Suwalski Park Krajobrazowy. Co warto zobaczyć na północy Suwalszczyzny?
Suwalski Park Krajobrazowy rozciąga się na północ od Suwałk. niewymownie piękna kraina wzgórz, pagórów, dolin i głębokich rynien, zwykle wypełnionych wodą. Te oczka wodne w otoczeniu soczystej zieleni, tworzą bardzo sielski i romantyczny pejzaż. Jako, że lasów jest tutaj mało, a głównie pola i łąki, z usianymi wielkimi głazami, to bardzo ładnie widać tę niezwykle ciekawą, polodowcową rzeźbę, z ozami, kemami i morenami. Mówi się, że to najbardziej górzysty rejon na polskim niżu! Różnice poziomów sięgają tu 100 metrów.
Suwalski Park Krajobrazowy utworzony został w 1976 roku. Tym samym to jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Położony jest na Pojezierzu Suwalskim, na obszarze 4 gmin: Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak.
Unikatowa rzeźba Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Najcenniejszym walorem Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest rzeźba lodowcowa. Krajobraz tutejszy jest przepiękny, wysoczyzny morenowe poprzecinane są malowniczymi dolinami rzek, czystymi jeziora i potokami. Lasy niemal nietknięte ręką ludzką, toteż zachwyca obfitość i dzikość przyrody. To wspaniała okolica, do której warto wracać, by podziwiać długie cienie zachodzącego słońca ciągnące się po polodowcowych kemach i ozach, czyli pagórach i wydłużonych ciągach wzgórz.
Atrakcje w Suwalskim Parku Krajobrazowym
Chciałoby się tutaj spędzić znacznie więcej czasu, ale już po kilku godzinach jesteś zachwycony, a po całym dniu oddasz serce tej krainie. Tak było z nami i choć aura nas nie rozpieszczała, to i tak Suwalski PK nas urzekł. I już wiemy, że wrócimy tu na pewno! Po naszej wizycie możemy pokazać Wam najpiękniejsze atrakcje okolicy.
Góra Cisowa
Góra Cisowa o wysokości 256 m n.p.m. to tzw. Suwalska Fudżijama. Pewnie tę górę znasz, tylko o tym nie wiesz. Pojawiła się bowiem w filmie "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, który urodził się w Suwałkach.
Góra Zamkowa
Góra Zamkowa o wysokości 228 m n.p.m. otoczona jest jeziorami i oferuje śliczne widoki. W czasach średniowiecza istniało tu grodzisko Jaćwingów, plemienia bałtyckiego. Na górę prowadzi ścieżka mówiąca o ich tradycjach i życiu
Molenna w Wodziłkach
Katolicy mają swoje kościoły, prawosławni cerkwie, a staroobrzędowcy mają molenny. Staroobrzędowcy to odłam prawosławnych chrześcijan pochodzący jeszcze z carskiej Rosji. Gdy tam po reformie byli prześladowani, uciekli na Suwalszczyznę, gdzie w Wodziłkach żyją do dziś i modlą się w tej molennie. Ciekawostką jest, że molenny to jedyne świątynie, w których widziałam firanki w oknach.
Wieża widokowa w miejscowości Turtul
Przysiółek Turtul to zaciszne i bardzo malownicze miejsce. Z wieży zobaczysz meandry i cudne rozlewiska rzeki Czarna Hańcza
Jezioro Hańcza
Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce i na Niżu Środkowo-Europejskim. Liczy ponad 108 m głębokości i wypełnia rynnę polodowcową. Gdy dotarliśmy do jeziora Hańcza, rozpadało się na dobre, dlatego nie możemy pokazać jego prawdziwego piękna, ale wierzymy, że przy pięknej pogodzie to miejsce zachwyca! Wody Hańczy są niezwykle czyste, spośród stwierdzonych tu 24 gatunków ryb warto wymienić bardzo rzadki gatunek, jakim jest głowacz pręgopłetwy. Inne ciekawe okazy to koza, sieja i sielawa. Jezioro stanowi rezerwat wodno-krajobrazowy.
Punkt widokowy w Smolnikach
Chcieliśmy jeszcze dotrzeć do miejscowości Smolniki, by wejść na punkt widokowy, który pozwala podziwiać śliczny krajobraz i miejsca, gdzie kręcone były sceny do "Pana Tadeusza". Niestety ulewa na to nie pozwoliła, a więc mamy po co wrócić!
Mapa Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami tego pięknego regionu. Są na niej również zaznaczone parkingi - darmowe. Mamy nadzieję, że się przyda podczas planowania podróży.
Suwalski Park Krajobrazowy - Nowy Cud Polski
Suwalski Park Krajobrazowy to miejsce wyjątkowe, prócz najgłębszego w Polsce jeziora można tu zobaczyć unikatową w skali Europy rzeźbę terenu czy wspiąć się na "suwalską Fudżijamę" czyli Górę Cisową. Legenda głosi, że została ona sztucznie usypana z ziemi wydobytej przy tworzeniu jeziora Kopanego, znajdującego się u jej podnóża. O niezwykłości tego miejsca świadczy fakt, iż Suwalski Park Krajobrazowy zajął II miejsce w plebiscycie organizowanym przez National Geographic na "7 Nowych Cudów Polski 2014".
Co ciekawe, na terenie Parku znajduje się wieś staroobrzędowców - Wodziłki. To unikalne miejsce, gdzie kultywowane są najstarsze prawosławne zwyczaje. Oprócz zabytkowej architektury z molenną czyli ich swiątynią na czele, skorzystać tu można z tzw. "czarnej bani". To tradycyjna, rosyjska łaźnia parowa.
Suwalski Park Krajobrazowy w naszych mediach społecznościowych
Zobacz nasz Post o SPK na Facebooku, który bardzo spodobał się naszym Fanom. Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile, na FB i IG !
Nasz film
Podczas pobytu w Suwałkach nie omieszkaliśmy podjechać do tego pięknego parku krajobrazowego. Zapraszamy więc na nasz film o mieście i pięknej przyrodzie.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Noclegi w Suwałkach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Trójstyk Wisztyniec, odległość: 15.6 km
- Mosty w Stańczykach, odległość: 16.5 km
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!