Śnieżne Kotły w Karkonoszach

Anna Piernikarczyk
Śnieżne Kotły
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Śnieżne Kotły to dwa pięknie wykształcone kotły polodowcowe z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi, wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy, pomiędzy Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.), a Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.). Rozdziela je wąska skalna grzęda.

Śnieżne Kotły przedstawiają wspaniały, niesamowity widok przypominający krajobraz alpejski. Nazwa Śnieżnych Kotłów powstała od zwałów śnieżnych utrzymujących się tu aż do sierpnia, a w kilku miejscach nawet przez cały rok spotkać można płaty śniegu.

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły należą do najbardziej dzikich, a przy tym niebezpiecznych zakątków Karkonoszy. Przechodząc tędy, należy uważać na krawędzie przepaści, gdzie zalegają zdradliwe hałdy śnieżne. Obowiązuje tu zakaz opuszczania szlaków. Ze względu na ofiary śmiertelne znacznie ograniczono na tym obszarze wspinaczkę.

Wielki Śnieżny

Wschodni Kocioł - Wielki Śnieżny, podcina zbocza Wielkiego Szyszaka, jest bardzo głęboki, wyrzeźbiony potężnymi żlebami. Dno Wielkiego Śnieżnego mieści się na wysokości 1200 m n.p.m.

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

Mały Kocioł

Zachodni Kocioł - Mały, jest płytszy, a jego zachodnia ściana ma dwie żyły bazaltowe. Prócz stromych, ogromnych ścian granitowych zobaczymy tu niewielkie górskie jeziorka.

Dojście do Śnieżnych Kotłów

- szlak czerwony, Główny Szlak Sudecki

Śnieżne Kotły i Stacja Przekaźnikowa
Śnieżne Stawiki
Wielki Kocioł

- szlak żółty, z Hali Pod Łabskim Szczytem

- szlak zielony, tzw. Ścieżka nad reglami - prowadzi w głąb Śnieżnych Kotłów od Hali Pod Łabskim Szczytem - szlak trudny i niebezpieczny, a zimą zamknięty!
 

śnieżne Kotły
śnieżne Kotły

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kotły
(4.9 głosów: 102)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie