Szczawno-Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-04-25
Szczawno Zdrój
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Szczawno-Zdrój to śliczna miejscowość uzdrowiskowa położona na Dolnym Śląsku, u podnóża góry Chełmiec (869 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. Malowniczo ulokowała się w dolinie potoku Szczawnik, 6 km od Wałbrzycha i 17 km od Świdnicy

Pierwszą wzmiankę o wsi książęcej odnajdujemy w "Księdze Henrykowskiej" (dokument Henryka I Brodatego) z 1221 roku. Prawa miejskie Szczawno-Zdrój uzyskało w 1945 roku i nazywało się wówczas Solice Zdrój. Dziś to azyl piękna, zieleni i ciszy. Koniecznie odwiedź to miasto będąc w okolicy!

Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

Atrakcje w Szczawnie-Zdrój

Zabudowa uzdrowiskowa Szczawna zachwyca, ale to zdecydowanie nie jedyny powód, by tutaj przyjechać. Ciekawe parki, enklawa etno w Dworzysku, czy otaczające Szczawno szczyty górskie to wystarczająca zachęta, by spędzić tu kilka dni! My spacerowaliśmy tutaj zachwyceni i chętnie pokażemy Ci, co najbardziej warto zwiedzić. Zobacz najlepsze atrakcje Szczawna Zdroju!

1. Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego bardzo ujmuje. Piękny i klimatyczny, a mimo to spokojny i pozbawiony tłumów. Spacer deptakiem wśród ślicznej zabudowy z Pijalnią Wód, Halą spacerową, Teatrem i innymi budynkami dostarcza bardzo przyjemnych wrażeń. Dodatkowo zabudowa Parku wkomponowana jest wspaniale w zieleń i to nie byle jaką. Unikalna kolekcja drzew i krzewów pochodzi tu z całego świata, z ciekawymi gatunkami egzotycznymi z Ameryki Północnej, Azji, z Bałkanów czy Włoch. Takiej kolekcji nie znajdziesz nawet w niektórych ogrodach botanicznych.

 
Park Zdrojowy im. H. Wieniawskiego, ul. Tadeusza Kościuszki, ul. Zdrojowa, ul. Zacisze, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

2. Pijalnia Wód Mineralnych i Hala spacerowa w Szczawnie-Zdroju

Serce Parku Zdrojowego stanowi śliczny budynek Pijalni z drewnianą Halą spacerową. Ta budowla tak zachwyca, że trudno od niej oczy odwrócić. Charakterystyczna, okazała i zdobna. Nie tylko wypijesz tu leczniczą wodę, ale zjesz lody czy napijesz się kawy. Czas umilają leżaki.

 
Pijalnia Wód Mineralnych, ul. Zdrojowa, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Pijalnia Wody
Szczawno Zdrój Pijalnia Wody

3.  Wieża Anny w Szczawnie-Zdroju

Przy końcu Parku znajduje się Wieża Anny. To budowla zabytkowa, wieża zegarowa powstała w latach 1817-18. Jej pomysłodawcą był August Zemplin - założyciel tutejszego uzdrowiska, a nazwa pochodzi od imienia hrabiny Anny von Hochberg księżniczki von Anhalt-Koethen-Pless. Wieża góruje ponad Parkiem, gdyż stanęła na występie skalnym. W miejscu, gdzie najpewniej biło dawne źródło lecznicze w Szczawnie. Już z tarasu dolnego wieży roztacza się ładny widok, niestety wieża była zamknięta i na górny taras się nie dostaliśmy. O ile cały deptak dostępny jest dla wózków, to wieża Anny już nie.

 
Wieża Anny, ul. Zdrojowa, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Wieża Anny
Szczawno Zdrój Wieża Anny
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

4. Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

Dok Zdrojowy to ogromny gmach, robiący wielkie wrażenie. Szczególnie ładnie prezentuje się z drona, na tle otaczających gór. Przed Domem Zdrojowym bije spora fontanna i stoją ławeczki pozwalające odpocząć i złapać oddech. 

Dom Zdrojowy w Szczawnie Zdroju projektował ten sam architekt, który budował Hotel Grand w Sopocie. Oba budynki są bardzo podobne. Zresztą tak też się wcześniej dom zdrojowy nazywał - Hotel Grand. Jego budowę zlecił Jan Henryk XV Hochberg - właściciel zamku Książ.

 
Dom Zdrojowy, ul. Kolejowa 14, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Dom Zdrojowy
Szczawno Zdrój Dom Zdrojowy

5. Park Szwedzki w Szczawnie-Zdroju

Park Szwedzki to zielony azyl Szczawna, ze ścieżkami spacerowymi, ławkami i malowniczym stawem z kaczkami i fontanną. Mieści się tuż za niezwykle okazałym Domem Zdrojowym. Wystarczy przejść ulicę. Park dostępny jest dla wózków.

 
Park Szwedzki, ul. Kolejowa, ul. Nizinna, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Park Szwedzki
Szczawno Zdrój Park Szwedzki

6. Wieża na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Od niedawna w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju można wspiąć się na ciekawą, bezpłatną wieżę widokową. Ma około 30 metrów wysokości i 2 tarasy widokowe. Z dolnego niewiele widać, ale górny na wysokości ponad 26 metrów oferuje bardzo ładne widoki na szeroką okolicę. Wieża jest fajna, niemal dla każdego, bo nie ma ani jednego schodka na niej, drewniana pochylnia prowadzi na sam szczyt, bez prześwitów i na tyle szeroka, by każdy czuł się tutaj bezpiecznie. Kształtem przypomina bardzo wieżę z Borowej. Mimo tego, że powstała niedawno, już skradła serca turystów, którzy chętnie tu przybywają.

A jak dojść do wieży? Najlepiej zatrzymać się na bezpłatnym parkingu przy Słonecznej Polanie z placem zabaw, przy ulicy Narciarskiej. Stąd leśną ubitą ścieżką trzeba przejść odcinkiem o długości około 1 km, lekko pod górę. Przy dobrej pogodzie ścieżka jest dostępna dla wózków, przynajmniej tych na dużych kołach. Mapkę masz pod zdjęciami.

 
Wieża, ul. Narciarska, Szczawno-Zdrój
Szczawno Zdrój wieża na Wzgórzu Gedymina
Szczawno Zdrój wieża na Wzgórzu Gedymina
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

7. Dworzysko w Szczawnie Zdroju

Piękne miejsce odkryliśmy w Szczawnie 🙂 Przy ulicy Spacerowej, u stóp góry Chełmiec, znajduje się Dworzysko - fantastyczna oaza w odrestaurowanym, XIX-wiecznym folwarku. Uwagę przykuwa tu cudny i pokaźny Dworek Idy z okalającym tarasem. To ikona Dworzyska. Mieści pyszną kawiarnię Szwajcarka, w której skosztujesz słodkości przygotowywanych na miejscu. A to dopiero początek, bo obok szachulcowy budynek kryje pyszną Restaurację Babinicz.

Miejsce jest niesamowite, można spacerować, pojeździć konno, zobaczyć alpaki, wypożyczyć rowery. No i przede wszystkim zostać na dłużej, w jednym z trzech budynków do wyboru. Miejsce jest naprawdę wyjątkowe 🙂

 
Dworzysko, ul. Spacerowa 22, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Dworzysko
Szczawno Zdrój Dworzysko
Dworzysko chata grillowa
Dworzysko chata grillowa

8. Wieża na Trójgarbie

Jak nie myśleć o górach, gdy są tak blisko. Szczawno otacza kilka ciekawych szczytów, a my wybraliśmy Trójgarb w Górach Wałbrzyskich. To charakterystyczny szczyt o trzech wierzchołkach. Zdobywać go najlepiej z Lubomina, gdzie przy ulicy Głównej czeka parking. Stąd można wybrać szlak zielony lub żółty. My zielonym weszliśmy na sam szczyt. Szlak jest bardzo ładny, wiedzie przez las, co prawda miejscami jest wąski i w dół spada dość stromo stok. Na szczyt jest stąd około 2 km, a marsz trwa około godziny. Mapkę znajdziesz poniżej.

Na najwyższym wierzchołku Trójgarbu, o wysokości 778 m n.p.m. stanęła w 2018 roku stalowa wieża widokowa, wysoka na ponad 27 metrów. Schody prowadzą do pięciu platform widokowych, które potrafią wzbudzić adrenalinę. Tym bardziej, że panorama obejmuje 360 stopni, platformy są powysuwane, a do tego dość mocno wieje. Za to widoki i wrażenia są fantastyczne, przy dobrej widoczności widać stąd nawet Karkonosze. Poniżej wieży dostępna jest wiata piknikowa z pieczątką dla chętnych. Wracaliśmy z Trójgarbu szlakiem zielonym tylko do Lubomińskiego Siodła, potem żółtym szlakiem, który jest dla małych dzieci dużo bardziej bezpieczny. Szlak ten też wyprowadził nas niemal na sam parking.

 
Trójgarb, ul. Główna, Lubomin, stąd szlak zielony lub żółty
Trójgarb
Trójgarb
Szlak zielony na Trójgarb
Szlak zielony na Trójgarb

9. Kościół Wniebowzięcia NMP w Szczawnie Zdroju

Kościół Wniebowzięcia NMP pochodzi z I połowy XX wieku

 
Kościół, ul. Kolejowa, Szczawno Zdrój

10. Wille i Pensjonaty w Szczawnie Zdroju

Warto pospacerować po mieście i podziwiać piękne, zabytkowe domy i wille. Niektóre kryją mieszkania, inne pensjonaty. Wiele tutaj urokliwych budynków z ciekawą bryłą i detalami architektonicznymi.

 
Wille, ul. Zdrojowa i inne, Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Park Zdrojowy
Szczawno Zdrój Park Zdrojowy
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

Mapa z atrakcjami i spacer po Szczawnie-Zdroju

Poniżej wrzucamy mapę z zaznaczonymi atrakcjami tej uzdrowiskowej miejscowości.

A tutaj znajdziecie propozycję 30-minutowego spaceru po centrum Szczawna. Samochód można zostawić przy Domu Zdrojowym na bezpłatnym odcinku ulicy Ratuszowej (duży plac parkingowy jest już w płatnej strefie parkingowej). Stąd można skierować się do pięknego Parku Szwedzkiego. Stąd przechodząc koło Domu Zdrojowego, można dojść do pięknej Pijalni Zdrojowej. Spacerując po deptaku (można nawet z lodami w ręku😉 ) dojdziemy do białej Wieży Anny. Jeżeli masz ochotę, można dłużej pospacerować po tutejszym Parku Zdrojowym. Wracając koło pomnika Wieniawskiego, z łatwością dojdziemy do zaparkowanego samochodu. 

Gdzie jeść w Szczawnie Zdroju?

Przepyszne miejsce znajdziecie w Dworzysku na ulicy Spacerowej. To Restauracja Babinicz wyróżniona w prestiżowym Żółtym Przewodniku Gault&Millau. Obok mieści się Kawiarnia Szwajcarka, gdzie serwowane są desery robione na miejscu. Miejsce jest nie tylko smaczne, ale i piękne. W Parku Zdrojowym natomiast zaprasza Restauracja Bohema i Herbaciarnia Teatralna. W Hali spacerowej czekają pyszne lody gałkowe od Grycanek.

Szczawno Zdrój Dworzysko Restauracja Babinicz
Szczawno Zdrój Dworzysko Restauracja Babinicz
Dworzysko - Kawiarnia Szwajcarka
Dworzysko - Kawiarnia Szwajcarka

Noclegi w Szczawnie Zdroju

Wymarzonym miejscem na nocleg w Szczawnie Zdroju jest Dworzysko przy ulicy Spacerowej. Można tu przenocować w jednym z trzech budynków do wyboru. W tym najbardziej okazałym, w Dworku Idy najpiękniejszy pokój na szczycie utrzymany jest w stylu studia filmowego. Znajdziesz tu kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Ale i inne pokoje są piękne, nazywane od okolicznych szczytów górskich. Każdy inny, niektóre ozdobione obrazami właścicielki. W mieście jest też wiele innych miejsc, gdzie możesz przenocować - wille, pensjonaty, sanatoria.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Dworzysko
Dworzysko

Nasz film o Szczawnie Zdroju

Zapraszam na nasz film o Szczawnie Zdroju. Zdobędziemy wieże widokowe na Górze Gedymina i Trójgarbie oraz pospacerujemy po tym ślicznym uzdrowisku. Wpadniemy też do Dworzyska.

Historia Uzdrowiska

Szczawno Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, jego rozwój nastąpił głównie po roku 1816, kiedy wybudowano tu pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon na koncerty, hotele oraz zajazdy. Sława uzdrowiska ściągała do Szczawna wielu sławnych ludzi. Gościli tu m.in. Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski, król August Saski, Winston Churchill, a nawet Car Mikołaj I.

Do największych walorów Szczawna należą oczywiście wody lecznicze: "Mieszko", "Dąbrówka", "Młynarz" i "Marta". Ponadto piękne położenie, cudny krajobraz, czyste powietrze, zabytki architektury, ciekawe parki - Zdrojowy i Szwedzki oraz swoista atmosfera panująca w tym mieście sprawiają, że miejsce to jest niezwykle atrakcyjne dla turystów, którzy chętnie tu przybywają, nie tylko na leczenie.

Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Słoneczna Polana
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Trójgarb
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój
Szczawno Zdrój Dworzysko
Dworzysko
Trójgarb
Trójgarb
Trójgarb
Wieża na Górze Gedymina
Szczawno Zdrój
(4.4 głosów: 79)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie