Sanktuarium w Licheniu

Anna Piernikarczyk
Sanktuarium w Licheniu Starym
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Inicjatorem wybudowania obecnego Sanktuarium w Licheniu - największej świątyni w Polsce i jednej z największych na świecie był ks. Eugeniusz Makulski. Bazylika stanowi Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Sanktuarium MB Licheńskiej zbudowane jest na planie krzyża i składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Z kolei liczby okien i otworów drzwiowych odpowiadają liczbom dni i tygodni w roku kalendarzowym. Całość natomiast pięknie wkomponowana jest w otaczający krajobraz i symbolizuje złoty, falujący łan zboża.

Bazylika kryje wiele kaplic poświęconych Świętym i błogosławionym, a w ołtarzu głównym widnieje Cudowny Obraz MB Licheńskiej. Po lewej stronie ołtarza głównego znajduje się Ołtarz Golgoty z marmurową rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego na krzyżu z czarnego dębu. Nazwa ołtarza nawiązuje do kamienia pochodzącego z Golgoty, umieszczonego w ołtarzu.

Sanktuarium w Licheniu
Sanktuarium w Licheniu

Dumą licheńskiego sanktuarium są wspaniałe organy, ukończone dopiero w 2007 roku. Koncepcję brzmieniową tego wspaniałego instrumentu opracował profesor Andrzej Chorosiński, kierownik Katedry Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej w Warszawie. Całość składa się z trzech oddzielnych instrumentów - organów bocznych usytuowanych w nawach bocznych oraz organów głównych stojących na chórze głównym, ponad wejściem do kościoła. Dzięki połączeniom elektronicznym możliwa jest gra na wszystkich instrumentach jednocześnie.

Dane techniczne bazyliki

- powierzchnia: 23 tys. m2
- długość: 139 m
- szerokość elewacji frontowej: 162 m
- wysokość nawy głównej: 44 m
- wysokość krzyża części centralnej: 103,5 m
- wysokość krzyża wieży: 141,5 m

Największa świątynia w Polsce
Największa świątynia w Polsce

Cudowny Obraz MB Licheńskiej

Słynący cudami wizerunek Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu. Obraz stanowi olejną kopię obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego, a pochodzi z II połowy XVIII wieku, kiedy to nieznany malarz na cienkiej, modrzewiowej desce przedstawił pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę, spoglądającą na orła białego w koronie. Decyzją Episkopatu Polski został koronowany 15 sierpnia 1967 roku. Początkowo cudowny obraz mieścił się w neogotyckim kościele Św. Doroty w Licheniu Starym, a od 2006 roku zdobi ołtarz główny nowego sanktuarium. W 2017 roku w Licheniu Starym świętowano 50-lecie koronacji obrazu.

Objawienia i uzdrowienia w Lesie Grąblińskim

Las w Grąblinie położony około 2 km od Sanktuarium rozpoczyna pielgrzymkowy szlak prowadzący do Sanktuarium w Licheniu. To właśnie tutaj w I połowie XIX wieku żołnierz Tomasz Kłossowski zawiesił na drzewie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża - Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy oraz przepowiedziała zarazę. Podczas epidemii cholery w 1852 roku przed Jej oblicze przybywali wierni, a wielu z nich zostało uzdrowionych. I tak maleńki obrazek Matki Bożej uznano za cudowny. Obecnie istnieje tu Droga Krzyżowa.

Sanktuarium Licheń Stary
Wieża z tarasami widokowymi

Cudowne Źródełko

Naprzeciw kościoła Św. Doroty wypływa źródełko, uważane przez pielgrzymów za cudowne. Woda ta traktowana jest jako symboliczny dar zdrowia dzięki cudownym uzdrowieniom odnotowanym w "Księdze Łask".

Kościół Św. Doroty

Od 1858 roku stoi tu dość skromny w swej formie neogotycki kościół Św. Doroty, który był początkowo głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym. To w nim do 2006 roku znajdował się obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Obok tego kościoła znajduje się kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z kaplicą Św. Krzyża, w której ołtarzu mieści się wyjątkowy krucyfiks. Nie każdy może wie, że podczas II wojny światowej w kościele Św. Doroty Niemcy zaprawiali swych młodzieńców w okrucieństwie, bowiem powstała tu szkoła dla chłopców z Hitlerjugend.

Golgota

Pomiędzy Sanktuarium a kościołem Św. Doroty znajduje się jeszcze Golgota - wysoka na 25 metrów kamienna góra - labirynt przejść, grot i kapliczek. Na jej szczycie stanął krzyż oraz postaci Matki Bożej i Św. Jana. Góra została sztucznie stworzona, a zamysłem jej powstania była pokuta za to, co działo się tutaj podczas wojny, ale chyba każdy, kto tutaj przybywa, może dołożyć swój kamień...

Sanktuarium MB Licheńskiej
Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów
ul. Klasztorna 4, Licheń Stary
tel. 63/ 270-81-63
lichen@lichen.pl
www.lichen.pl
Kancelaria dla Pielgrzymów (obok kościoła Św. Doroty)
tel. 63/ 270-81-63

Wnętrze bazyliki
Wnętrze bazyliki

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 06:00–20:00
  • wtorek: 06:00–20:00
  • środa: 06:00–20:00
  • czwartek: 06:00–20:00
  • piątek: 06:00–20:00
  • sobota: 06:00–20:00
  • niedziela: 06:00–20:00

Noclegi w Licheniu Starym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Golgota Licheńska
Kosciół Św. Doroty
Wnętrze kościoła Św. Doroty
Licheń
Sanktuarium w Licheniu
(4.3 głosów: 125)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie