Staw Ajska w Świętochłowicach
W sercu Górnego Śląska, na terenach pogórniczych, naszym oczom ukazuje się bardzo malowniczy widoczek. To Staw Ajska w Dolinie Lipinki, położonej w północno zachodniej części Świętochłowic. Miejsce mocno zdegradowane przez człowieka, z hałdami pogórniczymi i pohutniczymi, po dawnej Hucie Cynku Guidotto w Chropaczowie. Mimo to wspaniale się prezentuje i stanowi ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców, a i nas z nieco bardziej odległej okolicy przyciągnęło swym urokiem.
Dolinka Lipinki idealna na spacery
W Dolinie Lipinki zobaczymy kilka stawów i ciekawe rozlewiska potoku, ale największym "oczkiem wodnym" jest tutaj właśnie Staw Ajska, pięknie położony u stóp czerwono-brunatnych hałd i wśród bujnej roślinności, typowej dla wodnych siedlisk. Prócz spacerowiczów nad Ajską spotkasz wędkarzy, ale też amatorów pikników i grilowania. Ludzi jednak nie było zbyt dużo, a teren jest dość rozległy. Warto obejść sobie staw dookoła, umożliwia to wydeptana ścieżka, która pozwala poobcować z naturą, już w nieco bardziej dzikim terenie, z powalonymi drzewami i poukrywanymi ptakami w zaroślach. Bardzo urokliwy zakątek.
Polecam też wejść na hałdę, z której podziwiać można piękny i dość rozległy widok, a same hałdy też przedstawiają się ciekawie. Słychać na nich szalejące motory, quady, a nawet większe pojazdy terenowe. Niegdyś był tutaj tor motokrosowy i odbywały się tu mistrzostwa Śląska Off-road.
Ptaki nad stawem Ajska
Staw Ajska, jak i cała Dolina Lipinki to doskonałe miejsce do żerowania i gniazdowania ptaków wodnych, zobaczysz tu kaczkę krzyżówkę (nam udało się nawet podziwiać kaczą mamę z trójeczką uroczych małych kaczuszek), łyskę, kokoszkę wodną, mewy czy trzciniaka.
Schrony bojowe
W pobliżu stawu odnaleźć można też schrony bojowe punktów oporu Łagiewniki i Godula, z okresu tuż sprzed II wojny światowej. Są one częścią Obszaru Warownego Śląsk powstałego w latach 1933-1939 dla obrony zakładów przemysłowych Górnego Śląska przed Niemcami.
Filmowa Ajska
Podobno nad stawem Ajska w Świętochłowicach kręcone były nawet filmy, m.in. "Perła w koronie" czy "Franek". Ten drugi powstał na potrzeby wystawy w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jeśli mieszkasz w okolicy i nie wiesz co zrobić z wolnym popołudniem, gorąco polecam Staw Ajska na przyjemny spacerek.
Informacje dla rodziców
Staw Ajska, choć leży niemal w centrum aglomeracji, to stanowi miejsce dość dzikie, bez infrastruktury, nie dasz rady zwiedzić brzegów stawu i okolicy z wózkiem, lepiej wziąć nosidło, nie kupisz też lodów, brakuje ławek, także własny kocyk i prowiant na piknik mile widziane 🙂 Parkingu nie ma jako takiego, można samochód zostawić przy ulicy Kościelnej i pieszo podejść około 200 metrów nad staw wprost przed siebie.
- Malowniczość okolicy
- Obecność ptactwa wodnego
- Możliwość spacerku dookoła stawu i po hałdach
- Hałas i zagrożenia ze strony szalejących motorów
Staw Ajska leży na granicy Świętochłowic i Bytomia, a tylko kawałek dalej, w Bytomiu właśnie, warto odwiedzić podobne stawy w Dolinie Bytomki. To ładnie zrewitalizowany obszar pogórniczy, tworzący miły plener spacerów.
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: brak, można bezpłatnie zaparkować na pobliskich ulicach, np. ul. Kościelnej
Miejsce niedostępne dla wózków
Staw Ajska
ul. Kościelna, ul Lotnicza, Świętochłowice
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 7.4 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 8.6 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 8.7 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 12.8 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 13.3 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 14.2 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 14.5 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 15 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 16.8 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 21 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!