczyrku, najłatwiej jednak na szczyt dostać się kolejką Skrzyczne, kursującą przez cały rok. Obok dolnej stacji kolei znajdują się płatne parkingi.
Kolej linowa Skrzyczne w Szczyrku
Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne w Szczyrku działa przez cały rok, składa się z 2 odcinków, pierwszy z centrum Szczyrku na Jaworzynę oraz drugi z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego. Na całej długości jest to nowoczesna kanapa 4-osobowa, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Kanapy są wyposażone w osłony przeciwwiatrowe, chętnie wykorzystywane zimą przez narciarzy
Adres: Kolej linowa Skrzyczne COS Szczyrk, ul. Myśliwska 45, Szczyrk
Klimczok
Klimczok to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, który można atakować z różnych okolicznych miejscowości, np. z Bystrej czy ze szczytu Szyndzielnia, na którą możesz wjechać koleją z Bielska-Białej (to najłatwiejszy sposób na zdobycie Klimczoka). Ja proponuję niebieski lub zielony szlak ze Szczyrku. Na niebieski najlepiej wejść pod Sanktuarium na Górce, skąd masz spacer około godzinny na szczyt. Nieco dłużej pójdziesz zielonym szlakiem ze Szczyrku Biła, ale jest on łagodniejszy i nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Oba są bardzo widokowe.
Malinowska Skała w Szczyrku
Malinowska Skała to bardzo widokowy szczyt, do którego najkrócej dojdziesz szlakiem czerwonym z Przełęczy Salmopolskiej. Na nią natomiast możesz wjechać samochodem, nawet zimą. Na Przełęczy czeka parking (latem płatny). Trasa stąd na szczyt zabiera około 1,5 godziny. Dalej można zielonym szlakiem podążać na Skrzyczne. To kolejne 1,5 godziny wędrówki, za to z cudnymi górskimi widokami. Można tu również dojść np. z Baraniej Góry.
Malinowska Skała jest bardzo popularna wśród turystów. Nie tylko z racji cudnej, rozległej panoramy, również na Tatry, ale także ze względu na charakterystyczną skałę na szczycie. Wielka wychodnia stała się nie tylko symbolem samej Malinowskiej, ale całego Beskidu Śląskiego. Po drodze, na stoku Malinowa, odnajdziesz Jaskinię Malinowską, udostępnioną do zwiedzania. Uważaj, bo ma pionowe zejście, opatrzone metalowymi drabinkami umocowanymi w skale.
Ścieżka nad Żylicą w Szczyrku
Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie wizytówka pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum. I dalej pod Skocznią "Skalite" oraz obok Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną. Stanowiący on obecnie reprezentacyjne centrum Szczyrku.
Adres: Deptak nad Żylicą, ul. Spacerowa, Szczyrk
Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku
Kościółek Św. Jakuba stoi przy ulicy Kolorowej, ale widać go już z głównej ulicy Beskidzkiej. Wznosi się na wzgórzu wśród drzew. To najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku. Jest to drewniana świątynia z 1800 roku, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Adres: Sanktuarium Św. Jakuba, ul. Kolorowa, Szczyrk
Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego w Szczyrku
Przy ulicy Sosnowej znajduje się ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km. Latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu można tu rozgrywać zawody.
Schroniska turystyczne w Szczyrku
W samym Szczyrku i w jego okolicy istnieje kilka ciekawych schronisk. Odpoczniesz w nich, posilisz się i przenocujesz podczas górskich wycieczek. Wśród nich warto polecić Schronisko Skrzyczne, Schronisko Klimczok czy Chatę Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka.
Sanktuarium na Górce w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku znajduje się w północnej części Szczyrku, na wysokości 670 m n.p.m., przy niebieskim szlaku na Klimczok. Miejsce to potocznie nazywa się Górką, stąd inna nazwa świątyni to Sanktuarium na Górce. Historia kultu Maryjnego w Szczyrku na Górce rozpoczęła się w lipcu 1894 roku, kiedy 12-letnia dziewczynka, Julianna Pezda, po raz pierwszy ujrzała tu Matkę Bożą. Przez kilka miesięcy ukazywała się jej kobieca postać, również w towarzystwie kilku innych dziewczynek i namawiała je do modlitwy.
Adres: Sanktuarium Maryjne, pl. Królowej Pokoju, Szczyrk
Narciarstwo w Szczyrku
Szczyrk to bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. Zgromadzona tu jest największa w Polsce ilość wyciągów, w tym wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, około 60 km tras łatwych i trudnych, część sztucznie naśnieżanych i oświetlonych oraz skocznie narciarskie. A do tego cała infrastruktura niezbędna do rozkoszowania się białym szaleństwem: szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia itp.
- Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku
Perełka rekreacyjno-sportowa i ośrodek narciarski, przy COS działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Poza kolejką na Skrzyczne - jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce, są tu orczykowe wyciągi narciarskie i skocznie narciarskie. Poprowadzono 14 km tras narciarskich. Ponadto działają: kryta pływalnia, hala widowiskowo-sportowa, stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej oraz skocznie narciarskie Skalite.
- Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort to dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, ul. Narciarska 16 - Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składa się z 2 stacji - Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) oraz Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Ośrodek skupia 13 wyciągów orczykowych i 13 tras narciarskich o długości 25 km. Trasy nr 5 i 11 posiadają homologację FIS. Trasy są ratrakowane, naśnieżane, 2 są oświetlone. Dla fanów snowboardu przygotowano Snow Park Juliany i Las Park. Działają tu stacje GOPR, szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, jest narciarskie przedszkole.
Przełęcz Salmopolska w Szczyrku
Ta Przełęcz to znane i lubiane miejsce w Szczyrku. Już wjazd tutaj serpentynową trasą asfaltową dostarcza wrażeń. Na górze czeka ośrodek narciarski z atrakcjami dla dzieci, Zajazd Biały Krzyż z góralską gospodą, ładne widoki i szlaki turystyczne. Można stąd np. wyjść na Malinowską Skałę i dalej na Skrzyczne. Dojazd asfaltem na Przełęcz to dobry sposób, żeby znaleźć się w otoczeniu gór nawet wtedy, gdy nie możesz pozwolić sobie na dłuższą wędrówkę czy to z powodów zdrowotnych, czy np. dlatego, że masz malutkie dziecko.
Na szlaku czerwonym prowadzącym za Zajazdem można szybko i dość łatwo dojść do pierwszego punktu widokowego z ładną panoramą górską. Na Przełęczy czeka parking, w sezonie letnim płatny.
Adres: Przełęcz Salmopolska, ul. Wiślańska, Szczyrk
Gospoda Polska w Szczyrku
Przy ulicy Myśliwskiej w Szczyrku stoi niezwykle klimatyczna gospoda z tradycyjnym wystrojem góralskim, daniami regionalnymi i dźwiękami góralskiej muzyki. Znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Szczyrk, około 500 m od wyciągu na Skrzyczne. To tutaj odbite są dłonie sławnych Polaków, np. Brodki.
Adres: Gospoda Polska, ul. Myśliwska 46, Szczyrk
Noclegi w Szczyrku
Szczyrk oferuje bogatą ofertę noclegów, zaraz po wjeździe do miejscowości zobaczysz przy drodze napisy "wolne pokoje" czy "pokoje gościnne". Są też w Szczyrku ośrodki wypoczynkowe i hotele, od 3-gwiazdkowych po bardziej luksusowe. My wybraliśmy Hotel Elbrus, który dumnie góruje w samym centrum Szczyrku, naprzeciw skoczni Skalite. Widok z pokoju na Skrzyczne jest wspaniały, ponadto hotel oferuje kameralny basen z jacuzzi, strefę saun i Spa. Zimą narciarze mogą liczyć w hotelu na pomieszczenie na sprzęt. Jedzenie w hotelu jest lekkie, smaczne i zdrowe, a pokoje są czyste i komfortowe, z czajnikiem oraz zestawem herbat i kawy.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Żywiec, odległość: 12.8 km
- Bielsko-Biała, odległość: 11.7 km
- Wisła, odległość: 14 km
- Istebna, odległość: 19.3 km
- Wadowice, odległość: 38.1 km
- Brenna, odległość: 8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!