Stara Chałupa w Milówce
Kilkaset metrów od Rynku w Milówce stoi cenny obiekt ludowej architektury drewnianej - Stara Chałupa, jak powszechnie jest on nazywany. Jest to najstarszy zabytek w tej części Żywiecczyzny. W izbie wyryta jest data budowy chałupy - rok 1739.
Muzeum
Do 1992 roku ten zabytkowy dom stanowił oddział Muzeum w Żywcu, a obecnie jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, który utworzył w nim miejscowe Muzeum - Skansen. Do sieni chałupy wchodzi się przez ozdobne kołkowane i szalowane drzwi. Część gospodarczą sieni symbolizuje gliniane klepisko i rolnicze narzędzia wiszące na ścianach. Z sieni wchodzi się na strych, do komory oraz do półokrągło sklepionej piwnicy no i do części mieszkalnej.
Do izby prowadzą drzwi na ozdobnie kutych zawiasach. Po lewej stronie widoczny jest okopcony otwór pieca chlebowego. To miejsce należało do gospodyni, świadczą o tym liczne naczynia i narzędzia. Miejsce za stołem stanowiło najbardziej honorowe miejsce w całej izbie. Ważnym elementem wyposażenia wnętrza izby były malowane skrzynie. Służyły do przechowywania cenniejszej odzieży, pościeli, pieniędzy, biżuterii itp. Z izby wychodziło się do następnego pomieszczenia zwanego alkierzem. Dawniej był pomieszczeniem gospodarczym, dziś organizuje się tu małe wystawy czasowe.
Wokół chałupy z każdym rokiem przybywa drewnianych kolosów - rzeźb ciosanych z pni drzew, które wspaniale komponują się z chałupą i klimatem tego miejsca. Chałupa w Milówce leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Informacje praktyczne
- poniedziałek: Zamknięte
- wtorek: 09:00–14:00
- środa: 09:00–14:00
- czwartek: 09:00–14:00
- piątek: 09:00–14:00
- sobota: 09:00–14:00
- niedziela: Zamknięte
Muzeum Stara Chałupa
ul. Piastowska 1, Milówka
tel. 33/ 863-73-99
http://gok.milowka.pl/muzeum-stara-chalupa/
Noclegi w Milówce
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 7.8 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 11.9 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 12.5 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 13 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 14.3 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 14.9 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 16.2 km
- Kotarz w Beskidzie Śląskim, odległość: 16.7 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 18.3 km
- Worek Raczański, odległość: 18.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!