Sanktuarium na Górze Św. Anny
Sanktuarium na Górze Św. Anny to bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe na Opolszczyźnie, słynące od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Do sanktuarium prowadzą dość wysokie schody, które w połączeniu z wysokim wzgórzem - najwyższym punktem Wyżyny Śląskie, sprawiają, że Sanktuarium na Górze Św. Anny widać już z daleka. To bardzo charakterystyczny punkt w okolicy! Spod Sanktuarium natomiast roztacza się ciekawa panorama okolicy.
Historia sanktuarium na Górze Św. Anny
Początki tutejszego kościoła sięgają prawdopodobnie XV wieku, zaś klasztoru prawdopodobnie w XVII wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele na szczycie Chełmskim pochodzi z 1516 roku i mówi o tym, że kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy Pan tych ziem - Mikołaj Strzała. Prawdopodobnie Krzysztof Strzała w 1485 roku rozpoczął budowę obecnego kościoła Św. Anny na szczycie Góry. Dalsze losy Sanktuarium na Górze Św. Anny, które już wówczas gromadziło pielgrzymki, wiążą się ze szlacheckim rodem Gaschinów, którzy przybyli tu z Ziemi Wieluńskiej.
Franciszkanie osiedlili się na Górze Św. Anny w czasach potopu szwedzkiego czyli w 1655 roku. Przybyli tu z Krakowa i Lwowa, kiedy zagrozili im tam Szwedzi. Początkowo wybudowali tu drewniany klasztor. Na początku XVIII wieku powstała tu Kalwaria z kaplicami Drogi Krzyżowej, a wkrótce później murowany klasztor. W tym wieku również odnowiono sanktuarium, bowiem po przybyciu franciszkanów znacząco wzrósł ruch pielgrzymkowy.
Papież na Górze Św. Anny
Polski Papież Jan Paweł II podniósł kościół na Górze Św. Anny do godności Bazyliki Mniejszej, ale największym wydarzeniem była wizyta Papieża Polaka w tym Sanktuarium. Miało to miejsce 21 czerwca 1983 roku, a wydarzeniu towarzyszyły milionowe rzesze pielgrzymów. Do dziś jedna z bram nosi tu miano Bramy Papieskiej.
Figurka Św. Anny
Nie wiadomo skąd w sanktuarium wzięła się otoczona kultem drewniana figurka Św. Anny Samotrzeciej. Figura na pewno nie jest młodsza niż sam kościół, a przypuszczalnie powstała nawet wcześniej niż wybudowano świątynię. Znawcy sztuki datują ją na połowę XV stulecia. Figurka Św. Anny z sanktuarium na Górze Św. Anny przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną, należy bowiem do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Mierzy 66 cm wysokości, Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę Maryję, a w prawej wnuka - Jezusa Chrystusa. Stąd nazwa Św. Anna Samotrzeć, bo nie jest sama, a w towarzystwie dwóch innych osób. Cała Góra Św. Anny usiana jest kapliczkami, które tworzą tu słynną Kalwarię.
Atrakcje na Górze Św. Anny
Wzgórze o tej samej nazwie co miejscowość to bardzo ciekawe miejsce spacerowe. Poza kapliczkami Kalwarii znajdziesz tutaj Geopark Góra Św. Anna, Park Krajobrazowy Góra Św. Anna, Pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego, kamienny amfiteatr i liczne szlaki z punktami widokowymi na tą malowniczą okolicę.
Informacje praktyczne
Wzgórze czynne całą dobę
Sanktuarium otwarte jest od rana do wieczora
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny pod sanktuarium
Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6, Góra Św. Anny
tel. 77/ 463-09-00, 77/ 463-09-00
www.swanna.com.pl
Noclegi w Opolszczyźnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 7.5 km
- Zamek biskupów w Ujeździe, odległość: 14.7 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 23.2 km
- Zamek w Głogówku, odległość: 24.5 km
- Domek Loretański w Głogówku, odległość: 24.6 km
- Papugarnia w Opolu, odległość: 27.7 km
- Zoo Opole, odległość: 28.2 km
- Zamek Moszna, odległość: 28.5 km
- Wieża Piastowska w Opolu, odległość: 29.4 km
- Wenecja Opolska, odległość: 29.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!